werken 15 Zelfstandig de boer op bij COS Zeeland J consulent (m/v) GEZOCHT zaterdag 29 september 2012 Mantelzorgers www.svb.nl, www.belastingdienst.nl www.notaris.nl Ouderlijk huis kopen ook. Brengt het huis dus meer op dan de WOZ-waarde, dan heb je geluk. Als je toch wilt proberen de WOZ-waarde en dus de erfbelasting omlaag te krijgen, kun je als erfgenaam een nieuwe WOZ-be- schikking aanvragen bij de gemeente. Zo dra je die krijgt, op jouw naam gesteld, kun je er bezwaar tegen maken, ook weer bij de gemeente. Mocht die weg doodlopen, overweeg dan de gemeente om ambtshalve vermindering van de WOZ-waarde te vragen. Dat is mo gelijk als de economische waarde van de woning ten minste 20 procent lager is dan de WOZ-waarde, met een minimum ver schil van 5000 euro. Wat ook kan, tenminste als je de woning na 1 januari 2012 hebt geërfd, is de WOZ-waarde van het volgende jaar opge ven. Je kunt dan de datum kiezen die het dichtst bij het overlijden van je ouder ligt. De WOZ-waarde van die datum zal waar schijnlijk het meest overeenkomen met de realiteit. reageren? geld@wegener.nl Kinderen die bij hun vader of moeder wo nen om voor hem of haar te zorgen, hebben recht op een extra hoge vrijstelling van erf belasting. Ze worden namelijk aangemerkt als fiscaal partner, en dan geldt niet de vrij stelling van 19.114 euro die een kind normali ter krijgt, maar 603.600 euro. Er zijn wel voorwaarden aan verbonden. Je moet kun nen bewijzen dat je bij je ouder inwoonde en voor hem of haar zorgde. Om te beginnen moet je bij de notaris een samenlevingscon tract met wederzijdse zorgplicht laten opma ken. Ook moet je samen op hetzelfde adres zijn ingeschreven bij de burgerlijke stand. Verder moet je meerderjarig zijn en bij de Sociale Verzekeringsbank een zogenoemd Mantelzorgcompliment hebben aange vraagd: dat is een verklaring die je recht geeft op een vergoeding van 200 euro per jaar. Op het moment van overlijden moet je al zeker een half jaar aan de voorwaarden voldoen. Is er geen notariële akte, dan moet je minimaal vijfjaar op hetzelfde adres staan ingeschreven. Soms koopt een kind het ouderlijk huis al als de ouders nóg leven. Die mogen er dan wel tot hun dood blijven wonen. Moet je, als het eenmaal zo ver is, ook erfbelasting beta len? Het antwoord is ja. Misschien is het huis al twintig, jaar in je bezit, maar je had al die tijd alleen de 'blote' eigendom. Dat bete kent dat je niet zelf in het huis mocht wo nen en dat je het niet mocht verkopen. Nu verwerf je dan de volle eigendom, en dat kost geld. Want intussen is het huis, en dus je vermogen, meer waard geworden. Over die waardegroei moet je belasting betalen. Tot een paar jaar geleden gold hiervoor een vrijstelling. Maar die is per 2010 afgeschaft Er geldt wel een overgangsregeling: waar destijgingen tot 2010 tellen niet mee. Wie ooit zijn huis aan zijn kinderen verkocht en er nu zelf nog woont, doet er goed aan op nieuw advies in te winnen. www.beiastingdienst.nl zie onze websïfce:ge!denwerk Geld en werk is ook te volgen op de website van deze krant Naast diverse columns en rubrieken treft u al het nieuws dat met uw persoonlijke financiën en het werk te maken heeft op één overzichtelijke plek aan. S '(4- COS -Zeeland iruilmfwVnwrnnloiii Werken aan een duurzame en rechtvaardige wereld COS Zeeland zoekt per I november 2012 een: voor Fietsen Scoort en Consumptie Verplicht, 24-30 uur per week, Reageren tot 8 oktober 2012. Sollicitatiegesprekken vinden plaats op 23 en 25 oktober tussen 9.00 en 13.00 uur. Meer info: T 01 13-250051 Elke week belichten we hier een personeelsadvertentie die elders in deze krant staat. Vandaag spreken we met directeur Marjolein Meier van Cos Zeeland. De adver tentie staat op pagina 9 door Martijn de Koning COS Zeeland, centrum voor ont wikkelingssamenwerking, zoekt een consulent voor 24 tot 30 uur per week. Die wordt trekker van twee projecten, legt Marjolein Meier uit. „De belangrijkste heet 'Consumptie Ver plicht'. Dat is een project waarin we voor en met jongeren van 15 tot 25 jaar 'upgrades' organiseren: kleine evene- mentjes waarmee we bewustzijn probe ren te creëren. Zo zijn we eens met een pashokje de straat opgegaan en vroegen we mensen of ze wisten waar en hoe hun kleding gemaakt was. Als dat op niet zo'n nette wijze was gebeurd, daag den we hen uit hun kledingstuk te rui len tegen een fair trade T-shirt." Het tweede project waarmee de nieuwe COS-medewerker aan de slag gaat, heet SB i 'Fietsen scoort'. „Daarbij richten we ons op werkgevers", legt Meier uit. „Via ons stimuleren ze hun werknemers op de fiets naar het werk té komen. Daar heeft de werkgever ook baat bij, want uit on derzoek blijkt dat werknemers die de fiets pakken, minder vaak ziek zijn." Werkgevers storten minstens een euro cent per gefietste kilometer in een pot, die COS besteedt aan projecten voor duurzaamheid in ontwikkelingslanden. De nieuwe consulent moet uiteraard aan een aantal eisen voldoen. „We zoeken ie mand die ondernemend, overtuigend en creatiefis", verklaart Meier. „Hij of zij moet immers zelfstandig de boer op, om jongeren en werkgevers op te zoeken en aan te spreken." Goede vaardigheden met social media en beschikking over een goed netwerk in Zeeland zijn ook be langrijk. Werkervaring is een plus, maar geen vereiste. De consulent krijgt in eer ste instantie een jaarcontract. „Omdat beide projecten een looptijd van twee jaar hebben, is er bij goed functioneren uitzicht op verlenging met een jaar", ver telt Meier. „Verder dan dat kan en durf ik niet te kijken; er komen immers nogal wat bezuinigingen op ons af."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53