Meer begrip en minder agressie 140 21 land Debat over Borssele Aangiften uit alle hoeken Geen hoger beroep in zedenzaak Westkapelle woensdag Plan B De krant 6 weken voor 18 euro! PZC woensdag 3 oktober 2012 door Guido van der Heijden Voor iemand met een dentale geschiedenis als ik, was het misschien niet zo gepast om mijn zoon Wolf te noemen. Mijn vader kreeg de tandziekte wolf toen ik melktandjes kreeg. Gelukkig heb ik geen wolfin de tanden. Wél heb ik het geschopt tot een van de beste klanten van de tandarts. Het zou inmiddels wel gerecht vaardigd zijn als een wachtkamer van de praktijk naar mij genoemd zou worden. Zomaar een klein be scheiden bordje. Meer niet Ooit zei ik eens tegen mijn tand arts dat ik eigenlijk wel een an sichtkaart van één van zijn kinde ren had verwacht om meneer Van der Heijden te bedanken voor het sponsoren van de fijne vakantie. Ik heb heel wat uren van mijn le ven in de tandartsstoel gelegen. De twee lampenbakken op het plafond boven de behandelstoel staan letterlijk in mijn netvlies ge brand. Mijn tandarts heeft zo'n handig spiegeltje aan zijn lamp waarop je kunt volgen waar hij mee bezig is. Bij mij mag dat spiegeltje om- hooggeklapt blijven staan. Ik hoef het allemaal niet meer te zien. Ik heb het ook niet nodig, want ik weet immers alles al. Alles weet ik te liggen. Zo weet ik bijvoorbeeld dat dat diepersteken- de bandje, dat nodig is voor het vullen van mijn rechterhoektand (4-3 voor de connaisseur) niet op de gebruikelijke plek ligt maar een verdieping hoger, bij zijn col lega-tandarts in een laatje ligt. Als ik bijvoorbeeld pijn heb aan mijn één na achterste kies, links onder. Dan wijs ik mijn tandarts dan ook in tandartstaai op het pro bleemgebied. Ik spreek van 3-6 buc- caal oflinguaal. Niet dat ik nog de trotse bezitter ben van een 3-6. Het is maar een voorbeeld. Het zijn spannende tijden voor de krant. Wat brengt de toekomst? Is er wel een toekomst? Ik maak me geen zorgen. Ik heb een achter-de-hand-plan voor het geval dat. Wedden dat ik een fantastische tandarts zal worden? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-434000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc,nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: Familieberichten: Kleintjes: Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 -17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur 055- 5388 000 088-0139 999 0900- 6743 836 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebrüikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4'weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (NA2B) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste-3>rnaanUen geen proetgehad).(re) Stuur de bon naar; PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 -013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC saai zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon Veil u nadere informatie aan. incidenten van agressie tegen perso neel met een publieke taak zijn tot dusver in 2012 in Zeeland gemeld. Zeeland begint een nieuwe cam pagne die agressie en geweld te gen medewerkers met een pu blieke taak moet beteugelen. Was de inzet tot dusver vooral gericht op bewustwording van de werknemers zelf dat dergelij ke uitwassen 'echt niet bij hun werk horen', nu gaat het er om dat werkgevers beloven zich in te zetten voor hun personeel. door Marcel Modde Ik snap het ook wel", zegt Ni cole. „Wanneer je moeder wordt binnengebracht met een pijnlijke pols of je hebt zelf een zere knie en de ver pleegkundigen van de spoedeisen de hulp springen niet gelijk op om te helpen... Maar wanneer we op dat moment net bezig zijn met ie mand met een groot trauma, dan gaat dat gewoon voor. In die geval len is het vooral een kwestie van de mensen rustig uitleggen waar om ze even moeten wachten tot ze aan de beurt zijn. Heb je meer begrip, dan heb je minder agres sie." Ruim tien jaar draait ze al mee op de spoedafdeling van ziekenhui zen in Rotterdam, Goes en Vlissin- gen. In die periode heeft Nicole de omstandigheden waarin ze haar werk moet doen, zien verharden. Ook al gaat het er in de provincie nog steeds een stuk relaxter aan toe dan in 'de grote stad'. Voorop gesteld: het merendeel van de pa tiëntcontacten verloopt zonder enig probleem, benadrukt Nicole. Maar toch zeker een keer of twee per maand, belandt ze in situaties dat inschakeling van de politie niet kan achterblijven. „Als men sen gewoon tegen me tekeer gaan, DEN HAAG - Door de kerncentrale in Borssele te sluiten kunnen mil joenen euro's worden bespaard die anders nodig zijn om de veilig heid op orde te brengen. Tweede Kamerlid Liesbeth van Tongeren van GroenLinks zegt dat op basis van een rapport van de Europese Commissie. Van Tongeren heeft een debat aangevraagd met minis ter Maxime Verhagen (Energie). pagina 8: stresstest kerncentrales maak ik simpel duidelijk dat ze moeten ophouden met dat gelazer en anders laat ik ze gewoon langer wachten. Maar wanneer ze serieus beginnen te dreigen, het geweerge- baar maken, daarvan doe ik altijd aangifte." Vaak zijn het familieleden die ei sen dat ze sneller geholpen willen worden. Soms komt de agressie van een patiënt zelf, veelal door toedoen van alcohol en drugs. Een Schouwse jongen die werd binnen gebracht in Goes, sloeg helemaal door. Hij wilde niet behandeld worden, trapte de poortarts in z'n buik en beet Nicole. „We hebben de politie gebeld. In die periode was dat heel lastig, want je moest aangifte doen op eigen naam. Dat wilde ik niet In Rotterdam heb ik voldoende meegemaakt dat ze je later staan op te wachten. Mijn ma nager heeft toen geregeld dat het ziekenhuis die aangifte lco.n doen." Ze vist haar naamkaartje uit haar zak. „Draag ik bewust niet zicht baar. Ik stel mezelf ook altijd voor als Nicole. Dat is genoeg." Jeroen Trapman was vorig jaar projectleider Veilige Publieke Taak (VPT) in Zeeland. Zijn doel was met name werknemers en werkgevers te doordringen van het feit dat agressie en geweld te gen mensen die simpelweg hun werk willen doen, niet normaal is. Aan de hand van de cijfers lijkt er iets te veranderen in Zeeland. In 2011 werden in dit kader 310 inci denten gemeld, uiteenlopend van buschauffeurs, jeugdzorg, ambulan cedienst, parkeerbeheer en psy chiatrische zorg. Het merendeel (230) kwam van de politie. Van het totaal werd in 279 gevallen pro ces-verbaal opgesteld en de dader bestraft. Dit jaar blijft het aantal meldingen tot en met heden ste ken op 140, waarvan 89 verbale en fysieke agressie jegens politie-agen- ten. In 125 gevallen werd strafver volging ingezet. Een incident is strafbaar wanneer sprake is van bedreiging (met de dood of zwaar lichamelijk letsel) danwel fysieke mishandeling, legt Trapman uit. Hij onderstreept het belang van de nieuwe campagne om nog meer organisaties bij de aanpak te betrekken. MIDDELBURG - Westkapellenaar Joost W. (60) gaat niet in hoger be~- roep tegen zijn straf zoals die twee weken geleden door de Middel burgse rechtbank werd opgelegd. De man kreeg, conform de eis, een celstraf van twee jaar en tbs met dwangverpleging opgelegd. Zijn raadsman Alfons Bals had om alleen tbs met dwangverpleging ge vraagd. Volgens de advocaat 'be rust zijn cliënt in het vonnis'. De inwoner van Westkapelle werd ver oordeeld voor ontucht met een groot aantal minderjarige jonge ren. Hij werd kort na de zomer van het vorige jaar opgepakt en be kende tegenover de politie dat hij met vele jonge Walcherse jonge ren ontucht had gepleegd. De man moet nog ruim vier maanden zit ten. Daarna begint zijn tbs-traject.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2