Zonnekind straalt ook in hondenweer 281 sport Droom Van der Haar strandt in slotronde Twee zeges Sven Nys Veel tijdrijden en klimmen in Giro 2013 maandag 1 oktober 2012 door Ad Pertijs kalmthout - In de voorlaatste ron de zag Lars van der Haar zichzelf als winnaar van zijn eerste veldrit van het seizoen. Heel eventjes, maar toch. Een paar minuten later werd de stoute droom van de man die in de veldrit van Kalmthout de buteerde bij de profs alweer ver stoord. De firma Albert 8c Nys trok flink door en gezien was de wereldkampioen bij de beloften. Achter winnaar Sven Nys, Niels Al- bert en Tom Meeusen kwam de Rabokopman als vierde over de fi nish. „Ik ben er heel blij", zei Van der Haar niet alleen over zijn top-vijf-plaats. „Ik weet ook dat ik hier alleen maar sterker van word." Lars van der Haar had dit seizoen nog een jaartje zijn regenboogtrui kunnen tonen als wereldkampi oen bij de beloften. Hij laat dat tri cot echter liever in de kast liggen om via een vervroegde overstap naar de profs verder te groeien. Ooit wil hij de gevestigde orde in het door de Belgen geregeerde crossland pijn doen. „Bij alles wat ik doe wil ik de beste zijn", luidt zijn devies. De 21-jarige Wouden berger beseft ook dat er veel hard werken en geduld bij komt kijken, voor de zuiderburen achter hem aan moeten rijden. In zijn eerste confrontatie met de groten der Vlaamse crossers liet Van der Haar al wel direct zien wat hij in huis heeft. „Hij heeft snelheid, hij is explosief en hij kan sturen", sprak Nys vol bewonde ring. „Op de zwaardere parkoersen zal hij straks alleen de kracht van de ouderdom missen." Van der Haar zocht na de eerste ronde zowaar de aanval. „Even me zelf laten zien", zei hij met een tik keltje bravoure. „Bij de profs wordt heel veel feller gereden dan bij de beloften. Je moet hier constant je plekje vero veren. Vorig jaar had ik daar bij de beloften geen last van. Toen durf de niemand bij wijze van spreken te passeren. Ze gingen liever in mijn wiel zitten. Ik wilde de profs laten zien dat ik zo niet ben. Daar om reed ik ook een paar keer mee op kop. Op het einde merkte ik dat dat hielp in de strijd om mijn plek te verdedigen. Ze reden me niet zo maar voorbij." In de laatste ronde kwam echter alsnog dé klap. „Niet dat Niels Al- bert de laatste ronde plots harder ging rijden", keek Van der Haar te rug op het moment dat de kop groep van zes uiteen spatte. „Bij de profs rijden ze de hele wed- •strijd veel harder dan bij de belof ten. Op mijn techniek kon ik het de voorlaatste ronde nog bijbenen, maar daarna ging ik foutjes ma ken. Omdat ik a bloc reed." Nys, Albert en Meeusen reden bij hem vandaan om de podiumplek ken te verdelen. „Ach, als de cross een rondje korter was gewèest, had ik mee kunnen sprinten om de zege", nam hij lachend afscheid van Kalmthout. neerpelt - Sven Nys won afgelo pen weekeinde niet alleen in Kalm thout. Zaterdag schreef hij ook de Grote Prijs van Neerpelt op zijn naam. De Belgisch kampioen veldrijden versloeg in de sprint wereldkampi oen Niels Albert. Klaas Vantorn- out, landgenoot van Nys en Al- bert, eindigde op 25 seconden als 3 jfljgl 47 ISilj Johnny Hoogerland uit Langeweegje wordt 47e in de Ronde van Lombardije, op ruim 10 minuten van de winnaar. derde. Het was voor Nys zijn der de zege op rij in Neerpelt. In totaal won de voormalig wereldkampi oen deze Grote Prijs al vijf keer. Gerben de Knegt (13e) was de bes te Nederlander. Hij kwam 1 mi nuut en 45 seconden na Nys over de meet Thijs van Amerongen ein digde als 15e op 1 minuut en 56 se conden van de winnaar. De Spanjaard Joaquin Rodriguez wint de Ronde van Lombardije. Het peloton werd de volle 250 kilometer gegeseld door nood weer, maar Rodriguez liet er zich niet door van de wijs bren gen. Hij neemt de leiding in de World Tour over van Wiggins. door PatrickDelait RIJSWIJK/BERGAMO - In omstandig heden die in het verleden vaak ver lammend werkten op Spaanse ren ners, heeft Joaquin Rodriguez za terdag de Ronde van Lombardije naar zijn hand gezet. Hij was de eerste Spanjaard ooit die deze wed strijd op zijn naam schreef Helse regenbuien en bliksem schichten herschiepen de 'koers van de vallende bladeren' in een barre overlevingstocht. Halverwe ge de laatste World Tour-klassie ker van het seizoen was de helft van het deelnemersveld al uitge rangeerd. Op de spekgladde Noord-Italiaanse wegen regende het valpartijen, met favoriet Philip pe Gilbert als voornaamste slacht offer. De regenboogtrui van de kersverse wereldkampioen werd met bloeddruppels doordrenkt toen hij in de afdaling van de Mu- ro di Sormano onderuit schoof. Gilbert vreesde even voor een breuk, maar kwam met schaafwon den aan rug, arm en schouder nog relatief goed weg. Ook Vincenzo Nibali, Allesandro Ballan en Luca Paolini maakten kennis met het as falt, net als de Belg Kevin de Weert. De renner van Omega-Phar- ma-Quick-Step reed op dertig kilo meter van de finish alleen aan de leiding toen hij zich in een bocht in een zeepkistenrace moet heb ben gewaand. Zonnekind Rodriguez liet zich er niet door uit het lood slaan. Op tien kilometer voor de streep her haalde de Katusha-renner het kunststukje dat hij dit seizoen al zo vaak uit zijn mouw schudde. Met een demarrage op één van de steilste stroken van de Villa Verga- no reed hij weg uit een omvangrij ke kopgroep. Een kloof van tien se conden volstond voor 'Purito' om stand te houden tot de finish in Bergamo. Samuel Sanchez (Euskal- tel) completeerde het Spaanse suc ces door de sprint te winnen voor de tweede plaats. De Colombiaan Rigoberto Uran (Team Sky) werd derde. Bauke Mollema finishte als beste Nederlander op de zevende plek. Op de laatste klim mocht de Ra- bo-renner nog dromen van meer. Tegen de verschroeiende aanval van Rodriguez was de Groninger echter niet opgewassen. In de afda- Eurométropole Tour ling van de Villa Vergano kreeg de geloste Mollema weliswaar op nieuw aansluiting bij de achtervol gers, maar in de sprint voor een podiumplek kwam hij tekort. Rabobank-ploegleider Frans Maas- sen kon achteraf alleen maar con cluderen dat zijn kopman op zijn waarde was geklopt. „Rodriguez was in de finale een klasse apart. Als hij gaat, weet je dat je in de buurt moet blijven. Dat lukte niet, maar Bauke was wel dicht bij een podiumplek." In Lombardije nestelde Mollema zich voor de vijfde keer dit seizoen in de toptien van een heuvelklas- sieker. Eerder finishte hij zevende in de Waalse Pijl, zesde in Luik-Bastenaken-Luik, tiende in de Amstel Gold Race en vijfde in de Clasica San Sebastian. Rodriquez nam zaterdag als belo ning de leidersplaats in de World Tour over van Tourwinnaar Brad ley Wiggins. Met alleen nog de Ronde van Peking voor de boeg kan de eretitel 'beste renner van 2012' Rodriguez nog nauwelijks ontgaan. O» De Belgische wielrenner Jürgen Roelandts heeft de Eurométropole Tour gewonnen. De slotetappe van de rittenkoers, die voorheen be kend stond al Circuit Franco-Beige, werd gewonnen door Nacer Bou- hanni. De kampioen van Frankrijk ver sloeg na 155 kilometer van Bergen naar Doornik in de sprint de Brit Adam Blythe. Roelandts, die don derdag de openingsetappe won, werd derde. De Nederlander Ken ny van Hummel werd achtste. In het eindklassement hield Roe landts de Spanjaard Juan Antonio Flecha en de Belg Guillaume van Keirsbulck achter zich. Van Hum mel (11e) was de beste Nederlan der. milaan - De Ronde van Italië van 2013 bevat behalve een paar legen darische beklimmingen een flink aantal kilometers tijdrijden. Indivi dueel moet er bijna 75 kilometer tegen het uurwerk worden ge fietst. Ook is er een ploegentijdrit over ruim 17 kilometer. Zo bleek bij de presentatie, zondag in Mil aan. De organisatoren hopen wellicht dat de Brit Bradley Wiggins heil ziet in een poging na zijn tour winst nu de Giro op zijn naam te schrijven. Het is zeer de vraag of Wiggins in 2013 de Tour aandoet, Daarin ligt naar alle waarschijnlijk heid sterk de nadruk op het klim werk, terwijl Bradley Wiggins vooral in de tijdritten zijn winst pakt Bovendien vinden zijn teammana gers het belangrijk dat de Brit ook de Ronde van Italië en de Ronde van Spanje op zijn naam schrijft. Verder maakte Wiggins' land- en ploeggenoot Chris Froome dit jaar een betere indruk in de Tour de France, een reden voor Team Sky wellicht om hem in die ronde uit te spelen. De Ronde van Italië begint op 4 mei in Napels en eindigt op 26 mei in Brescia. In de tussentijd zijn er behalve twee individuele tijdritten - een met een klim - en kele bij voorbaat interessante berg ritten. De Giro kent een fmish in Frank rijk op de top van de Galibier. Twee dagen voor het einde is er een etappe over de Gavia en de Stelvio. In de op één na laatste rit ligt de fi nish op de Tre Cime di Lavaredo, een legendarische klim waar Eddy Merckx in de jaren 70 nog eens won. Geoffrey Mutai (links) laat zijn trainingsmaat Dennis Kimetto net achter zich in de marathon van Berlijn. foto Markus Schreiber/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28