'Geen kijkers, dat stelt toch wel teleur' 107.000 21 zeeland Roosevelt Study Center vraagt naar oordeel over presidenten VS maandag Tomaten De krant 6 weken voor 18 euro! PZC maandag 1 oktober 2012 door Wim Hofman Mijn zwager heeft een tuin en hij produceer de dit jaar niet alleen mooie trossen drui ven en verschillende soorten ap pels, maar hij gaf ons ook enkele kisten rijpe tomaten. Veel van die tomaten ben ik nu tot moes aan het koken en aan het zeven met het oog op de na bije toekomst. De passe-vite heb ik klaargelegd. Tijdens het koken heb ik mooi tijd om na te denken over tuin ders en boeren, zowel hier in de buurt als in de rest van de wereld. Ik hoop dat er kleinere tuinders en boeren blijven bestaan. Er zijn deskundigen die beweren dat de voedselproductie in de wereld wel vreemd in elkaar zit. Volgens hen wordt de dienst steeds meer uitgemaakt door de grote bedrij ven waardoor er bijvoorbeeld in Zuid-Amerika soja wordt geteeld voor onze varkens in plaats van dat er daar voedsel wordt geteeld voor eigen bevolking. Dat het overgrote deel (men heeft het over tachtig procentvan de Euro pese landbouwsubsidies naar gro- colofon mSmSSSBmSB PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal inazsi een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal ina28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik hel) de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaatzoiEwldig om mei persoonsgegevens. In liet colofon treft t kijkers trok de landelijke Open Hui zen Route zaterdag. Desondanks kreeg niet iedereen bezoek. te bedrijven gaat, is natuurlijk ook wel iets dat de kleinere boe ren raakt en steekt Waar dat streven naar een steeds grotere schaal vandaan komt, is mij een raadsel. Niet alle voedsel wordt goedkoper door grootscha ligheid en het wordt zeker niet per se beter. Ik zou het raar vin den als door de Europese politiek steeds meer boerderijen uit Zee land zouden moeten verdwijnen. Het zou toch beter zijn als een re gio zichzelf zoveel mogelijk voor ziet van voedsel en dat de boeren daar dus gewoon telen wat nodig is en daar ook een reële prijs voor krijgen waarvan ze kunnen le ven? Aan dat soort dingen denk ik als ik roer in de dampende toma- tenprut. De substantie die ik maak en roer zeef is mooi rood. Het gaat in bak jes en handzame plastic zakjes die er dan koddig uitzien en zo in de vriezer worden gezet Mijn zwager had erg veel tomaten dit jaar en hij vond het jammer ze weg te moeten gooien. Volgens sommigen zijn tomaten erg ge zond. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Op Funda.nl staan 266.175 huizen te koop. Afgelopen zaterdag namen 107.000 Ne derlanders een kijkje in te koop staande woningen tij dens de landelijke Open Huizen Route. door Frank Balkenende Honderden Zeeuwen hadden zaterdag hun woning van onder tot boven opgepoetst om goed voor de dag te komen tijdens deze landelijke Open Huizen Route. De markt is echter lauw. De helft van het Zeeuwse huizenaanbod staat al lan ger dan een jaar te koop. Zo'n Open Huizen Route is weer een moment om de deuren van je wo ning wijd open te zetten voor gega digden. En dan maar hopen dat ze komen. Je zou verwachten dat van die 107.000 kijkers er toch tenmin ste eentje zou aankloppen bij Jazz- route 15 in de Middelburgse wijk Mortiere, maar de familie Paarde- kooper krijgt zaterdag geen enkele kijker over de vloer. „Dat stelt ons toch wel teleur." De Paardekoopers (69 en 68) wil len om gezondheidsredenen naar een appartement verhuizen. Hun energiezuinige huis is vier jaar oud en staats sinds april te koop. Alles is fonkelnieuw en modern, al moet je wel van een rood-zwarte keuken houden. Vier slaapkamers telt de rijtjewoning aan een rustige straat Het huis van Nico en Janny Paardekooper aan de Jazzroute 15 in Middel burg staat sinds april te koop. Zaterdag kwam er geen enkele kijker. in Mortiere. De tuin is ruim en dankzij het plaveisel onder- houdsvriendelijk. „We zijn al ge zakt naar 249.000 euro. We hebben wel eens een kijker gehad, maar die bood te weinig. We snappen ook wel dat er in deze prijsklasse veel keuze is, maar je kunt er zo in. Dat er vandaag niemand komt kijken, ja, dat valt erg tegen." Karakter, ja dat heeft de uit 1895 stammende woning van Harry Kokx (62) en Thea de Jonge (59) aan de Oude Rijksweg in Nieuw en Sint-Joosland in overvloed. De groene voortuin, de markante ge vel, een woonkeuken en een riante tuin (1600 vierkante meter), even als een aparte werk- en logeerruim- te zijn de pluspunten van dit door leefde huis. Keuken, badkamer, toi let en dak zijn nieuw. De fraaie woonkamer is boven, maar je kunt die alleen bereiken via een ouder wetse, potenbrekende trap. Dat ka rakter koop je erbij voor 398.000 euro. „Een scherpe prijs. Een uitste kend pand voor iemand die ook een praktijk aan huis wil hebben of een bed 8c breakfast wil beginnen", zegt Kokx. Prompt belt een stel uit Terneuzen aan. Het heeft besloten de sprong over de Westerschelde te wagen. „Ze waren enthousiast, al leen vond zij de tuin nogal groot. Dat is een discussiepunt." Hij en zijn partner bezitten ook een chalet in het Brabantse Hooge- mierde. „Daar zitten we twee week enden per maand. Het onderhoud van de tuin hier wordt te veel. Daar om willen we kleiner gaan wonen, het liefst in Middelburg. Ik heb goe de hoop dat we ons huis zullen ver kopen. We hebben nog meer gega digden. Eentje wil terugkomen met een aannemer erbij. Het ziet er goed uit, maar eerlijk is eerlijk, er is nog niets formeel." Bekijk de video van de Open Huizen Route op www.pzc.nl door Frank Balkenende MIDDELBURG - In de aanloop naar de Amerikaanse presidentsverkie zingen vraagt het Roosevelt Study Center in Middelburg Nederland se wetenschappers naar hun oor deel over beide kandidaten. De re sultaten worden 11 oktober be kendgemaakt. Het instituut heeft Amerika-ken- ners en deskundigen op het ge bied van internationale betrekkin gen een vragenformulier gestuurd over de zittende president Barack Obama en zijn Republikeinse uit dager Mitt Romney. Ook mogen ze hun mening geven over voor malige presidenten. Het Roosevelt Study Center wil van hen weten welke president in hun ogen over de hoogste morele standaard be schikt^), wie de succesvolste bin nen- en buitenlandse politiek voert en voerde (Romney heeft op dat punt veel minder ervaring), wie de breedste toekomstvisie voor het land heeft/had en wie de slechtse president was. Een dergelijk onderzoek waarin presidenten en presidentskandida ten de maat wordt genomen, wordt regelmatig in de VS gehou den. In 2010 vond een soortgelijk onderzoek in Groot-Brittannië. In Nederland beleeft het Roosevelt Study Center met dit onderzoek een primeurtje. Het onderzoekscentrum in Middel burg bevordert wetenschappelijk onderzoek en onderwijs, collectie vorming en publieksinformatie over de moderne Amerikaanse ge schiedenis en de Europees-Ameri kaanse betrekkingen. De naam van het instituut verwijst naar drie beroemde Amerikanen: presi dent Theodore Roosevelt (1858-1919), president Franklin D. Roosevelt (1882-1945) en Eleanor Roosevelt (1884-1962). Het insti tuut is gevestigd in Zeeland omdat de voorouders van de Roosevelts Zeeuwse wortels hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2