Mediteren in een Turkse baai 23 reizen Zeilen voor de kust van Turkije is populair. Maar soms wil je meer dan alleen luieren en zwemmen. Gertia Bredewoud deed aan yoga en ging mediteren. iWI reizen@wegener.nl IglfJ 024-3650360 De gulet Halil-Aga, een authentiek Turks zeil schip en ons thuis voor de komende da gen, ligt in de haven van Bodrum. Die toeristenplaats met zijn vele hotels, drukke win kelstraatjes en hippe uitgaansleven lijkt niet direct te passen bij het doel van onze reis: de lichamelijke en geestelijke balans in jezelf vin den. Gelukkig zullen we de komen de dagen worden omringd door het helderblauwe water van de Egeïsche Zee. 's Avonds meren we aan in stille baaitjes. Na de kennismaking doen de ande re gasten wonderlijk snel ver trouwd aan. Misschien komt het door de geruststellende invloed van de zee, de intimiteit van de boot, de mogelijkheid je terug te trekken in je hut, de warmte van kapitein Nedim en zijn behulpza me bemanning. Wie op zo'n body mind-cruise, zoals de zeiltocht wordt omschreven, zweverige ty pes verwacht, heeft het mis. Het zijn stuk voor stuk aardige men sen die open staan voor anderen, nieuwsgierig en niet bang de con frontatie met zichzelf aan te gaan. De volgende dag beginnen we na een uitgebreid ontbijt, uiteraard met Turkse kaas en zwarte Turkse thee, aan een sessie onder leiding van trainer/coach Aad Dekker, die ons gaat leren hoe we negatieve ge dachten kunnen uitbannen. Hij legt ons uit hoe'het ego altijd bezig is met de buitenwereld, met aardig gevonden willen worden, met status en aanzien verwerven. Dat het ego altijd bezig is met het verleden of de toekomst. Juist door het ervaren van het nu, kan vernieuwing plaatsvinden, betoogt de coach. Voordat we met oefeningen begin nen, gaan we eerst dansen op de tonen van een vrolijk Turks liedje. „Trek je hartstreek open en voel dat je leeft!", spoort Dekker ons aan. De boot begint spontaan mee te deinen. Daarna gaan we in twee tallen zitten om te onderzoeken welke negatieve gedachten ons zwakker maken. Dekker heeft ons uitgelegd hoe je dat kunt testen. De ander drukt op jouw uitgesto ken arm. Bij negatieve gedachten zakt de arm krachteloos naar bene den. Maar bij de positieve blijft-ie fier overeind. Zelf blijk ik last te hebben van een variant op wat on ze coach noemt 'de moeder van al le negatieve overtuigingen': ik ben niet goed genoeg. Ik zeg: ik ben niet de moeite waard. En hop, daar gaat mijn arm als een ingezak te pudding. Maar op het moment dat ik het omdraai en krachtig zeg: 'Ik ben goed zoals ik ben', blijft de arm kaarsrecht op zijn plek. Dan is het tijd voor een volgend stapje. We gaan op zoek naar een ongezond patroon dat we niet wil len loslaten en naar wat we werke lijk willen. We sluiten onze ogen voor een meditatie. Met mijn nieu we partner - die de rol heeft niets te zeggen en alleen 'liefdevol' te luisteren - besluit ik lekker in de zon op een loungekussen aan het dek te gaan zitten. Ons nieuwe fa voriete drankje gaat mee, thee van gedroogde saliestengels. Mijn wens is meer rust, minder tv kijken en dom blijven zappen als er niets op is, niet zo vaak geestdodende com puterspelletjes doen, om het kwar tier mijn e-mail checken. Je moet je ziel natuurlijk wel se rieus nemen, dus 's middags instal leer ik mij met een boek en mijn mp3-speler op een ligkussen aan het dek. Negatieve gedachten over te dik en te wit, probeer ik kordaat maar liefdevol opzij te schuiven. Die avond eten we niet aan dek, maar in de kajuit omdat het wat is gaan spetteren. Geweldig eten, zo als inktvis, garnalen en zeebaars. Na het diner wordt ergens een gi taar vandaan gevist en lijken we op een stel scholieren bij het kampvuur. Een vergelijking die niet meer opgaat wanneer het mantrazingen begint De volgende ochtend staat yoga op het programma. Maar het mie zert nog steeds. Kapitein Nedim, een soort kapitein Iglo maar dan Zaterdag 29 september 2012 op z'n Turks en met een glas raki in zijn hand in plaats van vissticks, constateert: „God was crying to night." Af en toe gooit hij er dit soort oneliners tussendoor. Zoals: „The sea is like a woman. Be care ful!" Maar hij draait zijn hand ook niet om voor wat zinnig puber-op- voedadvies. Dan begint God ineens te glimla chen en kan het dek worden drooggeboend. Yogadocente Myr- na van Kemenade geeft vandaag les op de boot. Tijdens haar yoga- cruises zijn dagelijks twee sessies op idyllische strandjes. Dat blijkt een goede keuze, want het is bijna niet te doen om je balans te vin den op een schommelende boot. Toch doet iedereen flink zijn best en de beloning is er dan ook naar: Myrna komt ons met een dekentje één voor één instoppen voor de lekkere, ontspannende meditatie als afsluiting. Rustig kabbelen de dagen voort met mediteren, yoga en alllerlei an dere geestverdiepende oefeningen. Het eten blijft heerlijk en het va ren van baai naar baai idyllisch. Dit is meer dan alleen een zeil boot en Turkije. Ik kom dan ook niet alleen bruin en uitgerust thuis. In mijn bagage zitten ook nieuwe inzichten. Ik ben weer gaan sporten en let veel beter op mijn 'ongezonde' tv- en computer gedrag. Mijn volgende themareis wordt zou zomaar een stop- pen-met-roken-cruise kunnen worden. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl MMs We maakten deze reis met SWS Sailing. Deze organisatie biedt - behalve yoga en coaching '- ook andere themareizen, zoals koken en zingen. Zie voor meer informatie: www.swssailing.nl (Kijk bij het thema Blue Cruises voor de zogeheten body and mind-reizen). GRIEKENLAND Bodrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 83