De architect heeft het spectrum 2 Zaterdag 29 september 2012 Over een paar weken gaan de strandslaaphuisjes weer van het strand. Dan gaan ze naar de winteropslag. Vaak een parkeerterrein aan de andere kant van de duinen. Terwijl de huisjes worden afgebroken wordt er alweer nagedacht over een nieuwe generatie strandhuisjes en paviljoens. door Rene Schrier De architect heeft het strand gevonden. De eerste strand huisjes die onder architec tuur zijn gebouwd staan al een paar jaar bij Domburg. Volgend voorjaar komen, van dezelfde ar chitect Don Monfils van WTS architecten uit Vlissingen, vijftien strandslaaphuisjes op het strand bij Groe.de. Het ontwerp won een prijs die de gemeente Sluis voor de strandslaaphuisjes had uitgeschreven. Ook strandpaviljoens worden onder archi tectuur gebouwd. Een voorbeeld daarvan is Beachclub Zuiderduin in de buurt van Westkapelle. Een ontwerp van Spanjers Architect uit Oirschot, of de beachclub Na tural High op de Brouwersdam... De provincie Zeeland heeft, als het om be bouwing op het strand gaat, daar ook wel gedachten over. Zo staat in de kersverse Kustvisie van de provincie dat daar waar de recreatie'voorrang krijgt, veel ruimte is voor strandhuisjes en strandpaviljoens. Maar dan gaat het wel meteen over een 'toegesneden ontwerp' dat inpasbaar is in een omgeving met verstuiving en een aan groeiende duinvoet. Het is duidelijk, de tijd dat een paar houten schotten tegen el kaar werden geschroefd om een strand huisje te bouwen, is voorbij, Een aantal jaren geleden ontwierp Don Monfils strandslaaphuisjes die op het strand bij Domburg zijn geplaatst. Ze val len op door de royale aanwezigheid van glas. In het nieuwste ontwerp voor het strand bij Groede gaat hij een paar stappen verder. Samen met Anton Rammers van de Grontmij kwam er een ontwerp geïnspi reerd op een schelp en grote rieten strand stoelen. Maar het nieuwe ontwerp is ook stukken duurzamer dan de strandslaap huisjes in Domburg. Rammers: „We zijn eerst uitgegaan van de recreant. Die wil tegenwoordig vooral bele ving. Die gaat in zo'n huisje voor de kwali teiten van de omgeving, dus zee, wolken, strand, wind. Zo werd de hele voorgevel van glas en er kwam glas aan de zijkanten. Maar je moet je bij windkracht 8 ook nog veilig voelen." Opmerkelijk is ook dat de huisjes ietwat schuin ten opzichte van el kaar geplaatst worden. Daar komt bij dat ze per vijf in een soort duinkom komen te staan. De vorm van die duinkommen foto Lex de Meester De strandslaaphuisjes op het strand van Domburg. Beachclub Natural High op de Brouwersdam in de vorm van een kite, foto Dirk-Jan Gjeltema wordt nog eens versterkt met het plaatsen van schermen van wilgentenen om op die manier enige natuurlijke duinaangroei te bewerk stelligen. Doordat de huis jes zo geplaatst worden kij ken de 'bewoners' ook niet bij elkaar naar binnen. Monfils: „De grootste beper king was de oppervlakte die maximaal 25 vierkante me ter mocht zijn. Binnenin wil den we zo weinig mogelijk hokjes maken. Daar is een soort kubusje gekomen waar in de badkamer, het keu kentje en wat techni sche zaken terecht zijn gekomen. Op het kubus je is een tweepersoons bed geplaatst. Vanaf dat bed kun je van een hoogte van ongeveer vier meter naar buiten kijken. Er is plaats voor een gezin met twee kinderen." Het spectaculairst zijn nog wel de duurzame as pecten van het ontwerp. Zo is er de gebogen vorm van de bodem, achterkant en het dak, die wel wat wegheeft van de schaal van een schelp. Die zou van polyester ge maakt kunnen worden, maar dat is niet bepaald milieuvriendelijk. In Zeeuws-Vlaanderen wordt geëxperimen teerd met een variant daarop, een soort biopolymeer, waarbij vlas wordt gebruikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62