binnenland 15 Twijfels over vingerafdruk nog meer 'Was dief maar over schutting gegaan' Vrachtwagen sleurt vrouw 700 meter mee Het kan écht Skiën met Italiaanse passie! zaterdag 29 september 2012 wijk Klarendal. De noodverordening was de hele dag van kracht en gaf de politie de mogelijkheid eventue le relschoppers direct bij binnen komst in Arnhem te stoppen. Op ze ker tien plaatsen langs toegangswe gen naar de stad controleerde de po litie wie er passeerde. Een tiental jongeren werd teruggestuurd. „Zij hadden drank bij zich en konden door Hein Eakenaar DIESSEN - Het Diessense echtpaar waarbij deze week een inbreker in de tuin overleed, heeft geen bui tensporig geweld gebruikt toen ze de man ervan weerhielden te vluchten. Dat zegt advocaat Wil lem van der Putten die door het echtpaar in de arm is genomen om de resultaten van de sectie te kunnen inzien. Het echtpaar is volgens hem zeer benieuwd naar de doodsoorzaak van de 37-jarige Tilburger die bij hen inbrak. „Deze mensen willen heel graag weten wat er is ge beurd. Ze vinden het raar dat de man is overleden. Ze hebben niet gemept, ik heb nergens opgevan gen dat er een wapen zou zijn ge bruikt. Ze hebben de man alleen vastgehouden. De doodsoorzaak blijft speculeren. Daarom wachten DEN HAAG - De Raad van State twij felt of de Nederlandse overheid burgers mag verplichten vingeraf drukken af te staan voor een pas poort of identiteitskaart. De regel schendt mogelijk het recht op pri vacy en daarom vraagt Nederlands hoogste rechtscollege advies aan het Hof van Justitie van de Europe se Unie in Luxemburg. Dat heeft de Raad van State gisteren beslo ten in vier zaken tegen gemeenten die burgers een paspoort hadden geweigerd, omdat zij geen vingeraf drukken. wilden geven. De Raad is er niet van overtuigd dat de vingerafdrukken nodig zijn om misbruik van reisdocumenten te voorkomen. Bovendien moet duidelijk worden of de overheid de plicht heeft om te waarborgen dat de vingerafdrukken alléén voor paspoorten en id-kaarten worden gebruikt en niet voor an dere doeleinden. Het duurt onge veer een tot anderhalfjaar voordat het Hof met een antwoord komt én tot die tijd liggen de zaken in Nederland stil, laat een woordvoer ster weten. De stichting Privacy First is blij met de kritische hou ding van het rechtsorgaan. „Dat is meer dan we hadden gehoopt, het kan spannend worden", zegt jurist Vincent Böhre. „Het lijkt er op dat de Europese verordening wel eens onrechtmatig zou kunnen zijn." Een Duitse rechter toonde zich in mei dit jaar ook kritisch over de re gelgeving en stelde het Luxemburg se Hof soortgelijke vragen over de vingerafdrukken. De Europese re gel uit 2009 verplicht burgers om een afdruk van een duim en een vinger af te geven als zij een pas poort aanvragen. Deze informatie wordt opgeslagen in een chip in het document en moet misbruik door criminelen en terroristen voorkomen. Maar Duitse juridi sche experts stelden dat de pasfoto én de vingerafdrukken een ernsti ge inbreuk waren qp iemands rech ten, omdat de maatregel zijn doel NIJMEGEN - Een 26-jarige vrouw uit Nijmegen is gisterochtend in haar woonplaats om het leven geko men door een aanrijding met een vrachtwagen. De 40-jarige vracht- wagenchaffeur uit Prinsenbeek merkte pas toen hij 700 meter ver derop stopte dat hij een aanrijding had gehad. Hij had het lichaam van de vrouw meegesleurd onder de aanhanger van zijn truck. De chauffeur is aangehouden. Hij had volgens de politie niet gedronken en is later op de dag in vrijheid ge steld, maar geldt nog wel als ver dachte. De vrouw kwam mogelijk van een feest in een leegstaande bedrijfshal op het industrieterrein. Het is in de omgeving waar het on geluk gebeurde aardedonker. De vrachtwagen heeft de vrouw met de aanhanger geraakt. amaaBSramssnaramnsMK^^ niet verklaren waarom zij naar Arn hem kwamen", zei een woordvoer ster van de gemeente. Ook op het station werd actief gecontroleerd. foto Erik van 't Woud/ANP Ja, veel meer! Kies voor telefonie én internet en bespaar tot 6,95 per maand. Met telefonie van ZeelandNet belt u onbeperkt met 50.000 andere abonnees. Ontdek het zelf op zeelandnet.nl/abonnementen (ZèelandNet we op het sectierapport." Van der Putten is niet dé advocaat van het stel. Hij werd door de politie ge vraagd dinsdagmorgen, enkele uren na het dramatische voorval in Diessen, in het politiebureau de Diessenaren te woord te staan. „Ze hebben mij gezegd dat ze, als ze wisten dat het zo zou aflopen, lie ver hadden gehad dat de inbreker over de schutting zou zijn ge vlucht." voorbij schiet. Ook zo'n zogeheten biometrisch paspoort is niet water dicht, stelden de deskundigen. Bovendien zijn er volgens hen ge noeg manieren om de controles te omzeilen, waardoor de verzame ling van vingerafdrukken van alle burgers weinig zin heeft, de priva cy van goedwillende mensen zou dan zwaarder moeten wegen. Burgerrechtenvereniging Vrij bit, die enkele Nederlandse eisers bij staat, is ongelukkig met het opont houd. Deze personen, plus nog vier anderen die in hoger beroep zijn gegaan, kunnen al die tijd geen paspoort of id-kaart aanvra gen en moeten wachten totdat de Raad van State na het advies een uitspraak doet Dit zorgt voor talrij ke problemen zoals reizen, stem men en alle andere zaken waar voor iemand een document moet laten zien. Gisteren werd bekend dat het Nederlandse paspoort straks voor iedereen van achttien jaar en ouder tien jaar geldig is. 3-daagS. Shi-arrange-Me-n't Polo ïe-n Winters genieten voor het hele gezin! Pha ros Reizen van ANWB heeft een zeer aan trekkelijke skivakantie voor u samengesteld in Italië. De Marmolada gletscher, ook wel de koningin van de Dolomieten genoemd, is onderdeel van de Dolomiti Superski. Een heerlijk skigebied voor alle skifans: of u nu als gevorderde de pistes afzoeft of als beginner uw eerste meters maakt. Uw verblijf Het zeer gemoedelijke familiehotel Albe ligt op 2 km van het skigebied Marmolada, in Rocca Pietore. Skibussen rijden vanaf net hotel iedere 20 minuten naar diverse liften en locaties. De halte ligt op 150 meter van het hotel. U overnacht in een 2-, 4- of 5- persoonskamer Badkamer met douche, toilet en haardroger. De kamers hebben terras of balkon. Het hotel beschikt ook over een gezellig restaurant, knusse bar en een wellnesscentrum met sauna, Turks stoombad en whirlpool. Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900-365 65 65 (20 cpm, max. 10.- per gesprek) met zoek boekcode 12030 8 dagen Italië zoek boekcode 12030 Inbegrepen 7x overnachting 7x ontbijtbuffet o '7x viergangendiner gratis gebruik wellness parkeerplaats gratis WIFf in de bar Prij'zen 01/12-14/12 350 15/12-21/12 355 22/12-28/12 454 29/12-04/01 516 05/01-25/01 385 26/01-01/03 455 02/03-27/03 385 Kidsdea! Kids 0-6 jaar: gratis Kids 7-12 jaar: 35% korting Kids 13-16jaan 10% korting Prijzen in p.p. per week. Niet inbegrepen: reserveringskosten en kosten calamiteiten- fonds v cJaay al 'ns pharo®

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5