HEDY spectrum 8 Zaterdag 29 september 2012 Het is moeilijk te geloven dat de lachende vrouw die vlot de trap van haar Amster damse grachtenpand af komt, al 75 is. Ze draagt een knalgroene bloes onder een wollen vest met roze bloemetjes, een combinatie waar je zonder een overmaat aan karakter niet mee wegkomt. „Koffie?", vraagt Hedy d'Ancona en weg is ze al, nog een trap af, om met heet water en kopjes in de weer te gaan. Even later vertelt ze over de jongste uitga ve van het feministische tijdschrift Opzij, waarvan ze in 1972 een van de oprichtsters was. Ze is de covergirl van het jongste nummer. „Mijn gezicht staat erop, nou ja, dat is helemaal gladgetrokken in de compu ter. En daaronder hangt dan zo'n kalkoe- nennek!" Ze trekt zachtjes aan het vel on der haar kin. „Had dat gezicht dan ook ge woon gelaten zoals het is, denk ik dan." Ze zorgt wel voor een goede conditie. „Ik fiets de hele dag door de stad, ik doe al twintig jaar aan stretchen en tegenwoor dig ga ik ook naar yoga." D'Ancona kan terugkijken op-een bont be staan als cabaretière, wetenschapper, moe der, televisiemaakster, feministe, actievoer ster en politica. Ze was Europarlementa riër, staatssecretaris en minister. Daarnaast vervulde ze tientallen bestuursfuncties. „Ik schrijf voorwoorden en slotwoorden bij boeken", vertelt ze. „Ik ben regelmatig dag voorzitter bij bijeenkomsten die te maken hebben met kunst, cultuur, vrouwen en ouderen. Er is een architectuurprijs die naar mij genoemd is, voor bijzondere ge bouwen voor zorgfiincties. Ik bepaal welis- Hedy d'Ancona wordt 75. Maar ze maakt liever nieuwe plannen dan dat ze achterom kijkt. „Ik heb een tijdje kunnen meehelpen de maatschappij een richting in te duwen die ik de moeite waard vind." door Lindy Jense foto's Jean-Pierre Jans waar niet wie die prijs krijgt, maar ik praat er wel regelmatig over mee. Dat doe ik heel graag, het verenigt een aantal van mijn liefdes. Kunst kan een bijdrage leve ren aan het genezingsproces." Nu ze binnenkort 75 wordt, zegt D'Anco na, gaat ze schrappen in haar bezigheden. „Samen met toneelschrijfster Maria Goos ben ik bezig met een idee voor een optre den op televisie. En met mijn man, kunste naar Aat Veldhoen, wil ik een boek gaan schrijven over avonturen met dieren in de stad. Wij zijn echte stadsmensen", gebaart ze naar buiten, waar het enige groen be staat uit de bomen aan de rand van de bre de Amstel. „Maar we beseffen ondertussen wel wat hier allemaal nog meer leeft. Ik heb daar wel een paar mooie verhalen over en mijn man gaat er tekeningen bij maken." Het voorzitterschap van Uit vrije wil, het bur gerinitiatief voor stervenshulp aan ouderen die vinden dat hun leven voltooid is, geeft u dat ook op? Ze veert op. „Dat is actievoeren! Dat blijf ik gewoon doen. Ik neem deel aan het de bat 'Een steen in de vijver', over het niet te onderschatten belang van kunst in de sa menleving. En er is de groep Een ander Joods geluid, dat de kritische mening over Israël bevordert. Het zijn allemaal lijntjes met zaken waar ik in mijn leven mee te maken heb gehad." De inzet voor het recht om te mogen over lijden op een moment dat je zelf geschikt acht, schaart D'Ancona onder de noemer 'emancipatie'. „Je mag uit het leven stap pen zonder er nog jaren van verschrikke lijk lijden aan toe te moeten voegen. Het initiatief Uit vrije wil zegt dat iemand die bijvoorbeeld 85 is, mag aangeven dat het leven wel afgerond is. En dat zeggen men sen niet vlug .hoor. Er is toch een enorme levenskracht." Ze heeft goede vrienden zien lijden, weg glijden aan Alzheimer. „Het is zo'n treurig proces. Zo'n vernedering." Ze trekt een ver gelijking met de strijd voor de legalisering van abortus, die ze als lid van de Eerste Ka mer van dichtbij meemaakte. „Het"heeft heel lang geduurd dat uit het wetboek van Strafrecht te krijgen, vooral door de gewe tensbezwaren uit christelijke hoek. Hetzelf de geldt voor euthanasie. Het zou heel veel mensen toch een rustig gevoel geven als ze weten dat die mogelijkheid er is. Als ze niet willen, hoeven ze niet, natuurlijk. Wie gelooft dat alles in Gods handen ligt, moet dat vooral blijven doen." Zelfheeft ze, zegt D'Ancona, naarmate ze ouder wordt, steeds minder de neiging in een hogere macht te geloven. „Het geloof heeft zo veel leed gebracht. Al die vrou wen die maar kinderen kregen omdat het zo moest van meneer pastoor. Bij mijn moeder in de keuken zaten ze te huilen omdat ze weer zwanger waren. Wat men sen elkaar aandoen uit naam van een gods dienst, is ongelooflijk. Waar je maar kijkt, zijn mensen bereid elkaar om zeep te hel pen uit naam van god. Nee, mijn behoefte te geloven in iets bovenaards is niet groot. We zullen het toch hier moeten doen." Hedy d'Ancona volgde de aanloop naar de recente verkiezingen met meer dan gewo ne belangstelling - „Ilc ben een enorme nieuwsjunk" - en kreeg het idee dat ze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 68