Geïnspireerd door New York cultuur! 13 Het hele jaar rond lekker in en om het huis agenda Zeeuwse inbreng bij Breda Photo woensdag 3 oktober 2012 Jazzpianiste Amina Figarova treedt met sextet vanavond op in Middelburg De van oorsprong Azerbeidzjaan- se jazzpianiste Amina Figarova verruilde Rotterdam voor New York. Die stad had een sterke in vloed op de nummers van haar nieuwe cd Twelve. Vanavond treedt ze in Middelburg op, bij Muziekpodium Zeeland. door Mischa Beckers MIDDELBURG - Amina Figarova reist met haar sextet al vele jaren de we reld rond. Anderhalf jaar geleden verliet ze Rotterdam en streek neer in New York. „Alle composi ties voor de nieuwe cd Twelve zijn geïnspireerd door en gecompo neerd in New York", zegt de jazz pianiste. Figarova noemt enkele voorbeel den. „De stranden die vrij dicht bij ons zijn, vormen de inspiratie voor de drie stukken die ik Ocean Trilogy noem. Isabelle heeft een iets ander verhaal. Dat schreef ik op 27 september. Ik had geen titel maar ik wilde iets vrouwelijks, warms en teder. Tijdens de repeti tie zag Jeroen Vierdag, onze bas sist, dat het stuk op 27 september gecomponeerd was, en zei: 'Oh dat is Isabelle's verjaardag'. Toen heb ik het stuk Isabelle genoemd, naar zijn partner." Morning pace representeert voor de pianiste typisch New York op zondagochtend: ondanks de gekke dagelijkse drukte kan het dan in eens prachtig rustig en lui zijn. En daartegenover staat NYCST, over de gekte van de ondergrondse in New York. Met albums die internationaal ho ge ogen gooien zijn tournees over heel de wereld gemeengoed voor dit sextet. Amerika en meer speci fiek New York zijn dan ook be kend terrein. „Daar zijn we inder daad veel geweest, maar het is ui teraard anders om er te wonen dan een bezoek voor kortere tijd af te leggen. Ik ben nog steeds op on- derzoeksreis want er zijn zoveel scenes, zoveel kunst, niet alleen mu ziek, die inspireren. Een prachtige energie en drive die je constant heel alert en bewust maken van al le aspecten. En vooral heel erg be langrijk, denk ik, is het levensmo to van New York: the sky is the li mit, alles is mogelijk." Haar vorige album, Sketches, ba seerde ze op alles wat zich tijdens een tournee voordoet. Muzikaal ge zien zocht ze toen naar meer vrij heid en naar een vorm van impres sionisme. Het was belangrijk om het innerlijke van het sextet meer tot uitdrukking te brengen. Het creatieve proces van Twelve was anders. „We zijn heel veel on derweg met de band en elk jaar wordt de band sterker. Het is een organisch instrument geworden en ik was gewoon ontzettend geïn spireerd om te componeren in een nieuwe omgeving voor dit prachti ge en machtige instrument: het sextet." Amina Figarova Sextet, vandaag in 't Schuttershof, Middelburg. Aanvang 21.30 uur. Bezetting: Amina Figarova (piano), Bart Platteau (fluit), Ernie Hammes (trompet), Johannes Mueller (tenor saxofoon), Jeroen Vierdag (bas), Chris 'Buckshot' Strik (drums). Amina Figarova in New York: „Ik ben nog steeds op onderzoeksreis." Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant OP PAD Goes Spectaculaire opening Kinderboeken week. De Koperen Tuin, 10.00 uur Meliskerke Voorstelling Ik stuur je de zon (4-8 jr) in kader van Kinderboekenweek. De Boekenmolen, 13.30 uur Indiana Jones-workshop door archeo loge/schrijfster Jennifer Peersmann, in kader van Kinderboekenweek. De Boekenmolen, 15.00 uur Middelburg Lezing stichting ISIS over 'Wat kun nen reïncarnatie en karma je leren?'. Zeeuwse Bibliotheek, 19.45 uur Activiteiten rond dierendag. Kinderboerderij De Klepperhoeve, 13.30- 15.00 uur Oost-Souburg Knutselen en voorlezen (4-8 jaar). Bibliotheek, 14.00 uur Vlissingen Workshop tekenen door Fleur van der Weel (voor kinderen 8-12 jaar). Aansluitend signeersessie. Boekhandel 't Spui, 14.00 uur PODIUM Middelburg Optreden Amina Figarova Sextet. Schuttershof, 21.30 uur Nieuw- en Sint Joosland Voorstelling Dolf Jansen in De Wegwij zer-is verplaatst naar 14 maart 2013. Oostburg Bluesclub: Kirsten Thien. The Lane, 20.00 uur Terneuzen 'De Illusionist' (try-out), mix van come dy, theater en illusieshow. Scheldetheater, 20.00 uur Vlissingen Optreden jazzband East of the Sun. Café de Concurrent, 22.00 uur. BREDA - De Zeeuwse amateurföto- grafen Cora te Beek van FC Valke- nisse en Wim van den Berge van Fotogroep Goes exposeren op het tweejaarlijks internationaal fotofes tival Breda Photo. Hun series zijn, samen met die van tien andere amateurfotografen, nog tot en met 21 oktober te zien in De Nieuwe Veste in Breda. HWSHHHHnii SHS SHSH SU door Jan van Damme Het weblog 'Zeelandgeboekt' van de PZC signaleert Zeeuwse boeken en tijdschriften. In de krant wordt weke lijks een titel van het blog in de schijnwerpers gezet. De agenda van het Zeeuw- sch Genootschap der We tenschappen is inmiddels een traditie. Elke zomer sinds 1998 kun je er de klok op gelijkzetten. Het thema voor 2013 is In en om het huis. Van de eerste uitgaven weet ik het niet zeker, maar de laat ste jaren zijn het vierkante, keurig geringbande boekwerken. Het hart van de agenda wordt steeds gevormd door afbeeldingen uit de historisch-topografische atlas Ze- landia Illustrata, uit de collecties historische voorwerpen en schilde rijen en de collecties boeken en - handschriften. Het is meteen een hele opsomming, maar we hebben dan ook met een genootschap te maken dat wortelt in de Verlich ting. Wonen in Zeeland wordt ruim op gevat. Op de inleidende pagina krijgen we in heel kort bestek de bewoningsgeschiedenis van de pro vincie van 6000 jaar geleden tot de permanente nederzettingen vanaf de 9e eeuw. Een weetje: het oudste stenen huis Die Haene in Zierikzee werd in de eerste helft van de 15e eeuw gebouwd. De agenda biedt om en om een pa gina (voor en achter) met illustra ties, en dan een pagina met voor en achter telkens een week, waar op per dag aantekeningen kunnen worden gemaakt. Slim is dat de te beschrijven pagina een wat stroeve re kwaliteit heeft dan het blad met illustraties. Bij elke afbeelding staat een korte, zakelijke toelichting in het Nederlands en het Engels. Ach terin is een toelichting per afbeel ding te vinden. In totaal zijn er zes tig illustraties opgenomen. Het thema In en om het huis is der mate ruim, dat de samenstellers van de agenda zich bijna geen be perkingen hoefden op te leggen. Op de voorzijde staat een huiselijk tafereel uit de 19e eeuw: een vader en twee kinderen bouwen een kaartenhuis. Vervolgens krijgen we een Gezicht op de Koudekerk- seweg uit 1876 van Jacob Huybert Hollestelle (1858-1920). Daarna een i9e-eeuws Gezicht op de bui tenplaats Duinoord bij Domburg. Een gevarieerd geheel. Zo komt de rk-kerk met pastorie van 's-Hee- renhoek voorbij, een i8e-eeuwse plattegrond van de landerijen van een boerderij in Sint Philipsland, een potloodtekening van Pieter Willem Bulthuis (1898-1988) van de in 1953 overstroomde weg naar Zijpe, gevolgd door een gouache van dezelfde kunstenaar, weer met een Schouws overstromingstafe reel. Jacob Cats (1577-1660) wordt ruim bedeeld, evenals de 18e- eeuwse familie Cornelis in Middel- burg. In en om het huis 2013 - Agenda, uit gave van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 12,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13