eigen lusthof heeft zijn 7 spectrum Ad Koole in Ritthem Zaterdag 29 september 2012 foto's Mechteld Jansen de plantjes. Zulke wortels zaten eronder, de beste wiet die er was." Maar de politie was ook niet gek. „Op een gegeven moment stonden ze hierachter op het land, al die planten uit de grond te trek ken. Achthonderd in totaal. Ik zag niet dat het politie was, want de wagens waren ge camoufleerd en die mannen hadden hun bovenlijven ontbloot. Ik had nog een Che vy staan, zo'n A-team-bus, en die heb ik toen op één van die wagens ingereden. Ja, als ze aan mijn spullen zitten, word ik kwaad. Die bus heb ik nog teruggekregen ook. De planten niet. Later, toen ik nog steeds niet was voorgeleid, en iemand an ders wel, ben ik nog efFe uit mijn plaat ge gaan. De ruiten van het bureau in Vlissin- gen ingegooid." Koole haalt zijn schouders op. „Tsja..." Het bleef niet bij die ene keer dat de poli tie planten in beslag nam. En ook niet bij die ene keer dat Koole gepakt werd. In 2001 belandde hij.een paar dagen in de bak. „Op een gegeven moment moest ik binnen een maand 35.000 euro ophoesten voor de Belastingdienst. Die had ik niet. Je kon snel geld verdienen door wiet naar En geland te brengen, werd gezegd. Twaalfdui zend gulden de kilo. Dat kreeg je daar ge woon. Dus we zijn gegaan, op een zeil boot. Een keer of twee, drie. Maar ik werd gepakt, 's Ochtends om vijf uur werd mijn voordeur ingetrapt. Mensensmokkel wil den ze me aanrekenen. Ik had geen dooien gemaakt of niks, alleen wat tasjes wiet naar de overkant gebracht. Die hele grap heeft me uiteindelijk alleen maar geld ge kost." Voor de overheden was de maat vol. Ze lie ten Koole nog een paar jaar zijn gang gaan, tot drie jaar geleden. Vlak voor de feestda gen, Koole was net zijn coffeeshop aan het versieren, kwam er een brief. Men was voornemens zijn vergunning in te trekken. Toen is het juridische getouwtrek begon nen. Zitting na zitting. Invoering van de wietpas maakte dat Koole de uiteindelijke uitspraak van de Raad van State niet meer afwachtte. „Ik heb de boel maar gelijk dichtgegooid. Die pas, daar begin ik niet aan. Ik kan van mijn klanten niet eisen dat ze zich registreren. Daar heeft toch nie mand iets mee te maken? Dat anderen met die regels meelopen, moeten zij we ten, maar ik ben daar nog te veel een oude hippie voor. Had je die regeringsleiders op het journaal eens moeten zien nadat ze het Kunduz-akkoord hadden gesloten, al die flesjes Heineken op tafel. Dat kan wel?" Hij was het zat En inderdaad: de ge meente kreeg gelijk, Koole was zijn vergunning kwijt. Einde ver haal. „Ik heb voor Jan Lui lopen procede ren. En ik had het kunnen weten, met dat kromme beleid in dit land. Ik mag verko pen, maar kopen mag ik niet. Zelfs de rech ter zegt dat niet te snappen. En ja, ik heb dingen gedaan die niet mochten. Maar wel vanuit een ideologie, niet om ordinair geld te verdienen. Het liefst was ik hier, op dit stuk grond, een soort staatsboerderij be gonnen. Dan heeft niemand er last van en verdient het Rijk er ook nog aan. Prima, echt. Zo was het ook min of meer bedoeld. Maar al die bemoeizucht en rare regels heb ben alles kapotgemaakt. En maar roepen dat de straathandel niet is toegenomen. Moet je ze eens zien dealen in de Schelde- straat. De handel is overgenomen door lui waar je niks mee te maken moet willen hebben. Rippers. Schietpartijen in wijken ga je krijgen. Mijn zaak is al een keer of vier, vijf overvallen. Mijn vrouw een revol ver tegen het hoofd gezet. De lol is er af Ik heb altijd veel mensen geholpen, als ze hun huur of studie of een begrafenis niet konden betalen. Ik zeg niet dat ik heilig ben, maar ik kan boven verantwoording afleggen." Koole is 53. En binnen, denk je dan. Jaren lang in de drugshandel gezeten en een paar jaar geleden nog een miljoen in de Lotto gewonnen ook. „Ik heb er twee hui zen van gekocht en een Bob-bus, om men sen mee op te halen en te brengen naar Ritthem. Een beetje staat nog op de bank en dat heb ik nodig ook, want ik heb geen inkomsten meer. Dit land is wat ik heb. Wat kano's en waterfietsen. Ik zit erover te denken om die te gaan verhuren aan toeristen. Dat die hun tentje hier kunnen neerzetten. Dan maak ik van die bus, die uiteindelijk toch nog nooit heeft gereden, een bioscoop en kunnen mensen gebruik: maken van de tuin. Tenminste, als ik daar een vergunning voor krijg."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 67