ii spectrum Argentijnen zijn het Zaterdag 29 september 2012 Kirchnerisme zat Néstor Kirchner. In 2003 werd Néstor tot president gekozen, op de puinhopen van de schuldencrisis, die Argentinië aan de rand van de afgrond bracht. Hij trok het land uit het slop, saneerde de buitenlandse schuld en bestreed met subsidies en socia le programma's de armoede in wat traditio neel één van de welvarendste landen in La tijns-Amerika was. De Kirchners creëer den een politieke mix van populisme, na tionalisme en uitgebreide staatsbemoeie nis met de economie. Onder Cristina wordt inmiddels bijna 40 procent van het overheidsbudget uitgegeven aan subsidies; van gratis laptops voor leerlingen tot gratis voetbal op de televisie. Van meet af aan ging dat gepaard met con frontatie, met alles en iedereen. Néstor kreeg het tijdens zijn regeerperiode aan de stok met het hooggerechtshof, het leger, buitenlandse schuldeisers en het Interna tionaal Monetair Fonds. Cristina ligt als president voortdurend overhoop met vak bonden en lastige lokale politici, in het. bui tenland heeft ze de aloude ruzie met de Britten om de Falkland Eilanden uit de mottenballen gehaald. „De -Kirchners voer den altijd een politiek van 'wij tegen zij"', zegt Leonardo Mindez van dagblad El Clarin. „Zowel Néstor als Cristina hanteert een retoriek die erop neerkomt dat wie niet voor hen is, .tegen hen is." Tot vorig jaar zat het gros van de Argentij nen daar niet zo mee. Zolang de economie groeide en de armoede afnam, zagen ze de scherpe randjes door de vingers. Maar nu het economische tij begint te keren, is de stemming omgeslagen. De subsidies en so ciale programma's waar het Kirchnerisme zo zwaar op leunt, blijken onbetaalbaar. Lenen is geen optie, want sinds de schuld saneringen van Néstor is Argentinië een paria op internationale kapitaalmarkten. Cristina zoekt de oplossing in nationalise ringen en het héffen van importtarieven. In 2008 werd luchtvaartmaatschappij Aero- lineas Argentinas onteigend en besloot de regering 30 miljard dollar uit private pen sioenfondsen naar de staatskas te sluizen. Eerder dit jaar volgde de onteigening van oliemaatschappij YPF, tot dan in handen van het Spaanse Repsol. Voor buitenland se bedrijven is Argentinië inmiddels een van de minst aantrekkelijke landen in de regio om in te investeren. „Wat Cristina nu doet en Néstor voor haar deed, is een politiek van subsidies zonder enige vorm van planning", zegt over moorden in Buenos Aires, verkrach tingen in Córdoba en roofovervallen in Rosario. Volgens een peiling is onveilig heid nu de grootste zorg van de Argentij nen. Opvallender is echter het genadeloze oordeel over president Cristina Kirchner: nog maar 30 procent van de bevolking vindt dat ze haar werk goed doet. Alleen al in de periode juli-augustus verloor ze 10 procent steun. De Argentijnen houden haar verantwoordelijk voor de problemen in het land: dalende economische groei, to renhoge inflatie, stijgende criminaliteit. Nog meer irritatie wekt het feit dat ze het nooit over die problemen heeft. Ze vult da gelijks uren televisiezendtijd, maar over de onderwerpen die het volk aan het hart gaan, heeft ze het nooit. „Ze praat in haar eentje", oordeelt schrijver Luis Majul. „Ze voert geen dialoog. Ze luistert niet of nau welijks. Soms praat ze alsof ze in een an der land leeft. Alsof dit niet Argentinië is, maar Canada of Zweden, waar geen infla tie is en de levensstandaard tot de hoogste van de wereld behoort." Kirchner, sinds 2007 president, lijkt te den ken dat het nog steeds 23 oktober vorig jaar is. Toen werd ze herkozen met ruim 40 procent voorsprong op een zwakke en verdeelde oppositie. Haar partij, het Front voor de Overwinning, had bovendien een absolute meerderheid veroverd in het con gres. Duizenden aanhangers van De Dame vulden het Plaza de Mayo voor het presi dentieel paleis in Buenos Aires: het finest hour van het Kirchnerisme, het politieke gedachtengoed van Cristina en haar in 2010 overleden echtgenoot en voorganger Maximo Merchensky, kabinetschef bij de gemeente Buenos Aires. „Ze hebben een hypotheek op de toekomst genomen en isoleerden het land van de buitenwereld." Bovendien zorgde het beleid van de Kirch ners voor enorme inflatie die dit jaar al leen al de 30 procent bereikt. Daarover laat de president zich ook niet uit. Sterker: vol gens INDEC (federaal bureau voor statis tiek) ligt de inflatie slechts rond de 10 pro cent. Niemand gelooft dat. „We zien het in de winkels. Prijskaartjes worden bijna elke week vervangen. Hoe kunnen ze dan blijven volhouden dat de inflatie zo laag is?", zegt Alfredo Beunza, taxichauffeur. Néstor Kirchner bezweek in 2010 aan een hartaanval. Het was een enorme schok voor het land, niet in het minst voor Cristina. Argentijnse presidenten mogen slechts twee termijnen volmaken en vol gens veel analisten deed Néstor met opzet niet mee in 2007, zodat hij in 2015, als de termijn van Cristina afloopt, opnieuw ge kozen kon worden om de dynastie tot 2019 voort te zetten. Zijn dood zette een streep door die ambi tie en het Kirchnerisme lijkt daardoor in 2015 te eindigen. Cristina heeft geen kroon prins en mag wettelijk aan het einde van haar huidige termijn niet meer meedoen. Onder haar aanhangers gaan de laatste tijd echter stemmen op de grondwet te wijzi gen, zodat ze voor een 'her-her-verkie zing' kan gaan. Het is denkbaar dat dit ge beurt. Haar partij heeft al een absolute meerderheid en hoeft slechts een klein beetje extra steun te verzamelen om de be nodigde tweederde meerderheid te berei ken. Zelfs als dat zou lukken, is de kans op nog eens vier jaar Cristina echter klein. Uit een recente peiling bleek dat tweederde van de Argentijnen niet wil dat het Kirch nerisme tot 2019 doorgaat. Daniel Danloy beaamt dat, terwijl hij met afschuw kijkt naar de zoveelste speech van Cristina Kirchner op tv. „Ik dpnk dat we na tien jaar wel tot de conclusie zijn geko men dat we weinig zijn opgeschoten. De Kirchners hebben Argentinië weer op de been gebracht na de crisis, maar dat is ten koste gegaan van onze toekomst." Hij wrijft weer even over het litteken op zijn hoofd. „Uiteindelijk is Argentinië niets met de Kirchners opgeschoten." reageren? spectrum@wegener.nl Het beleid van eerst Néstor Kirchner en na hem zijn vrouw Cristina (foto linksboven) werd door de Argentijnen lang ge doogd. Maar nu het economische tij keert, slaat de stemming om en is het volk de president beu. foto's EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71