zeeland 115 Stroomt er Spaans bloed door Vlissingse aderen? Vijf parochies in Chefkok Everse luliana en lohan Friso Facebook zorgt Z-Vlaanderen derde bij Held ^,,aM voor drukte willen fuseren van de Smaak liet fiaaSt erepOuIIIITI bij tankstation maandag 1 oktober 2012 Willem Kloeg in video op www.pzc.nl De letters DNA staan voor desoxyribonucleïnezuur (acid in het Engels). Het is een groot molecuul waarin de erfelijke informatie van een organisme is opgeslagen. DNA-onder- zoek wordt onder meer toegepast om familierelaties vast te kunnen stellen. Met het onderzoek naar het dna van de 'oer-Vlis- singer hoopt het gemeen tearchief een aantal vragen te kun nen beantwoorden over de her komst van de bevolking van de stad. De volgende vijf doelstellin gen zijn voor het onderzoek op pa pier gezet: -L Inzicht krijgen in de opbouw van de bevolking van Vlissingen in de middeleeuwen. Vlissingen was toen een vrij kleine havenplaats, toegelegd op visserij en zeehandel in Europa. Waar komen de Vlissin- gers vandaan? 2 Kijken in hoeverre de samen stelling van de bevolking verander de, toen de stad in de Gouden Eeuw na de middeleeuwen handel dreef over alle wereldzeeën. Kaap vaart en een grote rol in de han delscompagnieën, zoals de VOC en de WIC, hadden Vlissingen tot één van de drukste havens van de Republiek der Nederlanden ge maakt. Het is even puzzelen hoe de staafjes en het doosje gebruikt moeten worden. foto's Lex de Meester J Beter beeld krijgen in hoeverre mstorische gebeurtenissen van in vloed zijn geweest op de samen stelling van de bevolking. Stroomt er bijvoorbeeld sinds de Tachtigja rige Oorlog meer Spaans bloed door Vlissingse aderen? Bijdragen aan de studie naar de evolutionaire selectie- en migra tieprocessen van de moderne mens. Opsporen van nakomelingen van Vlissingers die vanaf circa het jaar 1400 in Vlissingen zijn begra ven. YERSEKE Salm opnieuw beste hoefsmid Nederland Gert-Jan Salm uit Yerske is in Slag haren voor de zesde opeenvolgen de keer uitgeroepen tot beste hoefsmid van Nederland. Hij plaats te zich zaterdag temidden van twintig collega's in de voorronde moeiteloos voor de finale va het Nederlands kampioenschap. De 32-jarige hoefsmid eindigde eerder dit jaar in Oostenrijk als tweede op de wereldkampioenschappen. MIDDELBURG Kinderkleding- en speelgoedbeurs In de Ontmoetingskerk in Middel burg wordt donderdagavond en vrijdagmorgen een kinderkleding- en speelgoedbeurs gehouden. Wie speelgoed of kleding voor de beurs heeft kan zich melden: telefoonnu- mer 604136 of op het e-mailadres beursdeontmoeting@gmail.com. De helft van de opbrengt is voor de aanbieder, de andere helft is voor een goed doel. De beurs is op don derdag van 19.00 tot 21.00 uur en op vrijdag van 9.00 tot 10.30 uur aan Oosterscheldestraat 1. MIDDELBURG Cursus slim omgaan met geld Om mensen te helpen die willen le ren hoe hun financiën en uitgaven onder controle te houden, geeft Stichting Welzijn Middelburg de cursus 'Slim omgaan met geld'. De cursus start op donderdag 11 okto ber om 19.30 uur in Hof van Buren, aan de Nassaulaan. De kosten zijn 25 euro, voor vier lessen en een cur susmap. Aan de orde komen een budget leren maken en men krijgt veel tips en informatie over bezui nigen. Inschrijven kan tot en met 2 oktober: 0118-751400. MIDDELBURG Kinderboerderij viert dierendag Kinderboerderij de Klepperhoeve op het Meiveld in Middelburg viert woensdagmiddag dierendag. Tussen 13.30 en 15.00 uur kunnen kinderen zichzelf en de dieren ver wennen. Voor de kinderen zijn er cupcakejes die versierd en opgege ten kunnen worden en voor de die ren zijn er verwenzakjes. Deelnamekosten zijn twee euro per kind. AARDENBURG - De besturen van de parochies in West-Zeeuws-Vlaan- deren stellen de bisschop van Bre da voor om de parochies per 1 ja nuari 2013 samen te voegen. Op 15 november ondertekenen vertegen woordigers van de huidige vijf pa rochies een startdocument. Dan wordt ook de naam voor de nieuw te vormen parochie bekend gemaakt. Alle parochianen kunnen vóór zondag 14 oktober een stem uit brengen voor de nieuwe parochie naam. Er kan gekozen worden uit de heiligen Amandus, Andreas, Ba- vo en Eligius en paus Johannes Paulus II. COLIJNSPLAAT - Kapellenaar Hans Everse, chef bij zorgcentrum Cle- ijenborch in Colijnsplaat, is zater dag in Amersfoort als Zeeuwse Held van de Smaak op de derde plaats geëindigd in de landelijke fi nale van provinciewinnaars. Hij haalde de derde plaats van de publieksprijs, waarvoor via inter net gestemd kon worden. Everse verzamelde 12 procent van de stemmen, 514 in totaal. De Lim burgse winnaar Jac Nijskens trok 26 procent van de stemmen. Everse kookt zondag voor het vier de jaar weer de stamppotten voor de deelnemers aan de Kustmara- thon. MIDDELBURG - Junior Drumcorps Johan Friso en Juliana Drum Bugle Corps uit Middelburg heb ben zaterdag in Kerkrade net geen ereplaatsen weten te behalen op het Europees kampioenschap in Kerkrade. Vorig jaar wist Johan Friso de Eu ropese titel nog in de wacht te sle pen. Sindsdien is het corps echter verjongd. Op het Nederlands Kam pioenschap eerder deze maand wist Johan Friso nog het zilver te winnen. In Kerkrade bleven de jonge Middelburgers net buiten het erepodium met een vierde plaats. Jong Jubal uit Dordrecht werd Europees kampioen. Juliana Drum Bugle Corps reis de met tweehonderd supporters af naar het EK als de kersverse Neder lands kampioen. Het was meer dan ooit een internationale strijd in het Parkstad Limburg Stadion. De meeste punten gingen naar de muzikanten van The Company Drum Corps uit Barnsley, die daar door hun Europese kampioen schap prolongeerden. De top drie bestond geheel uit Engelse corp sen. Juliana Drum Bugle Corps werd uiteindelijk vijfde van de tien deelnemende corpsen. Naast Nederlandse en Engelse gezel schappen traden er corpsen op uit Duitsland, Frankrijk en Italië. MIDDELBURG - Zondagochtend vormden zich lange rijen bij tankstation Murre op de Mortiere in Middelburg. Alleen via de socia le media had Murre het bericht verspreid dat zondag 21 cent kor ting op de benzine werd gegeven. Om de drukte op te vangen en op stoppingen te voorkomen, had Murre verkeersregelaars ingezet. Rond twaalf uur was de wachttijd voor een tankbeurt al opgelopen tot een half uur. De meeste klan ten waren inderdaad via Facebook op de hoogte van de kortingsactie, zo bleek bij navraag bij klanten aan de pomp. video: www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15