De Oostkust en de Noordwestkust van de VS zijn voor de Demoaaten, het Midwesten en het Zuiden voor de Republikeinen III Verbale strijd sinds 1980 woensdag 3 oktober 2012 staten herhalen dat hij jonge illegalen met een diploma graag in Ameri ka wil houden. Alleen dan kan hij hier Romney van een zege afhou den. De Republikeinen doen het standaard goed in de Sunshine Sta te, met al zijn conservatieve, blan ke ouderen die er hun laatste da gen slijten. Het is geen toeval dat de Republikeinse conventie neer streek in Tampa. Voor de mormoon Romney is het ■op het eerste gezicht ook makke lijk scoren in Nevada. Dat is een buurstaat van Utah, de thuisstaat van zijn geloofsgenoten. En ook in Nevada wonen veel mormonen. Bovendien kent Nevada het hoog ste aantal werklozen van de VS, en we weten natuurlijk allemaal wiens schuld dat is. Maar Obama heeft weer goed in de gaten dat er ook heel veel Spaanstaligen in de staat wonen (zie Florida). Het blijft ingewikkeld. Als Rom ney tijdens het debat met veel vuur zijn streven naar een kleine overheid verdedigt, weet hij dat ze het in New Hampshire roerend met hem eens zijn. Maar niet in Virginia, een andere swing state. Daar wonen namelijk veel ambte naren die in Washington D.C. wer ken, en die gaan dus echt niet Re publikeins stemmen, want dan ra ken ze mogelijk hun baan kwijt. En als Obama te veel de nadruk legt op abortus, verliest hij mis schien veel stemmen in het aarts conservatieve Virginia (dat in 2008 nog voor hem koos). Keuzes, keuzes. Sommigen menen dat dit soort electorale dilemma's de presidents debatten lamslaan. Wie te uitge sproken is, wint misschien wel wat, maar verliest gegarandeerd ook. En in de swing states is dat ri sico te groot. Anderen denken weer dat degene die een eindsprint nodig heeft (Romney, in dit geval), met een agressief debat veel stemmen kan binnenslepen. Vannacht dus, om 3,00 uur. De volgende debatten vinden plaats op 16 en 22 oktober. zie onze website:buitenland 'Debat met Obama laatste kans voor Romney om tij te keren' 1980 Jimmy Carter (d) - Ronald Reagan (r) President Carter was.voor zijn opponent Ronald Reagan tamelijk eenvoudig te tackelen: de VS bevonden zich in een economische recessie en vanaf eind no vember 1979 zat een groep Amerikaanse gijzelaars vast in de Amerikaanse ambassade in de Iraanse hoofdstad Teheran. Ask yourself, are you better off now than you were four years ago? De kreet van 1980: (Vraag jezelf af, sta je er nu beter voor dan vier jaar geleden? - Ronald Reagan) 1984 Ronald Reagan (r) - Walter Mondale (d) Dé verkiezingsstrijd was voor Mondale van meet af aan onbegonnen werk: Reagan was één van de populairste presidenten aller tijden. Toen het ging over zijn leeftijd, merkte Reagan grijnzend op: 'Ik maak leeftijd geen onder werp van deze campagne. Ik ga niet ten behoeve van politieke doeleinden de jeugdigheid en onervarenheid van mijn tegenstander uitbaten.' De kreet van 1984: There you go again. (Daar ga je weer - Reagan die Mondale verwijt de onwaarheid te spreken). 1988 George Bush sr. (r) - Michael Dukakis (d) De campagne van '88 was één van de smerigste ooit. Bush verweet Dukakis, met name zijn vermeende slapheid tegen de misdaad. Het wapen: Willie Hor ton. De veroordeelde moordenaar verkrachtte een vrouw en stak haar vriend dood tijdens zijn proefverlof in Massachusetts. Gouverneur van die staat ten tijde van het incident: Michael Dukakis. Hij kreeg het flink ingewreven in de debatten. De kreet van 1988: Read my lips, no new taxes. (Lees mijn lippen, geen nieuwe belastingen - George Bush). 2000 George Bush jr. (r) - AD Gore (d) Voor vice-president Al Gore leek de overwinning in 2000 voor het grijpen te liggen. Maar door de Monica Lewinsky-affaire (Clinton zou seks hebben ge had met de stagiaire), wilde Gore in de debatten met Bush niet te zeer wor den geassocieerd met zijn baas. Had hij meer nadruk gelegd op de economi sche verdiensten, dan had Bush geen schijn van kans gehad, stellen analisten. De kreet van 2000 (nïet echt bekend): Compassionate conservatism.! (Barmhartig conservatisme - George Bush jr.). 2008 Barack Obama (d) - John McCain (r) In zijn campagne toont Obama zich een fenomenaal spreker die voortdurend hamert op verandering en hoop. Een opmerkelijke verschijning in de campag ne wordt 'Joe the Plumber', een loodgieter die Obama aanspreekt op diens belastingplannen. McCain roept Joe the Plumber (echte naam: Joe Wurzelba- cher) tijdens de debatten voortdurend in herinnering. De kreet van 2008: Yes use can! J (Ja, we kunnen het! - Barack Obama) 1992 George Bush sr. (r) - Bill Clinton (d) Onder Bush sr. raakte de economie in een recessie en de president onder schatte de zorgen van de Amerikanen daarover. Clinton voelde de stemming in het land beter aan en zette vol in op economisch herstel. Bush gaf af op Clintons karakter en twijfelde openlijk aan diens patriottisme, omdat Clinton tegen de Vietnamoorlog was geweest. Clinton wist echter de negatieve me dia-aandacht die hij eerst kreeg magistraal om te buigen in zijn voordeel. De kreet van 1992: It's the economy, stupid! y* (Het gaat om de economie, sufferd! - Bill Clinton). 1996 Bill Clinton (d) - Bob Dole (r) Clinton had een groot voordeel: de economie draaide als een lier, en veel kie zers zagen dat als een verdienste van de president. Dat benadrukte Clinton tij dens de debatten. Zijn tegenkandidaat Dole was bovendien oud, ouderwets, onuitgesproken en weinig bevlogen. De kreet van 1996 (niet zo heel bekend): Building a bridge to the 21st century. (Een brug bouwen naar de 21ste eeuw - Bill Clinton) 2004 George Bush jr. (r) - John Kerry (d) Kerry, een onderscheiden held van de Vietnam-oorlog, probeerde Bush in een kwaad daglicht te stellen door de oorlog in Irak te kritiseren en te stellen dat de economie er lang niet zo goed voorstond als Bush wel beweerde. Op zijn beurt smeerde het Bush-team modder op Kerry's blazoen: het liet een paar dienstmaten uit Vietnam verklaren dat Kerry zijn onderscheidingen hele maal niet had verdiend. Bush verweet Kerry ook 'flip flopping' (draaikonterij). De kreet van 2004 (niet echt bekend): Let America be America again, y (Laat Amerika Amerika weer zijn - John Kerry)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11