Schrapend op zoek naar Oer-Vlissingers Isotopen Ook ooymans schrijft op de muur Pik fipl^ 14 Shantykoor uit Veere winnaar landelijk festival Vijfde plaats Jeugd-Deltahand Poging tot diefstal fietsen Kettingbotsing op Zeelandbrug Skeletten wij'zen op weinig invloed van buitenaf Inbraken in Middelburg en Aagtekerke maandag 1 oktober 2012 WIJK BIJ DUURSTEDE - Shantykoor het Veerse Scheepstuig uit Veere heeft zaterdag het Shantyfestival in Wijk bij Duurstede gewonnen. Het koor ging naar huis met de Gouden Zuidwester. „De vakjury prees de solozang en de koorzang met termen als concentratie, en thousiasme en uitstraling. Alles klopt bij dit koor, zo vatte de jury het samen", aldus Frans Minne- boo en Jan Hendriksen van het Veerse Scheepstuig. „Het koor zelf ziet deze prijs vooral als bekroning van dertien jaar hard werken door dirigente Emilia Tabachnik - Li met het Scheepstuig." Het was. de tweede keer dat het koor aan het Shantyfestival deelnam. Vorig jaar werd het Veerse koor tweede. Onderzoek naar isotopen in tanden geeft informatie over de regio waar iemand is opge groeid. Bijvoorbeeld: Iemand die als kind aan zee heeft gewoond heeft andere isotoop waarden dan iemand uit het binnenland. De VHssingse skeletten zijn hierop onderzocht. ROTTERDAM - De Jeugd-Deltaband uit Vlissingen is zaterdag vijfde ge worden op de Nationale Taptoe Jeugd Show Manifestatie in Ahoy in Rotterdam. Dit jaar was de Jeugd-Deltaband één van de elf uit genodigde orkesten. „Voor onze jeugdband uit Vlissingen met een gemiddelde leeftijd van ongeveer dertien jaar is het behalen van de vijfde plaats een geweldig resul taat", aldus Jack de Boo van Uijen van de Deltaband. MIDDELBURG - Twee jongens, van 16 en 17 jaar, zijn zondagmiddag aangehouden toen ze bij het NS-station in Middelburg aan slo ten van fietsen zijn te rommelen. De twee, afkomstig uit Middelburg en de gemeente Veere, worden ver dacht van poging diefstal fietsen. ZIERIKZEE - De Zeelandbrug is za terdagmiddag gestremd geweest na een kettingbotsing waarbij zes au to's betrokken waren. Een 49-jari- ge man uit Bergen op Zoom had te laat in de gaten dat auto's voor het geopende brugdeel stonden te wachten. Hij botste op de rij en liep daardoor een gebroken knie schijf en een gebroken teen op. Het ongeluk gebeurde om tien voor vier. Tegen half zes werd de Zeelandbrug vrijgeven. Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst Ruim dertig mannen hebben za terdagmorgen in het gemeen tearchief in Vlissingen DNA afge staan voor het onderzoek naar de 'Oer-Vlissinger'. De resulta ten van het onderzoek worden over een halfjaar bekendge maakt. door Theo Giele Het doosje voor de DNA-staafjes moe ten de deelnemers zelf vouwen. En dat valt niet mee. „Vol gens mij is dit eerder een onder zoek naar de handigheid van de Vlissinger", moppert een van de deelnemers. Ruim dertig mannen, allemaal van Vlissingse komaf, hebben zich zaterdagmorgen gemeld in het Ge meentearchief aan de Hellebardier- straat. Niet om te helpen bij het oplossen van een misdaad, zoals op hetzelfde moment in Friesland gebeurt, maar om te helpen bij een onderzoek naar de herkomst van de Vlissingers. Bij onderzoek op de Oude Markt en op het Scheldeterrein zijn ze ventig skeletten naar boven geko men waarvan het DNA kon wor den bepaald. En nu wil het archief weten of er familieverbanden zijn tussen de hedendaagse Vlissingers en de mensen die tussen pakweg 1400 en 1800 in de stad woonden. Mannen met diepe Vlissingse wor tels hebben zich kunen aanmel den. Ze hoefden niet zelf nog in de stad te wonen. 51 mannen zijn uitgenodigd. Wie zaterdag niet kan komen, krijgt het dna-pakke- tje thuisgestuurd. Willem Kloeg is een van de man nen die met een mini-borsteltje slijmvlies van de binnenkant van zijn wang schraapt. Zes keer schra pen met het ene borsteltje en nog eens zes keer met het andere. Be schermkapje erop en daarna gaan de staafjes in het doosje dat naar Hans Romeijn schraapt met het staafje aan de binnenkant van zijn wang. het Leids Universitair Medisch Centrum wordt gestuurd. Kloeg weet dat zijn voorvader 'Klug' rond 1700 vanuit Duitsland via Venlo in Vlissingen terecht was ge komen. 'Klug' werd 'Kloeg' en de Kloegs zijn sindsdien nooit meer uit Vlissingen verdwenen. Dat maakt Willem Kloeg geschikt voor het onderzoek, ook al woont hij nu zelf in Middelburg. Kloeg: „Een van mijn voorouders was timmer man in de Lange Zelke. Hij maakte ook grafkisten." Misschien is een van de onderzochte skeletten wel in een echte Kloegkist begraven. Het onderzoek verloopt via de mannelijke lijn. Onderzoek naar het mannelijk Y-chromosoon is ge makkelijker, heeft archeoloog Ber nard Meijlink zich laten vertellen door de deskundigen. Als de mannen hun doosjes heb ben ingeleverd, staan de koffie en de cake klaar. „In februari verwach ten we de uitslag. Als we dan een treffer hebben, bouwen we een feestje", belooft Meijlink. Een havenstad en dus veel volk van buiten over de vloer. Dat moet wel tot een bonte mix van mensen uit alle windstreken leiden. De resultaten van het isotopen-on derzoek naar de zeventig skeletten gevonden op de Oude Markt (pe: riode 1400-1600) en het Scheldeter rein (1600-1800) wijzen daar ech ter niet op, vertelt archeoloog Ber nard Meijlink: „Het gros van de mensen bleek hier te zijn opge groeid. Zeven kwamen uit het oos ten van het land en twee kwamen heel ergens anders vandaan." MIDDELBURG - De politie meldt dat opnieuw inbraken zijn gepleegd op Walcheren. Vrijdag werd ont dekt "dat in woningen in het Bel fort en de Koepel in Middelburg was ingebroken. In beide woningen kwamen de dieven via de achterdeur de wo ning binnen. Uit de woningen werd geld gestolen. Verder missen de bewoners persoonlijke docu menten. Bij een woning in de Sein- toren bleef het bij een poging tot inbraak. Uit een woning in de Geschires- weg in Aagtekerke zijn bij een in braak tussen 21 en 28 september visspullen gestolen. MIDDELBURG - „Het blauwe water lacht zich wit, Schuimend naar het wachtend land, Kruiend om de hoogste zit, En elke korrel reikt het zand." Zo begint het gedicht Mare Nostrum (Onze Zee) van de Mid delburgse stadsdichter Henri Looy- mans. Het gedicht is geschilderd op het pand De Coraalboom in de Singelstraat in het kader van hét project Sprekende Gevels. Dit keer niet op een blinde zijmuur, maar tussen de voordeur en het raam. Looymans' Mare Nostrum is het twaalfde gedicht dat op een gevel in de Middelburgse binnenstad is geschilderd. Het project loopt nog twee jaar. Dan zouden in Middel burg op 25 gevels gedichten moe ten prijken. foto Theo Giele Ifafi IwtfWIP •.IMMXJiI-I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 14