bang BIrgit is niet voor seks ||Jg§|| De avond van de grote filmquiz kijktip zaterdag, 21,00 uur kijken luisteren «j>, zaterdag 29 september 2012 Birgit Schuurman praat makkelijk over seks en durft een experimentje aan. Voor vrouwenzender TLC is ze daarmee de ideale presentatrice voor TLC Over, een pikant programma over liefde, seks en relaties. door Rivka Croenier foto GPD/TLC k keek vroeger graag naar Seks met Angela, waarin Angela Groothuizen in een groot bed jongeren ontving om over seks te praten", zegt Birgit Schuurman. „Het was leuk en gewaagd, maar ook integer." Precies die combinatie wilde ze in TLC Over, haar nieuwe programma over seks, liefde en relaties. Schuurman maakt hiermee haar comeback als presentatrice. Zeven jaar gele den was ze voor het laatst in die rol te zien bij Veronica. „Ik heb daarna bewust gekozen voor muziek maken en acteren. Natuur lijk kwamen er weieens aanvragen binnen, maar die vond ik simpelweg nooit interessanter dan wat ik aan het doen was." Tot TLC begin dit jaar bij haar aanklopte. „Een programma over seks. Ik dacht, het kan twee kanten op: het wordt mooi en bij zonder of heel plat met mensen die aan kettingen hangen en voorwerpen in allerlei holtes stoppen." Voor de duidelijkheid: in dat laatste had ze be paald geen trek. „Gelukkig bleek dat totaal niet het geval te zijn. Het is al les behalve een freakshow." Wat is het dan wel? Licht pikant en informatief dekt de lading aardig. Hoe was de eerste keer, kies je voor monogamie of niet en hoe ziet het seksleven van singles eruit? Met hulp van wetenschappers, ervaringsdeskundigen en onvermijdelijke BN'ers gaat Schuurman op zoek naar de antwoorden op deze vragen. Elke aflevering begint met een korte documentaire, waarna ze het thema verder uitdiept. Schuurman heeft geen moeite met het onderwerp seks. „In dat opzicht heeft TLC wel de juiste voor dit programma gekozen. Ik neem nooit een blad voor de mond en praat er graag over met vrienden. Ik vind het gewoon heel interessant. Daardoor hoef ik geen enkele moeite doen te om vragen te bedenken. Die bor relen vanzelf op. Voor de aflevering over monogamie had ik een mooi gesprek met psychiater Bram Bakker. Ik vond het zo boeiend, dat de regisseuse me op een gegeven moment zelfs moest afkappen." De presentatrice dient in het programma zelf regelmatig als proefkonijn. Zo doet ze een 'hommess- test' ofwel een geilheids test om te meten of ze makkelijk opgewonden raakt. Voor de af levering over monogamie onderging ze een onderzoek in het VU, om te kijken in hoeverre ze 'openstaat voor impulsen van buitenaf' Ze lacht: „Straks weet dus heel Nederland of ik een potentiële vreemdganger ben. Mijn man kent de uitslag al, hij was niet ge choqueerd." Schuurman kent wel haar grenzen. „Ik heb weinig taboes, maar sommige dingen vind ik privé. Ik ga niet op televisie vertellen wat ik wel of niet lekker vind in bed. En bij zo'n test laat ik me filmen als ik de deur door ga en mag iedereen de uitslag weten, maar ik ga niet met een camera tussen mijn benen liggen." Anno 2012 zijn weinig onderwerpen onbesproken op televisie. Toch denkt Schuurman de kijkers te kunnen verrassen. Ze ont dekte tijdens de opnames dat ze ondanks haar ruimdenkende geest nog aardig wat vooroordelen heeft. „Zo sprak ik met een vrouw die via de datingsite Second Love vreemdgaat. Ik was er vooraf behoorlijk sceptisch over, maar toen ze haar verhaal vertelde, begreep ik het toch beter. Dit pro gramma maakt je ruimdenkender." Ze raakte geïnspireerd door een koppel dat tantraseks beoefent. „Alles in het nette, ze deden de oefeningen voor met hun kle ren aan. Maar het was zo mooi. Feitelijk gaat het erom dat meer aanraken met volledige aandacht voor elke relatie goed is. Zij hadden het zelf ontdekt na een zware relatiedip en nu willen ze het woord graag verspreiden. Een brok energie die twee. Ze za gen eruit alsof ze nog maar net verliefd waren. Ik kreeg een kaart voor een voorlichtingsavond mee. Dus wie weet." Serieuze onderwerpen worden niet geschuwd. In de eerste afle vering gaat Schuurman langs bij een psycholoog-seksuoloog die voorlichting geeft over reconstructies van het maagdenvlies. Op dat terrein valt nog veel te winnen, weet ze. „Een simpel voor beeld uit mijn eigen omgeving. Ik vroeg mijn moeder van 63 wanneer zij was ontmaagd. Ze antwoordde dat ze nooit maagd was geweest, omdat ze nooit had gebloed. Mijn moeder is een intelligente vrouw, maar zelfs zij dacht dus dat je bij je ontmaag ding moet bloeden, terwijl dat echt niet altijd het geval is. Meis jes die als maagd het huwelijk in moeten omdat hun cultuur dat bepaalt, moeten dit soort dingen weten. In dat opzicht is dit programma dus ook echt leerzaam." Q TLC Over, vanaf donderdag 4 oktober, TLC, 22.00 uur. ijW Reageren? media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 87