5 spectrum IJz'ren hand en koel gebiedend oog luchtig RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Marjan Berk r1: Üi Zaterdag 29 september 2012 <r>5"Vt, I en van mijn liefste vriendinnen is er meestal snel bij, wanneer er een boek uit komt, waarvan ze weet dat ik ook niets A liever wil dan de verse waar ogenblikke lijk aan te schaffen en als eerste te verslinden. Maar omdat zij iets ruimer in haar vrije leestijd zit, dan ik was zij mij vóór en had ik het nakij ken. Zij had de buit al binnen, toen ik nog naar de boekwinkel moest; ze had de eerste hoofd stukken al achter de kiezen en wist mij triomfan telijk te vertellen, dat ze het eigenlijk erg vond tegenvallen. Nu is Ian McEwan een schrijver, die voor mij naast de verhalen die hij vertelt, ook zo'n schrij vers schrijver is, dat alles wat hij maakt grondig door mij wordt gelezen en ik nogal eens hik kend van het lachen met lezen moet stoppen. Terwijl ik nu chagrijnig wordt van het feit, dat ik even niet in staat ben mij over te geven aan 'Sweet Tooth', de laatste van mijn favoriet, en mijn vriendin het nodig vindt mij van dag tot dag op de hoogte te houden van het feit, dat dit boek etc etc etc Ik leg mij neer bij mijn droevig lot en ploeter braaf verder aan de dagelijks bezigheden, mijn oog op de toekomst en de dag gericht, wanneer ik mij dan eindelijk, eindelijk zal kunnen overge ven aan mijn leeshonger en zien of mijn oordeel synchroon loopt mét dat van mijn vriendin.. Maar dan... „Nou, ik moet zeggen: dat hele boek was een te genvaller. Maar het laatste hoofdstuk! O...dat is zo geweldig. Nee werkelijk... dat is magistraal! Schitterend! Alleen daarom moet je het toch maar lezen!" Ik haat mijn liefste vriendin. Is ze nou helemaal gek geworden! Eerst een dip veroorzaken in mijn leeshonger. En maar blijven vertellen „dat 'Sweet Tooth' niet 'the real McGoy' is. Erf dat het zo vreselijk tegenvalt Nou ja, Ian McEwan blijft natuurlijk een goeie schrijver, maar nee..." Allemaal toespelingen op dat heerlijke boek, dat nu eigenlijk bij mij al een beetje ligt te beschim melen door de gevoelsinflatie die ik onderga door de negatieve berichtgeving van mijn liefste vriendin! En dan tergt die liefste vriendin mij nu tot het uiterste, door te vertellen van dat su blieme laatste hoofdstuk! Hoe durft ze! Het is, dat zij werkelijk mijn liefste vriendin is, anders zou ik de vriendschap radicaal overboord zetten. Hoewel er vanavond eigenlijk geen tijd meer is om een pittig stuk te lezen, haal ik 'Sweet Tooth' tevoorschijn en blader naar het laatste hoofdstuk... Als kind las ik bij ieder te lenen boek in de bibliotheek altijd eerst het eind, voor ik besloot het boek mee naar huis te nemen. Zou ik? Nee Berk, je bent een volwassen meisje. Niet doen. Jouw tijd komt nog wel. Nu vooruit... even de laatste bladzij opslaan.... ik kan het niet laten Mijn vlees is zwak en de be nen zijn ook al niet zo sterk... Hier... pagina 320... de laatste zin... „Dearest Serena, it's up to you." Hiervan wordt ik geen jota wijzer. Er zit niets anders op. Mijn vriend met ijzr'en hand en koel gebiedend oog drijft mij naar het werk wat gedaan moet worden.. Ian McEwan moet nog effe wachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 65