Maatschappelijke schoonmaak op Ambon 221 zeeland 'Afzien van fusie verstandig besluit' Jac. Weijers Veere start met digitaal systeem ondernemers Wijncursus volgen? Zeeland in iooo ansichten Wijnacademie Middelburger na diefstal uit woning gepakt woensdag 3 oktober 2012 door Theo Giele VLISSINGEN - Het afblazen van de fusie van de drie grote Walcherse woningcorporaties is een verstan dig besluit Dat zegt Leo de Witte, voorzitter van de ondernemings raad van l'Escaut Woonservice. Volgens De Witte zijn de drie on dernemingsraden het eens met de directies dat de tijd niet rijp is voor samenvoegen van l'Escaut met Woongoed Middelburg en Woonburg. „Het zou te geforceerd zijn gegaan", aldus De Witte. Toen begin dit jaar de besprekin gen over de fusie begonnen werk ten bij l'Escaut 115 mensen, bij Woongoed Middelburg 85 en had Woonburg 30 mensen in dienst. Ook secretaris Nico Oskam van de Huurdersvereniging Middelburg (HVM) neemt het woord verstan dig in de mond als hem om een reactie gevraagd wordt op het be sluit van de drie woningcorpora ties. HVM, de huurdersvereniging van l'Escaut en de Huurdersvereni- ging Kleine Kernen in de gemeen te Veere werden de afgelopen ne gen maanden regelmatig geïnfor meerd over de voortgang van de het fusieproces. Dat de drie corpo raties nu een streep door de fusie zetten verbaast Oskam niet. „Tijdens de bijeenkomsten met de corporaties had ik de indruk dat het stroef ging." Bij Oskam kwam het beeld naar voren dat l'Escaut bepaalde zekerheden wilde die de andere twee niet konden geven. Oskam begrijpt dan ook dat de fu sie niet doorgaat. „En dat is mis schien maar goed ook. Anders is het resultaat een gefuseerde corpo ratie waarin het voortdurend blijft wringen." Oskam verwacht niet dat het be sluit van de fusie af te zien direct gevolgen heeft voor de huurders. Althans niet op korte termijn. Maar feit blijft dat de corporaties n 2014 geld op tafel moeten leggen om mee te betalen aan de huurtoe- slag. „Als er niets gebeurt, zal dat toch enigszins voelbaar worden." Voorzitter ondernemings raad l'Escaut: 'Nu fusie van corporaties zou te geforceerd zijn gegaan.' GOES - Duizenden ansichtkaarten gingen gisteren bij Venduhuis De Jager in Goes onder de hamer. De bijzondere ansichten komen uit de collectie van de voormalige notarisklerk Hendrikse uit Koudekerke. De verzameling telde duizenden boeken en prenten en is de afgelopen ja ren in delen geveild. foto Willem Mieras DOMBURG - „Slimmer en slanker'. Zo noemt wethouder Jaap Melse (economie) het ondernemersdos sier, een nieuw electronisch sys teem voor communicatie tussen ondernemers en de gemeente. Er zijn afspraken over gemaakt met de brancheverenigingen KHN (ho reca) en Recron (recreatie). Bedoeling is de administratieve rompslomp te verminderen, de na leving van regels te verbeteren en controles te vereenvoudigen. On dernemers hoeven er maar één keer via de computer een formu lier voor in te vullen. Dan krijgen ze voortaan een signaal als een ver gunning verloopt, of wanneer ze „Zolang we het goed hebben, moeten we dat delen. Bovendien kun je in deze tijd mooi zien welke bedrijven écht maatschappelijk ondernemen en welke window dressers zijn." Of je nou gaat om een accoun tantskantoor, een optiek, een school of een schoonmaakbe drijf; elk bedrijf of instelling kan bijdragen aan een beter Ambon. Stoffels Bleijenberg uit Vlissin gen geeft het goede voorbeeld. door Wendy Wagenmakers Op de nieuwjaarsre ceptie van zeven jaar geleden stond bij Vedego, moeder bedrijf van het Vlis- singse schoonmaakbedrijf Stoffels Bleijenberg, een collectebus. Om geld in te zamelen voor slachtof fers van de tsunami. Dat werd zo gretig gedaan dat de directie be sloot het opgehaalde bedrag te ver dubbelen. Maar vervolgens bleef het stil. Vast vergeten, dacht direc teur Jac. Weijers van de vestiging in Vlissingen en hij trok aan de bel. „Wat bleek? Het hele idee om het bedrag te verdubbelen, was weg. Ze wilden het niet meer ver dubbelen, maar vertienvoudigen of vertwintigvoudigen. Of mis schien zelfs verdertigvoudigen. De directie had besloten om voortaan vier procent van de jaarwinst te steken in maatschappelijke doelein den. Toch al gauw een ton of acht per jaar." Die insteek zette Weijers aan het denken. „Ook lokaal kun je maat schappelijk iets betekenen. Nu gin gen we wel elk jaar wandelen met de ouderen van Ter Reede en we zijn zelfs naar Zuid-Afrika geweest ter ondersteuning van een huizen bouwproject van Vedego, maar we wilden meer. Zo belandde ik op de bedrijvendag van de Stichting Samenwerking Vlissingen Ambon. Daar kunnen we wat mee." Laat de stichting nu net vanuit het Bob Latuheru Dr Haulussy ziekenhuis in Ambon de vraag hebben gekregen hoe ze het ziekenhuis zo hygiënisch mo gelijk kunnen houden. Een heel te rechte vraag, aldus voorzitter Bob Latuheru, want eerlijk gezegd zou hij er liever zelf ook niet in behan deld worden. „Op den duur zie je het zelf niet meer, maar het is er gewoon vies. De ziekenhuizen zijn er verdeeld in klassen. In de hoog ste klasse gaat het nog wel, maar voor de mensen uit de derde klas se zijn er niet eens matrassen. Hun beddengoed wordt nauwe lijks gewassen. De muren zijn be zaaid met schimmels. En zo kan ik nog wel even doorgaan. De toe stand is vreselijk." Daar kan Stoffels Bleijenberg mooi op inspringen. Weijers wil enkele medewerkers naar Ambon afvaar digen om daar hun kennis en kun de te delen, ook in het dankzij de Stichting Stedenband Vlissingen Ambon in aanbouw zijnde oogzie kenhuis. „Ze kunnen het verschil laten zien tussen een nieuw en een oud ziekenhuis, en hoe je het nieuwe nieuw houdt en het oude weer als nieuw maakt. Door ze ter plekke materialen te laten kopen, stimuleren we ook nog eens de lo kale economie. En we hebben best wat Ambonezen in dienst, dus die kunnen vast helpen." Voor de de stichting komt die wel willendheid goed van pas, nu gro te fondsen als Oxfam en Novib de subsidies terugbrengen en gemeen ten er vanwege datzelfde geldge brek op aandringen om het meer te zoeken in het bedrijfsleven. On danks de economische crisis. Weijers lacht. „Wat nou crisis? We hebben allemaal nog één of twee auto's voor de deur staan en nie mand piekert erover die te laten staan. Zo slecht gaat het niet in dit land. En echt, ik heb ook mindere tijden gekend. Maar zolang we het goed hebben, moeten we dat ge luk delen. Bovendien kun je in de ze tijd mooi zien welke bedrijven écht maatschappelijk ondernemen en welke slechts de windowdressers zijn." Stedenband tussen Vlissingen en Ambon De relatie tussen Ambon en Vlis singen is ontstaan in 1987 toen de Hogeschool Zeeland en de Univer siteit Pattimura op Ambon, als ge volg van een cursus ontwikkelings- kunde op de HZ, een samenwer kingsverband aangingen. Na een bezoek van burgemeester Wattimena van Ambon aan Vlissin gen, drong de HZ aan op een ste- Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl iets moeten melden. Het systeem helpt ondernemers hun weg te vinden in de regels, en maakt ook hun eigen gegevens overzichtelijk. Daarnaast is Veere begonnen met zogenaamde eHerkenning, een middel om digitaal 'zaken te doen' met de overheid. Via het digitale loket van Veere.nl zijn elektroni sche formulieren beschikbaar, bij voorbeeld voor het aanvragen van vergunningen. Het Ondernemingsdossier sluit aan bij het Kabinetsbeleid om elek tronisch zakendoen te stimuleren. Veere loopt daarmee voorop, sa men met vijf andere gemeenten in Nederland. Kies altijd voor een cursus of opleiding met een erkend SWEN examen (Stichting Wijnexamens Nederland). Bij deze instanties zit u goed. EunftE] ^raa9 naar de nieuwe instapcursus'wijnvignet'. Voor informatie: www.SWEN.nl o Postbus 124, 3100AC Schiedam 010-426 75 60 secretariaat@wijnacademie.nl denband. Daartoe werd in 1991 door de Vlissingse raad besloten. Van samenwerkingsprojecten kwam het echter niet door de on lusten op Ambon, vanaf 1999. Wel was er noodhulp, mede dank zij de destijds opgerichte Stichting Stedenband Vlissingen Ambon. Die stichting richt zich nu met na me op medische hulp en milieu. MIDDELBURG - De politie heeft een 32-jarige Middelburger in de kraag gevat na diefstal uit een woning. De man werd maandag tegen 18.00 uur gepakt in de Sir Wins ton Churchilllaan in Middelburg na een melding van diefstal uit een woning aan de Nieuwenho- venseweg. Agenten zagen de man lopen in de Parklaan. Hij ging er vandoor richting de Churchilllaan. De man bekende dat hij uit de woning een gsm en een portemonnee met per soonlijke papieren en enkele tien tallen euro's had gestolen. De por temonnee is terug naar de eige naar. De gsm bleef zoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22