Groene opleiding in trek Betaalt u eigen bijdrage? binnenland 17 molenaar PvdA is even een vies woord voor SP 'Tanja Nijmeijer maakt kans op amnestie' 5 dagen levertijd! Opvouwbare scootmobielen Vaste scootmobielen Bon voor gratis brochure! Q maandag 1 oktober 2012 In een jaar tijd bijna to procent meer studenten voor agrarische hogescholen Er hebben zich dit jaar bijna 10 procent meer studenten aange meld bij agrarische hogescholen, zegt de HBO-raad. De oorzaak wordt onder andere gezocht in het feit dat de agrofood- en tuin bouwsector als een van de mo toren van de economie fun geert. DEN HAAG - Het aantal studenten dat zich heeft aangemeld op een agrarische- hogeschool is dit jaar bijna 10 procent hoger dan vorig jaar. De 'groene opleidingen' zijn daarmee met stip de grootste stij- ger in het hoger beroepsonder wijs, zo blijkt uit cijfers van de HBO-raad. Op 17 september hadden zich circa 2.400 studenten aangemeld voor een agrarische opleiding, vorig jaar waren dat er 2.200. Op de meeste hogescholen liep de inschrijving vorige week af. De groei van de groene opleidin gen past in een trend die al enkele jaren aan de gang is. Dick Pouwels, bestuursvoorzitter van HAS Den Bosch, heeft er twee verklaringen voor: „De agrofood- en tuinbouw sector staat nadrukkelijker op de kaart als een van de motoren van onze economie. Ook kiezen de agrarische hogescholen er bewust voor studentgericht te werken. Het onderwijs is kleinschalig, de docent kent de student, waardoor maatwerk mogelijk is en studen ten niet 'verdrinken'. Voor scholie ren zijn dat heel belangrijke crite ria bij hun studiekeuze." Het afgelopen jaar zijn per dag cir ca vijf boerenbedrijven verdwe nen. Dat lijkt in strijd met de groei van de groene opleidingen. Maar Pouwels wijst erop dat, hoewel het aantal bedrijven afneemt, de agra rische productie juist toeneemt. „Het beroep van boer is complexer geworden en daarom kiezen zij va ker voor een hbo-opleiding. Daar naast komen veel studenten te recht in de dienstverlening rond boerenbedrijven, of in het natuur beheer." Wim van de Weg, directeur van CAH Vilentum in Dronten, denkt dat de vraag naar groene professio nals de komende jaren zal toene men. „Op het gebied van voedsel productie, gezondheid en duur zaamheid moet een enorme inno vatieslag gemaakt worden. Ook buitenlandse bedrijven doen een beroep op studenten die bij ons worden opgeleid." „De laatste vijftien jaar zijn econo mie en ICT dominant geweest in de hbo-sector. Ik zie een kente ring. Jongelui hebben weer meer aandacht voor hun leefomgeving gekregen." Van de Weg is blij met de studen- tengroei. Op zijn hogeschool meld den zich dit jaar ook weer ruim 8 procent meer nieuwe studenten aan. Toch relativeert hij de cijfers ook. „In het totale hbo stromen jaar lijks meer dan 100.000 studenten in. Die 2.400 nieuwe studenten bij de agrarische opleidingen vormen dus nog geen 2,5 procent van het totale aantal." De ambitie van zijn hogeschool reikt veel verder. „Wij willen in vijf jaar tijd een verdubbeling reali seren van het aantal studenten", legt Van de Weg uit. „Gezien de vraag op de arbeidsmarkt zou het reëel zijn als de groene opleidin gen vier procent van het hbo vor men." MEXICO-STAD - Tanja Nijmeijer maakt wegens haar status bij de FARC een kans op amnestie, nu de guerrillabeweging over vrede gaat onderhandelen met de Co lombiaanse regering. Dat heeft mensenrechtenactivist Liduine Zumpolle tegen Novum Nieuws gezegd. De FARC probeert volgens haar aan de onderhande lingstafel voor belangrijke leden amnestie te bedingen. De 34-jarige Nijmeijer, afkomstig uit het Overijsselse Denekamp, sloot zich in 2002 aan bij de Revo lutionaire Strijdkrachten van Co lombia (FARC). Ze werd in 2007 bekend in binnen- en buitenland toen haar dagboeken werden ge vonden en gepubliceerd. Later werd ze door de FARC ingezet als gezicht van de marxistische bewe ging, die al sinds 1964 tegen de re gering vecht. De groep heeft zich steeds meer toegelegd op ontvoe ringen en drugshandel. door Annemieke Kooper AMERSFOORT - De lat lag te hoog, SP-leider Emile Roemer was 'niet in topvorm'. De partij was 'te rege- ringsgeil', 'onzichtbaar', er was 'geen plan-B' toen het de socialis ten niet langer voor de wind ging. Op de partijraad van de SP, zater dag in Amersfoort, sommen de le den op hoe de verkiezingen toch zo hebben kunnen tegenvallen. Voor het eerst sinds die verkiezin gen zijn SP'ers van lokale afdelin gen uit het hele land bijeen. Op de partijraad spreken ze uit wat ze op de verkiezingsavond amper over de lippen kregen: ze zijn heel erg teleurgesteld dat er geen enkele ze tel winst is behaald. De partijleiding steekt vooral de hand in eigen boezem. „We heb ben fouten gemaakt, zijn tekort ge schoten", erkent partijsecretaris Hans van Heijningen. Zo bleek vlak voor de campagne dat de par tij toegaf aan de verhoging van de AOW-leeftijd en de pensioenen in komensafhankelijk wilde maken. „We hebben enkel geprobeerd te repareren wat in het Kunduz-ak- koord kapot was gemaakt", ver klaart Van Heijningen. „Vervol gens hebben anderen ons goddom me weggezet als draaiers. Maar wij hebben dat laten gebeuren." We hebben op een roze wolk ge leefd, vult Roemer even later aan. „De hoge peilingen hebben ver lammend gewerkt. We zijn daar door te voorzichtig geworden, durfden geen fouten te maken." In debatten was hij dan ook 'niet helemaal zichzelf, geeft hij toe. Dan de PvdA - SP'ers spreken de naam uit alsof het een vies woord is. Roemer haalt fel uit naar de par tij waarvan hij dacht dat het zijn bondgenoot was. „Ik heb me ver schrikkelijk vergist in de ware aard van de PvdA", zegt hij. Nr. 1 in scootmobielen! Gratis brochure? Bei.0341 - 27 40 40 of kijk op www.müienaafscootmobielen.ril De verplichte maandelijkse eigen bijdrage is al bij veel gemeenten van toepassing, en dit worden er steeds meer. Die eigen bijdrage kan oplopen tot wel 600,- per jaar en daardoor is het voordeliger om zelf een scootmobiel aan te schaffen. Met een scootmobiel van Molenaar blijft u zelfstandig en altijd en overal mobiel. Vraag de gratis brochure aan voor meer informatie of bel 0341 - 27 40 40 voor een vrijblijvende demonstratie bij u thuis. Naar de winkel 0 een ommetje maken Voor binnen en büiten Ideaal om mee te nemen Geschikt voor lange afstanden Zelf uw boodschappen doen Er op uit zonder moe te worden Hoge kwaliteit luchtbanden Comfortabele zitting Stabiel en veilig Exclusief mandje en armleggers of bel direct 0341 - 27 40 40 1 Vrijblijvende demo? j Bezoek een winkel bij u in de buurt Molenaar geeft graag onafhankelijk j Open ma t/m vrij van 10-18 uur en op za van 10-17 uur. 5 advies bij u thuis. Wij komen graag langs met onze rijdende showroom. e-bikes Trapliftèn Sta-op stoelen j Naam: i Mevri Dhr Adres: [postcode: Plaats: Telefoon: E-mail: wk40_M1_pzc Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet Alkmaar Rijnstraat 117 Roden Westeresch S Amersfoort Nijverheidsweg 53a Roosendaal Oostplein 17a Arnhem Ringoven 16 Best Eindhovenseweg 30 Ooetinchem Havenstraat 150 Heerlen in de Cramer 21' Hengelo Vosboerweg 16 Katwijk Lageweg 35e ('t Heen) Nunspeet Laan 18 Molenaar bevindt zich in een p;om Veenendaal Groeneveldselaan 19 Waalwijk Prof. Zeemanweg 3 Waddinxveen Mercuriusweg 15 Wateringen Gravenzandseweg 28 Weert Roermondseweg 58b Specialist in scootmobielen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7