spectrum ro Verdwenen auto's Zaterdag 29 september 2012 Schat, heb jif de auto gezien?" Het is niet de eerste keer dat mijn vriendin plots bezorgd om zich heen kijkt en zich af vraagt waar onze auto is gebleven. „Hij stond toch hier ergens in de buurt?" Je ziet onze auto niet makkelijk over het hoofd. We hebben een Lada Niva, het Russische antwoord op de Landro ver. Een stokoude, degelijke en onver woestbare Sovjetmachine, die zich in weer en wind door het barre Russi sche klimaat een weg baant. De vierkante wagen steekt lelijk af tussen de Bentleys, Lexussen en Mercedessen van onze buren. We hebben de auto ooit gekocht om naar de datsja te kunnen rij den. Over heuvels, door aardap pelvelden en, indien nodig, door anderhalve meter sneeuw. De Ni- va heeft ons nog nooit in de steek gelaten. Maar in het centrum van Mos kou verdwïjnt-ie regelmatig. Bij grote protestmanifestaties op het Bolotnajaplein moet onze Ni- va plaats maken voor arrestan tenbusjes van de ordediensten. Wanneer president Vladimir Poe- tin, premier Dmitry Medvedev of de patriarch Kyrillde musea of televisiestudio's in de buurt be zoeken, haalt de gemeente de 'le lijke' auto's uit het zicht. De lei ders van het land mogen kennelijk niet met het afzichtelijke verleden ge confronteerd worden. Meestal is de auto ergens aan het eind van de dag weer in de buurt te vinden. Maar de protesten zijn de laatste maan den minder geworden. „Poetin is hier toch ook al een hele tijd niet meer ge weest", vraagt mijn vriendin voor de zekerheid. Nee, ik geloof het niet, is mijn reactie. En we vrezen het ergste. We zijn de auto kwijt dankzij de nieu we gemeentelijke parkeerregels. Moskou heeft naar schatting bijna 4 miljoen auto's, maar nog geen 900.000 parkeerplaatsen. We parkeren de Niva op de stoep, in het park, voor het theater of desnoods op het zebra pad. Er waren toch geen regels, noch controleurs. In de buitenwijken wer den nog steeds flats gebouwd zonder parkeergelegenheid. In de zomer kwam de Moskouse over heid voor het eerst met een parkeerbe leid, maar er is ondertussen geen par keerplaats bijgekomen. Auto's die de doorgang blokkeren, worden voortaan weggesleept. Wie op stoepen of plei nen parkeert, kan rekenen op een fik se boete. Een moedig besluit, want au tomobilisten zijn machtig in Rusland. We bellen het stadhuis en de parkeer dienst, maar van onze Niva is geen spoor te vinden. Drie dagen later duikt de auto plots weer op. Een paar gemeentelijke arbeiders zetten de au to weer terug en schroeven de wiel klemmen los. „Hij stond fout gepar keerd, meneertje", zegt een agent van de parkeerpolitie op belerende toon. „Eigenlijk had u een boete moeten be talen, maar we dachten: met zo'n krak kemikkige Niva kunt u dat vast niet be talen." Ik knik gehoorzaam. Toch aar dig, hoor ik mezelf denken. Een week later was de Niva weer foet sie. Premier Medvedev bezocht de kerk om de hoek... Het presidentiële echtpaar Néstor en Cristina Kirchner trok Argentinië na de verstikkende schuldencrisis uit het slop. Maar na tien jaar is Argentinië klaar met het Kirchnerisme. Néstor is twee jaar geleden overleden en Cristina praat alleen nog maar. door Jan-Albert Hootsen Daniel Danloy wrijft over zijn hoofd, over het litteken van de klap die hij enkele maan den geleden kreeg. Hij werd in een dorp buiten Buenos Aires door twee mannen van de weg gere den. „Ze hielden een pistool tegen mijn hoofd, dwongen me op grond te gaan lig gen en namen alles mee; auto, geld, zelfs mijn kleding." Hij vertelt er nuchter over. Het is een zonnige dag, de koffie in Havan na, een van de ontelbare chique cafeetjes in Buenos Aires, smaakt goed. Pas als het hoofd van president Cristina Kirchner op het tv-scherm verschijnt, betrekt zijn hu meur. „Als je het aan haar vraagt, verzin ik die overval. Volgens haar is er geen crimi naliteit en gaat het hier uitstekend." Maar de kranten staan vol horrorverhalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70