Meiden met 'gezond gewicht' vieren feest Sport is rode draad nieuwe bso Omvang 141 zeeland Succesvolle start seizoen ouderenbonden geslaagd Facebook zorgt voor drukte bij tankstation Hans Everse derde bij Held van de Smaak Jeugdbrandweer Westerschouwen tweede bij finale PZ£ maandag 1 oktober 2012 door Esme Soesman BURGH-HAAMSJEDE - Sport wordt de rode draad van de nieuwe bso KOOS Buitengewoon, die geves tigd wordt in het clubgebouw van sportvereniging DFS in Burgh-Haamstede. Niet alleen het sporten zelf, maar ook andere acti viteiten die in het teken staan van bewegen maken deel uit van het programma. Het gaat om een uitbreiding van buitenschoolse opvang van KOOS in Burgh-Haamstede. De organisa tie draait al een bso in de Schutse. Die club blijft bestaan. Oudere kin deren (vanaf groep 3/4) kunnen daarnaast na de herfstvakantie te recht op het sportpark. Dat is hele maal in het straatje van DFS, licht secretaris Kees de Feiter toe. „Ik blijf ernaar streven dat dit gebouw over 20 jaar door de vele activitei ten is uitgewoond. We hebben het op een heel creatieve manier neer gezet en het staat het hele dorp ter beschikking. Het is zonde als dit gebouw, naast de wedstrijden op zaterdag, niet wordt gebruikt." Als het aan de kinderopvangorga nisatie ligt, verandert dat per 22 ok tober (na de herfstvakantie) met een. Dan start KOOS op maandag, dinsdag en donderdag met een groep van maximaal 10 kinderen. „De locatie is super", verwijst Klas- ke Kloet van KOOS naar de naast gelegen sportvelden en voetbal- kooi. De bedoeling is in samenwerking met DFS en de sportcoördinator van het Welzijnshuis allerlei sport activiteiten op te zetten. „We wil len ook verenigingen, zoals bijvoor beeld de judo, vragen om eens een middag langs te komen." Daar naast zal bewegen ook in andere activiteiten een rol spelen: van sportboeken halen bij de biblio theek tot het bezig zijn met regel tjes van diverse sporten. Overigens niet als moetje. Een middagje knutselen kan ook. DFS heeft al een jeugdhonk in huis. Die ruimte is eerder al aange past voor kinderopvang. DFS wil nadrukkelijk een sociale rol spelen in het lokale leven. „Dit moet een plek zijn waarvan iedereen denkt: daar kun je naar toe. En misschien zet dat sommigen ook nog eens aan om zelf te gaan sporten." Dinsdag 2 oktober wordt een in loop georganiseerd voor zowel kin deren en ouders die al ingeschre ven zijn als voor andere belangstel lenden. De inloop duurt van 17.00 tot i8-.oo uur. In Nederland zijn ex 400.000 kinderen met obesitas en nog eens 400.000 kinderen met zwembandjes en koekjesbuiken. „Kortom, overgewicht onder kinderen is inmiddels een se rieus probleem", stelt Lekker Puhlü-bedenker Ingrid Stieber. Over kwijtgeraakte kilo's wordt niet gesproken. Wie 'Lekker Püh!!!!-t' heeft het over 'het be reiken van een gezond gewicht'. Eenendertig meiden (en één jon gen) vierden die mijlpaal zondag op camping De Brem in Renes- se. door Esme Soesman Daar stonden schalen met vruchten, kom- kommertjes en rijke lijk met groente be legde (volkoren)piz- za's voor de dames klaar. Zaaaalig, onmogelijk om niet van dat kleur rijke, gevarieerde aanbod te genie ten. Maar zo makkelijk is het heus niet altijd - legt Emma Vuijk (9) uit Hellevoetsluis uit. „Als je vrien dinnen een koekje zitten te knab belen en jij niet. Dat is echt niet al tijd leuk." En toch. Stralende, energieke mei den lopen er bij De Brem rond. Ze worden opgemaakt en gestyled door Emma's vader Arie, master- stylist en -visagist van beroep. Aan sluitend volgen er fotosessies, bin nen en buiten. „We zetten hier de puntjes op de i voor hun zelfver trouwen. Die meiden hebben zo veel meegemaakt en zijn zo veran derd. Dit is de bevestiging. Dat zie je op de foto's terug", zet Ingrid Stieber het doel van de dag uiteen. Stieber is bedenker van de leefstijl methode (en schrijver van het bij behorende boek) 'Lekker Püh!!!!!'. Ze heeft alle kanten van de weeg schaal in haar leven gezien. Ging ze ooit, als model, graatmager door het leven. Later, toen ze het daar wel mee gehad had, schoot ze naar overgewicht door. „Toen ben ik eens gaan nadenken: wanneer was ik gewoon gelukkig? Wanneer was eten geen issue voor mij?." Stieber kwam uit bij haar jeugd, waar ze naar buiten werd gestuurd als ze urenlang voor de televisie hing. Waar één koekje max was. En een glaasje cola? „Dan zeiden 'Ik ben gaan nadenken: wanneer was ik geluk kig? Wanneer was eten geen issue voor mij?' mijn ouders: Hoezo? Het is toch geen feest?." Die eenvoudige principes zie je te rug bij 'Lekker Püh!'. „Het is heel basis inderdaad. En we bieden daarnaast vrolijke tools. Zodat eten geen strijd wordt. Humor is heel belangrijk. Dus gezond eten, maar wel met bijvoorbeeld 'oeps'-dagen waarop je jezelf even kunt laten gaan." Het betekende voor Emma en haar ouders geen ri goureuze verandering van levens stijl. „Als je drie keer in de week friet eet, is dit wel een cultuur shock. Maar wij aten al veel fruit en rauwkost, dus we hebben ons niet dramatisch hoeven aanpas sen", vertelt moeder Desiree. „De grootste verandering is dat ik beter op ben gaan letten", zegt Emma. De gevolgen kunnen groot zijn, be wijst Eva Koeleman (9) uit Wog- nem. Door voedselallergie had Eva doorlopend diarree, vertelt moe der Vanessa Beentjes. Na met Lek ker Püh!!! te zijn begonnen, was ze daar binnen de kortste keren van af. „Dit was echt haar redding. Ze is nu zo gelukkig en blij. Dat is voor mij een nog veel belangrijker cadeautje dan haar gewicht." door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - Het was een uit verkocht huis, zaterdagmiddag in de Sint Nicolaaskerk in Brouwers haven. Rond de 300 mensen kwa men op de gezamenlijke seizoens opening van de Anbo, PCOB en KBO af „Het was een succes, ge weldig. Er is intens genoten", blikt mede-organisator Rian Duinhou wer van het KBO op de happe ning terug. Die happening be stond uit een concert van het Fan farekorps der Genie. Het is de der de keer dat de Schouwen-Duive- landse ouderenbonden een geza menlijke seizoensopening op po- Tess Luijcx (23) uit Burgh-Haamstede is afgestudeerd in Strafrecht aan de Univer siteit van Utrecht. Haar scriptie was gewijd aan 'de derden- werking inzake Salduz'. Ze heeft eerder het vwo Pontes Pieter Zeeman in Zierik- Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst ten zetten. „Daar is ook het bon- denberaad uit ontstaan." Eén keer in de twee maanden komen verte genwoordigers van de drie bonden bij elkaar. „Er zijn veel raakvlak ken. Met elkaar hopen we meer te bereiken." Opgaan in één grote ouderenorganisatie is geen logisch gevolg van die uitstekende samen werking, licht Duinhouwer toe. „We hebben allemaal onze eigen identiteit en doen ook dingen die daar mee te maken hebben." Wel is het de bedoeling vaker gezamen lijk bijeenkomsten te organiseren. „Bijvoorbeeld een themamiddag, omdat er genoeg dingen zijn die voor alle ouderen spelen." MIDDELBURG - Zondagochtend vormden zich lange rijen bij tankstation Murre op de Mortiere in Middelburg. Alleen via de sociale media had Murre het bericht verspreid dat zondag 21 cent korting op de benzi ne werd gegeven. Om de drukte op te vangen en op stoppingen te voorkomen, had Murre verkeersregelaars ingezet Rond twaalf uur was de wachttijd voor een tankbeurt al opgelopen tot een half uur. De meeste klan ten waren inderdaad via Facebook op de hoogte van de kortingsactie, zo bleek bij navraag. video: www.pzc.nl. COLIJNSPLAAT - Kapellenaar Hans Everse, chef bij zorgcentrum Cle- ijenborch in Colijnsplaat, is van daag in Amersfoort als Zeeuwse Held van de Smaak op de derde plaats geëindigd in de landelijke fi nale van provinciewinnaars. Hij haalde de derde plaats van de publieksprijs, waarvoor via inter net gestemd kon worden. Everse verzamelde 12 procent van de stemmen, 514 in totaal. De win naar uit Limburg trok 26 procent van de stemmen: Jac Nijskens, eige naar van de kookboerderij de His torische Groentenhof in Limburg, waar 650 oude groentenrassen teelt. MIERLO - De jeugdbrandweerploeg Westerschouwen heeft zaterdag bij de landelijke finale hogedruk klasse aspiranten (15 tot en met 18 jaar) in Mierlo een tweede plaats gehaald. De andere Zeeuwse ploe gen, Bruinisse en Borsele-Goes, werden respectievelijk achtste en vijfde. Het was een wedstrijd 'de landelij ke finale waardig', oordeelt hoofd van de jeugdbrandweer Schou- wen-Duiveland Rob van de Werf horst. Met meerdere brandhaar den en de inzet van een hoogwer ker hadden de finalisten een taaie klus. „Ik ben hartstikke trots op de ploeg." www.pzc.nl MEEST GELEZEN 1Afgeslankte meiden in de watten 2. Palingstroper aangehouden 3. Jubilarissen Kunst en Eer gehuldigd EN VERDER kan er worden gereageerd op oude klassenfoto's van Schouwen-Duive- land via www.pzc.nl/kieknoe. TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Het laatste nieuws is te lezen via www.pzc.nl/schouwen-duiveland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46