Priester gaat na 32 jaar iets anders doen 301 sport Hardlopen op een glaasje bietensap 1 «K l 33 Misschien een buitje in weekeinde KUSTMARATHON 2012 Sportdrank tijdens de marathon is een aanslag op de tanden KUSTMARATHONWEER door Peter Walraven,www.meteowallie.nl 0 15'MS/é O 15° tip woensdag 3 oktober 2012 door Maurice Steketee MIDDELBURG - Hardlopen en voe ding, ze zijn onlosmakelijk met el kaar verbonden. Het gevaar van een hongerklop ligt tijdens een lange inspanning constant op de loer. Zeker in een loodzware wed strijd als de Kustmarathon. Hoe kun je voorkomen dat je onder weg de man met de hamer tegen komt? Voeding met veel koolhydraten eten, voldoende drinken en dage lijks een flinke portie fruit Het zijn de bekende adviezen voor duu reporters aan de vooravond van een marathon. Maar zijn er nog nieuwe trends waarneembaar op het gebied van sportvoeding? „Jazeker", zegt (sport)diëtiste Vera Wisse. _,,De nieuwste hype is bie tensap. Daar zit veel nitraat in. Er gaat een vaatver wij derende wer king vanuit Daardoor krijg je meer zuurstof en kun je langer lo pen op een hoger tempo." „Maar", waarschuwt Wisse, „je moet wel opletten welk merk je koopt. Veel merken hebben het nitraat eruit gehaald en dan drink je het voor Jan... En om nou te zeg gen dat het lekker is..." Ook het gebruik van (vloeibare) magnesium is in opkomst. Het is te koop in een handige drinkam- pul, maar of het ook werkt? Het spul zou spierkrampen tegengaan zo staat te lezen op de verpakking. „Van magnesium ga je niet sneller lopen, het reguleert het samentrek ken van de spieren én helpt tegen krampen. De vraag is of het zin heeft. Mijns inziens niet.' En dan zijn er nog de bijna onver mijdelijke sportgelletjes. Deze ener giebommetjes vol met koolhydra ten kunnen je soms net het laatste zetje geven tot de finish. Maar bij verkeert gebruik kan het ook ein de marathon betekenen. Je moet zeker geen gelletjes tanken als je dat niet gewend bent", legt Wisse uit. „Op de dag van de marathon moet je niet gaan experimenteren. Er zitten veel zoetstoffen in en die kunnen voor maag- en darmklach ten zorgen. Ik raad altijd aan om ze met een flinke slok water in te nemen." Dat voldoende eten en drinken be langrijk is wordt elke Kustmara thon weer duidelijk. Veel lopers sneuvelen door een hongerklop. En niet alleen onervaren lopers. De inzinking van Kim Reynierse in de eerste editie van de Kustma- door Maurice Steketee VLISSINGEN - Tandarts Raymond Ar- ratoon waarschuwt voor het gebruik van sportdrank en sinaasappels tij dens het sporten. „Het is een aanslag op je gebit. Tijdens het sporten heb je weinig speeksel in je mond waardoor het glazuur van je tanden extra gevoe lig is voor zuren.'" Volgens Arratoon, zelf ook hardloper, kampen steeds meer mensen met tanderosie. „Als je een droge mond hebt na een inspanning en je gaat daarna een flesje Extran drinken dan is het vragen om problemen. Als je dat één keer in de week doet is het T'v Marius Priester speelde tot z'n 33e i j in Nieuwdorp 1Met die ploeg werd hij kampioen van Zeeland. Voorzitter sv Nieuwdorp stopt ermee rathon staat bij velen nog op het netvlies. Normaal neemt een hard loper nooit een suikerklontje aan, maar Reynierse is de toeschouwer die hem,in 2003 een suikerklontje aanbood nog steeds dankbaar. „Ik had die dag veel te weinig gegeten en gedronken", kijkt de voormali ge topper op de marathon terug. „Ik was goed getraind, in vorm en liep vooraan. Maar ik moet eerlijk zeggen dat ik er te makkelijk over dacht. Ik was toen al tien jaar ge stopt met serieuze wedstrijdsport en het was m'n eerste marathon weer sinds elf jaar. In m'n beste ja ren liep ik binnen de 2.15 uur de 42 kilometer en dan hoef je niet zo veel te eten en te drinken on derweg. Maar over de Kustmara thon doe je een stuk langer, om dat ie veel zwaarder is. Bij Westka- pelle moest ik al wandelen. Ik kwam niet meer vooruit. Daarna heb ik bij alle drankposten wat ge pakt, maar het duurt even voordat dat in je lichaam is opgenomen. Bij een paalhoofd in Zoutelande stond een meneer met twee suiker klontjes. Supersnelle enkelvoudige suikers die je normaal niet neemt als marathonloper. Maar ze waren zo welkom! Het gebaar van de man en de snelle suikers hielpen me de dijk op en hardlopend de fi nish over." Reynierse adviseert om in de da gen voor de Kustmarathon niet te veel vet te eten. „Koolhydraten zijn belangrijk. Ik at ook altijd heel veel brood. Zorg dat je goed gela den aan de start staat, maar je moet natuurlijk niet met een volle pens starten." Ook tijdens de marathon is het vol gens Reynierse belangrijk om vol doende te eten. „In mijn tijd had je nog niet echt van die sportgelle tjes. Zo'n energiedosis helpt wel, maar je moet er wel altijd een plens water bij drinken anders is het spul veel te geconcentreerd en valt het als een blok op je maag." Bekijk video's op pzc.nl/video nog niet zo erg, maar als je drie of vier keer in de week loopt en je neemt steeds suiker- of zure produc ten dan is dat erg slecht voor je gebit. Je glazuur lost er van op en dat komt ook nooit meer terug. Moeder Na tuur maakt dat niet opnieuw aan. Je ziet ook dat mensen steeds kortere tanden krijgen. Bananen zijn geen probleem, maar zure (sinaas)appels dus weer wel." Arratoon, die een praktijk in Vlissingen heeft, zit er over te denken om gebitten van hardlopers te fotogra feren om zo aan te tonen wat voor in vloed zure producten op het gebit hebben. Marius Priester zal er de komen de tijd aan moeten wennen dat hij geen bestuurslid meer is van sv Nieuwdorp. „Het zal best even pijn doen", zegt hij eerlijk. „Maar ik sta achter mijn besluit. Na 32 jaar is het genoeg. Het is tijd voor iets anders." door Roeland van Vliet NIEUWDORP - Marius Priester (bijna 58) durft niet uit te rekenen hoeveel tijd hij in zijn leven al in sv Nieuwdorp heeft gestoken. „Van het aantal uren zou je bang worden", zegt hij. „Ik ben de afgelopen 32 jaar mis schien elke dag wel even bezig geweest met de club. Niet omdat het moest, hoor. Maar echt omdat ik het mooi vond om te doen. Be sturen, organiseren, zorgen dat al les goed loopt Het zit in mijn bloed." De man die slechts 500 meter van de accommodatie van de Nieuw- dorpse omnisportvereniging af woont, heeft allerlei functie be kleed. De laatste vier jaar was hij voorzitter, de drie jaar daarvoor penningmeester. „Het enige wat ik nooit ben geweest, is secretaris. Maar verder heb ik alles gedaan." Dat Priester een voetbaldier werd, is niet zo vreemd. Hij werd pal naast het voetbalveld van Lewe- dorpse Boys geboren. Op zijn acht ste werd hij lid van Nieuwdorp, dat toen nog de accommodatie deelde met Lebo. Nieuwdorp ge bruikte de velden op zaterdag, Le bo op zondag. „Pas 41 jaar geleden is Nieuwdorp verhuisd naar het huidige terrein, midden in het dorp." Van zijn achttiende tot zijn 33e speelde Priester in het eerste elftal, voornamelijk als laatste man. Hij schopte het tot het Zeeuws elftal en werd met de A-jeugd van Nieuwdorp kam pioen van Zeeland. „We waren zelfs te sterk voor het Zierikzee van Adrie Koster en het Arnemui- den van Jan Poortvliet." Die lichting van Nieuwdorp maak te niet alleen naam op het veld, maar ook daarbuiten. Velen uit de ploeg waren al of werden actief als vrijwilliger en zijn dat tot op de dag van vandaag gebleven. „Tal van mijn leeftijdsgenoten zijn ac tief binnen Nieuwdorp. Het is een bijzondere en voor de club heel be langrijke groep, met onder ande ren Ine van der Does, Gijs van der Does, Paul Meerman en Peter de Vos. Als die in één keer weg zou vallen, zou de Nieuwdorp het heel moeilijk krijgen." Priester koos er al vroeg voor - nog toen hij voetbalde - om in het bestuur te gaan zitten. In zijn be gintijd waren de vergaderingen nog wel eens turbulent („geregeld stapten er mensen op"), maar on der Ko van de Weele, die 25 jaar de voorzittershamer zou hante ren, werd het rustiger. Een ware hit van Nieuwdorp werd de Borsele Champions League, het voorbereidingstoernooi dat later verder ging als de Borsele Sloepoort Cup. „In de 25 jaar dat toèrnooi er nu is, hebben we er echt een naam mee opgebouwd. We hebben ook altijd geprobeerd om grote clubs in augustus naar Zeeland te halen. Dat is meerdere malen gelukt", zegt Priester, doelend op onder meer FC Groningen en Feye- noord. De Rotterdammers kwa men op 1 augustus 2004 naar Nieuwdorp en wonnen voor 3500 toeschouwers met 8-1 van de Bor- selse selectie. „Het is nooit naar buiten gekomen, maar ik kan het nu wel te zeggen: er was toen een bommelding voor de wedstrijd. Daar zijn we toen heel voorzichtig en serieus mee om gegaan, maar de wedstrijd is gewoon gespeeld. Er was ook helemaal geen bom, maar je wilt niet nog een keer met zoiets te maken krijgen." Marius Priester draagt een „blaken de club" over aan Dingeman Wel- leman, die hem dinsdagavond tijdens de ledenvergadering opvolgde. Priester, die nog als con sul actief blijft bij Nieuwdorp, hoopt alleen wel dat het eerste elf tal snel terugkeert in de tweede klasse. „We zitten dit jaar een klas se te laag. De degradatie van afgelo pen jaar was wel één van de diep tepunten in mijn voorzitterschap. Dat ging me echt aan het hart. We hebben het aan het einde van het seizoen nog wel even geprobeerd met een andere trainer, maar die kon het ook niet meer tegenhou den. Daardoor hebben we voor het eerst niet de hoogst spelende voetbalploeg van de gemeente Bor sele en dat is jammer. Maar onze jongens hebben echt kwaliteiten. Dat laten ze nu week na week zien." ■VfRIJDAG^OKTOBE^p" ■■ZATE RDAG'6'OKTOB E "■ZONDAG^OKTOBER^P® VROUWENPOLDER - Het lijkt er steeds meer op dat de eerdere voorspelling van Peter Walraven over het Kustmarathonweer uit gaan komen. De weerman uit Vrouwenpolder voorzag slecht weer voor vrijdag, maar gaf aan dat het tegen de avond een stukje beter wordt. Zaterdag komt het weer onder in- vloed van een hogedrulcgebied en komt de wind uit het noordwes ten. De kracht neemt in de loop van de dag af Zoals al eerder gemeld worden de wandelaars het meest verwend. Zij krijgen zondag bij vlagen de zon te zien. Omdat de wind ook nu uit het noordwesten blaast, komt het kwik niet hoger dan 15 graden. Peter Walraven foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30