Met 1 wijnstok ben je wijnboer zeeland 115 Zelf maken Drie verdienstelijke leden Neusen koninklijk onderscheiden z maandag 1 oktober 2012 STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Be\astingdienst Veel kleine wijnboeren en hobbyisten zijn lid van de Brabantse Wijnbou wers, waar ervaringen worden uitgewisseld. Wie meer wil weten over zelf wijn maken vindt informatie op www.brabantsewijnbouwers.nl LAMSWAARDE Vertier voor jong en oud op activiteitendag BRESKENS Kinderen genieten op tweede Dierendag Een duit in het zakje voor activitei ten van de ouderraad. Basisschool de Oostvogel in Lamswaarde hield zaterdagmiddag in dit kader een druk bezochte activiteitenmiddag. Er was vertier voor jong en oud, met een rommelmarkt, wafels, een gokje bij het rad van fortuin en een loterij. Voor de kinderen stond er een springkussen. Ook konden ze knutselen en zich laten schmin ken. TERNEUZEN Dow geeft Poppodium De Pit 5000 euro Ron de Kort van de ondernemings raad van Dow heeft zaterdagavond namens Dow in poppodium De Pit in Terneuzen een cheque van 5000 euro overhandigd aan wethouder Cees Liefting, onder het motto 'Minder energie, meer Pit'. Het geld is voor een nieuw, energiezui nig lichtplan in De Pit. Hiphop-ar tiesten Safï 8c Spreej en Kraantje Pappie traden zaterdag op. WATERLANDKERKJE Kind (7) aangereden door auto in polder BRESKENS - Honden, konijnen en paarden waren zaterdag de baas op het Spuiplein in Breskens tijdens de tweede dierendag van het dorp. Er was volop belangstelling bij on der meer dierenarts Geert de Bruijckere en hoefsmid Maarten van Hal. „Veel meer interesse dan vorig jaar", wist de Bruijckere. Vooral kinderen genoten volop. „Mama", riep een kleintje. „Ik mag een babykonijn vasthouden!" Ja, dat mocht, maar meenemen, dat vond mama te veel van het goede. HOEK Auto-inbreker op heterdaad betrapt In de Langestraat in Hoek is zater dag om 23.45 uur een 33-jarige Fransman aangehouden. De eige naar van een personenauto zag dat de man stond te morrelen aan zijn auto. Hij ging poolshoogte nemen en belde intussen de politie. De Fransman vertelde dat hij al een paar dagen te voet aan het reizen was. Hij zocht een slaapplaats en verklaarde dat hij had geprobeerd om uit de auto geld te stelen Hij had ook geen ID en is meegeno men naar het politiebureau. 1Terneuzen moet fors bezuinigen. 2. Kind aangereden in polder. 3. Subsidiekorting nekt korpsen. WEBLOCS Redacteuren van de PZC schrijven over sport, kunst en andere zaken op hun weblog. Zie: www.pzc.nl/blogs Aan zijn verteltalent zal het niet liggen. De bezoekers hangen aan zijn lippen. „Wijnboer ben je al met één stok", houdt hij zijn ge hoor voor. Om een wijnfles te vul len is is ongeveer een kilo druiven nodig. Met een beetje geluk levert zo'n wijnstok een paar flesjes op. Als je tenminste de goede druiven- soort kiest. Zo staat de Pinot Noir er wat zielig bij, terwijl de takken van de Cabernet Cantor buigen on der het gewicht van trossen diep blauwe druiven. „Dit jaar is trou wens toch een heel moeilijk jaar geweest, vanwege de strenge vorst in maart." Aard is een volledig biologische wijngaardenier. „Biologische wijn bouw is hot", weet Aad. „Je haalt jezelf er wel heel wat werk mee op de hals. Maar ik wil graag zo van de ranken een druifje kunnen plukken en opeten. Puur natuur." Het voordeel van zoveel verschil lende soorten druiven is dat ze op verschillende tijden plukrijp zijn, zodat het karwei voor hem te over zien is. „De pluk begint begin au gustus. Vandaag plukken we de So laris, voor zover de vogels dat nog niet gedaan hebben." Om te weten of de druiven rijp zijn, -kun je ze proeven, maar be trouwbaarder is een apparaatje om hun suikergehalte te meten. Als dat op 17 of 18 procent zit, zijn ze geschikt om er wijn van te ma ken. Een vak op zich. Aad: „Het wijnboer zijn heb ik redelijk in de vingers, maar van wijn maken moet ik nog veel leren. Over zes, zeven jaar ben ik een goede wijn gaardenier. Dan zou je een hele mooie acceptabele wijn kunnen maken." Een zevenjarig jongetje is zaterdag middag rond vier uur gewond ge raakt bij een ongeval op de Linie- dijk in de polder ten zuiden van Waterlandkerkje. Het kind rende achter zijn broertje aan een krui sing over. Een 65-jarige automobi list uit de gemeente Sluis kon hem niet meer ontwijken. De jongen is naar het ziekenhuis in Brugge ge bracht met een been- en schouder-, breuk. Aad van Hilst toont de bezoekers van de open dag hoe het suikerge halte in de druiven wordt gemeten om te kijken of ze rijp zijn voor de pluk. foto Peter Nicolai Onder de rook van Zaamslag ligt aan de Koning Willem III weg de kleine biologische wijn gaard Hagemeier. Uniek, want wijnboer Aad van Hilst heeft er liefst 26 soorten druiven. Zater dag hield hij in het kader van de Nationale Wijnweek open dag. door Eugène Verstraeten Men neme 1800 vierkan te meter grond, 4,5 ki lometer draad, 150 acacia palen, 500 drui- venstokken, 5 jaar geduld, veel suc ces.' Dit recept voor een wijngaard vinden de bézoekers zaterdag al meteen bij binnenkomst op een te geltje. Het is in het kort de historie van wijngaard Hagemeier, waar Aad van Hilst zijn hart en ziel in heeft gelegd. Wijn maken is voor hem geen commerciële bezigheid. Nog niet althans, want Aad vindt zijn geestrijk vocht nog niet goed genoeg voor de verkoop. Voorlo pig blijft het drinken van de wijn voorbehouden aan hemzelf en zijn vrouw. En af en toe wat fami lieleden. „Ik verkoop alleen een stukje en thousiasme. Daarom ook deze open dag. De wijnbouw in Neder land is enorm in opkomst. Mis schien kan ik mensen inspireren zelf aan de slag te gaan met drui ven en wijn." door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Drie leden van de ju bilerende watersportvereniging Neusen uit Terneuzen zijn konink lijk onderscheiden tot lid in de Or de van Oranje Nassau. Het zijn Piet van Driel (69), Adri Verschel ling (71) en Cees Klapthor (76), De drie mannen kregen de bijbeho rende versierselen zaterdagnamid dag overhandigd door burgemees ter Jan Lonink tijdens de feestelij ke receptie van de 50-jarige water sportvereniging in de Brouwzaele in Terneuzen. Piet van Driel kreeg zijn onder scheiding voor zijn activiteiten sinds 1968 op het gebied van water sport, scouting en huisvesting. Hij was van 1968 tot 1984 secretaris van de watersportvereniging en sinds 1984 voorzitter. Daarnaast or ganiseert hij de jaarlijkse voorjaars- reis. Hij was verder in 1969 oprich ter van de zeeverkennerstak van de Doormangroep in Terneuzen en zat in het bestuur tot 1996. Sinds 2003 is Van Driel bestuurslid en voorzitter van het Zeemans huis in Terneuzen en hij is ook voorzitter van de Vereniging van Eigenaren van de Scheldeflat III. Adri Verschelden is al vele jaren ac tief op het gebied van (water) sport en welzijn. Hij is nog steeds pen ningmeester van Watersportvere niging Neuzen en beheert sinds 1974 ook de kas van de Herensocië teit TLED (Tussen Licht en Don ker). Verder is hij sinds 1981 me de-organisator van de Trageltocht, een vaartocht van Gent naar Ter neuzen voor gehandicapten. Van 20014 tot 2010 was hij vrijwilliger bij de ijsbaan in Terneuzen. Hij verzorgde de administratie en ver richtte allerlei werkzaamheden. Ook Cees Klapthor kreeg zijn ko ninklijke onderscheiding voor zijn bijdrage aan de vele activiteiten, sinds 1981, op het gebied van wa tersport en welzijn. Hij is sinds 1981 lid van de technische commis sie en hanteerde 25 jaar de voorzit tershamer. Van 1991 tot 200 8 was hij bestuurslid van de watersport- verenging en vijf jaar lang organi seerde hij het Sinterklaasfeest. Cees Klapthor is voor zijn inzet voor de vereniging benoemd tot erelid. Ook nu is hij nog mede-organisa tor van de Trageltocht. Verder was hij tussen 1990 en 2001 vrijwilliger en bestuurslid van de wijkvereni- ging Oude Vaart. Sinds 1996 be zorgt Klapthor ook maaltijden voor Tafeltje-dek-je. Tijdens de drukbezochte receptie voor genodigden werd ook het ju bileumboek 'Van Vluchthaven tot Jachthaven' gepresenteerd. Het is samengesteld door vrijwilligers en geeft de lezer aan de hand van fo to's, korte stukjes tekst en anekdo tes een inkijkje in de florerende watersportvereniging. Aansluitend aan de receptie was er voor de leden en hun partners een gezellig feest. Cees Klapthor, Piet van Driel en Adri Verschelden (v.l.n.r.) zijn koninklijk on derscheiden in de Orde van Oranje Nassau. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71