y 1lïl Wraak ineen ÜPmF -ff giaifiourjasje media M jFwnÊÊÊM TERUGGESPOELD The sound of music media@wegener.nl IB 024-3650570 31 Zaterdag 29 september 2012 De tv-serie Dallas heeft niet meer het alleenrecht op sappige drama-ingrediënten als glamour, overdaad, macht, seks en afgunst. De gloednieuwe dramaserie Revenge staat ook garant voor een avondje griezelen en zwijmelen. door Monique Brandt A1 i J JUl S JrP Bk r ifl'ff/ifin iw- \J De castieden van de nieuwe tv-reeks Reuenge konden het zelf amper geloven. Gelanceerd op de Amerikaanse zen der ABC als een serie die het mo gelijk een aflevering of zes zou vol houden, leek het dat hun rol in Reuenge een korte klus zou zijn. Maar de serie, die zich afspeelt in het Amerikaanse goudkustplaatsje The Hamptons, sloeg meteen aan bij de Amerikaanse kijkers. Vrou wenzender Net 5 probeert het in Nederland. Actrice Madeline Stowe, voorna melijk bekend van speelfilms als We were soldiers, The general's daughter en Short cuts, maakt daar mee haar overstap naar televisie. „Ik wilde een paar jaar focussen op mijn privéleven. Toen kwam dit voorbij. Het script was zo over weldigend, dat ik het helemaal voor me zag toen ik het las. De se rie is gebaseerd op het oude ver haal van De graaf van Monte Christo van Alexandre Dumas, ver plaatst naar onze tijd. Het is deson danks een wonder dat we ons zo goed staande weten te houden te genover sterke series van kabelzen ders als bijvoorbeeld HBO." Stowe speelt in de serie een eigen tijdse Cruella de Vil, alias Victoria Grayson. Zij is de ongekroonde ko ningin van The Hamptons én een in een mooi en duurgekleed vrou wenlijf verscholen serpent van het zuiverste water. Zij was jarenlang de minnares van de vader van Amanda Clarke, tot ze hem bestal en bedroog. Uiteindelijk werden de Clarkes ten gronde gericht door de Graysons. Jaren later komt Amanda, nu on der de naam Emily Thorne (ge speeld door de Canadese actrice Emily Vancamp) als een mooie, jonge vrouw van 18 terug naar The Hamptons, om haar wraak te vol trekken. Ze huurt het paleisachtige stulpje naast de Graysons en weet zoon en Harvard-student Daniel (Josh Bowman) vrijwel op slag in te palmen. Dat zal zijn gezondheid wellicht niet ten goede komen, al verklappen we verder niets. „Er is niets leukers dan de slechte rik spelen", zegt Stowe, die een toch wat engelachtig voorkomen heeft. „Ik stond onlangs in te checken op een vliegveld toen de douanebeambte naar me toe kwam en zei: 'Geef die meid d'r vet! Jij bent zo slecht, heerlijk ge woon, we vinden het zalig je te ha ten als we voor de buis zitten!' Mensen houden van duidelijke ar chetypen, van goed en kwaad, zwart en wit. Alhoewel ik juist vind dat in Reuenge de grijstinten overheersen. Victoria is niet alleen maar slecht. Ik denk dat goed én slecht in ieder van ons huizen. Ook Emily heeft soms zwartgallige gedachten, alleen manifesteren die zich anders." Vancamp: „Emily wordt in de se rie neergezet als zonnig personage, maar zij heeft ook geheimen en inktzwarte plekken op haar ziel. Ik denk dat een deel van de aantrek kingskracht van deze serie zit in het feit dat in Reuenge gewoon niet te zeggen is welk personage kwetsbaar, nobel, donker of ge meen is. Je wordt constant op het verkeerde been gezet." In de serie Teruggespoeld staat wekelijks de spot gericht op een filmklassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. Kotsmisselijk, dat werd ik van 'The sound of music'. De openingsscè ne zorgde daarvoor, lang geleden tijdens een koude tweede kerst dag. De bioscoop zat tot de nok vol. Ik was een jaar of 10 en zat met mijn neus bijna in het megascherm van 17 bij 22 meter. Julie Andrews huppelde het eerste rondje over de alpenweide en de camera deinde mee. De eerste maagoprispingen waren een feit Terwijl de klanken van 'The hills are alive' door de zaal schalden, kregen kijkers het idee dat ze zelf boven de bergen zweefden. Dat eerste shot werd als laatste gedraaid, in door Marlous Flier Oostenrijk. Julie Andrews moest afzien, ze bleef de alp op en neer rennen. Het vergde veel takes voordat regisseur Robert Wise te vreden was. Het was eind juni en zonnig, maar de Engelse actrice liep te kleumen in enkel haar jurk. Bovendien had ze flink last van de wind die de helikopter, van waaruit ook gefilmd werd, veroorzaakte. Ze kon am per op de been blijven. Het filmen van de scène ging ook niet probleemloos: met de eigenaar van de bergweide was afgespro ken dat het gras lang zou zijn, maar de man had het even tevoren toch gekortwiekt. Er waren problemen tijdens het hele film proces van de film uit 1965 naar de gelijkna mige musical over de muzikale Oostenrijk se familie Von Trapp en hun gouvernante Maria (Andrews). Zo viel de oudste Von Trapp-dochter Liesl van een bankje terwijl ze het nummer 'Sixteen going on sevent een' zong. In de film is ze, hoewel make-up het moest camoufleren, deels te zien met Met een moderne soap, zoals Re uenge wel is omschreven, heeft het volgens Stowe niets te maken. „Er zitten wat soapelementen in de se rie, maar het is echt drama, met complexe karakters en ingewikkel de verhaallijnen. Ik vind ons voor al tamelijk uniek, er is niet zoveel wat op ons lijkt op televisie." De Britse acteur Josh Bowman noemt de serie vooral „een enorm leerproces. Madeline zit al zo lang in de business, dus ik doe niets dan leren, leren, leren. In het eer ste seizoen blijf ik aanvankelijk een beetje op de achtergrond, maar dat verandert. Daniel heeft, hoe kan het ook anders, zijn eigen verborgen agenda." De serie weerspiegelt de nieuwe 'trend' in Hollywood, die van de sterke vrouwenrollen. Dat is wei eens anders geweest, zegt Stowe, de veteraan in het gezelschap, vol mondig. „Ik ben 53, stam uit de zo genaamde feministische generatie. Mijn dochter heeft nooit gezien wat ik zag, hoe mijn moeder en al die andere vrouwen moesten knokken voor hun rechten. In dat De cast van Revenge met Emily Van camp (rode jurk) en Madeline Sto we (zwarte jurk), foto Bob D'Amico opzicht is het een zegen dat we kunnen laten zien waar vrouwen toe in staat zijn, in een tijd dat naar mijn idee vrouwenrechten steeds vaker in de knel komen." Als actrice die al even meegaat, heeft ze gezien hoe de markt is ver anderd. Niet alleen is de kwaliteit tegenwoordig meer op tv dan in de bioscoop te vinden, ook de. druk is groter dan in de tijd dat ze voortdurend op de filmset te vin den was. „De publicitaire druk is enorm. Ik kon als actrice nog een teruggetrokken leven leiden. Dat kan tegenwoordig niet meer als succesvol acteur. Het is een uitda ging daarmee om te gaan. Maar ik bén wel wat gewend." Revenge. Vanaf 9 oktober, Net 5, 20.30 uur. W Reageren? media@wegener.nl Iconisch beeld uit The sound of music: Julie Andrews dansend over de alpenweide. een verband om haar enkel. Het was flink improviseren voor regisseur Wise. De opna mes duurden meerdere maanden: mensen werden tijdens de opnames dikker en de Von Trapp-kinderen groeiden. Dat mocht niet opvallen, dus werd voor de slotscène (waarin de familie door de bergen vlucht voor de nazi's) een nieuwe Gretl gezocht De jonge actrice die haar eerder speelde was zwaarder en kon niet meer gedragen worden. Met behulp van kistjes voorkwam Wise dat het lengteverschil tussen de kin deren ging opvallen. Christopher Plummer (kapitein Von Trapp) kwam tijdens de op names zo veel aan, dat zijn kostuum ver maakt moest worden. Dat Plummer de rol speelde, mag een wonder heten: hij vond het verhaal een slijmstuk en naar verluidt greep hij in Oostenrijk vaak naar de drank. Eenmaal klaar met de film kon Wise niet klagen. Het werd een megahit, die meerde re onderscheidingen in de wacht sleepte. Nog altijd is 'The sound of music' vaak op tv en in Salzburg wordt de rolprent stan daard afgespeeld op de televisie in toeris tenhotels. Ook is de stad voor veel liefheb bers van de film een soort pelgrimsoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 89