S Aanhikken tegen de erfbelasting 41 werken Thuis word je niet afgeleid zaterdag 29 september 2012 Thea Fillekes teeds meer mensen wer ken vanuit huis. Hoe be valt dat? Vandaag Thea Fil lekes (53). Hoe lang werkje al vanuit huis? Thea: „Met enkele tussenpozen al vanaf 1998. Het had destijds te ma ken met mijn functie dat ik van uit huis ben gaan werken. Ik was accountmanager employee bene fits bij Centraal Beheer Achmea. Dat betekent dat je werkgevers langsgaat en hen adviseert over werknemersregelingen zoals pen- sioénen en inkomensverzekerin gen. Mijn regio bestond uit bedrij ven in Zuid-Holland en West-Bra bant. Het hoofdkantoor van Cen traal Beheer Achmea staat in Apel doorn. Hier kwam ik als dat no dig was, maar verder werkte ik vanuit huis. In een latere functie, bij Winnock, ben ik dat voor een belangrijk deel blijven doen." Heb je een fijne werkplek? „Ja fantastisch. Omdat het vanuit huis werken echt bij mijn functie hoorde heeft Centraal Beheer Ach mea dat destijds perfect geregeld. Ik heb een compleet ingerichte werkplek gekregen met een ver stelbaar bureau, een goede bureau stoel, een ladenblolc en een ar chiefkast. Mijn werkkamer is op de eerste verdieping. Ik zit er nu vaak want ik ben bezig met het vinden van een andere baan. Tege lijkertijd ben ik bezig met het schrijven van een bedrijfsplan voor mijn eigen bedrijf. Dat be drijf gaat mkb'ers helpen bij het begeleiden van zieke werkne mers. Voor ondernemers is dit vaak een extra taak waar ze niet op zitten te wachten, zij willen ondernemen. Daardoor blijft het een ondergeschoven kindje. Mijn bedrijf gaat hen deze taak uit han den nemen." Hoe bevalt het thuiswerken? „Het grote voordeel vind ik dat je zo enorm flexibel bent. Alles wat je wilt doen, kun je doen op het moment dat het goed uitkomt. Daarnaast is mijn ervaring dat je veel minder wordt afgeleid. Als je naast iemand zit op kantoor en De woning van je overleden vader of moeder verkopen is meestal geen genoegen. Maar in tijden van economische crisis kan de erfbelasting je ook nog eens lelijk opbreken. door Jolenfa Weijers illustratie Job van Gelder foto Edmund Messerschmidt die krijgt een telefoontje over het een of ander en moet dit even kwijt, ga je daarop in, maar daar door ben je wel afgeleid. Hier moet je een goede mix in zien te vinden, want natuurlijk is het be langrijk je interne netwerk op or de te houden en betrokken te zijn. Thuis word je niet afgeleid waardoor je zo veel productiever bent Vooral bij het uitwerken van grotere opdrachten is het fijn. Daarnaast scheelt het natuurlijk enorm in de reistijd en vermijd je de files." Nadelen? „Je moet goed zorgen dat je jezelf begrenst. Het is tegenwoordig zo dat je 24 uur per dag kunt wer ken. Ik heb zelf altijd de neiging 'nog even dit en nog even dat' te doen. Als je niet oppast, ga je maar door. Af en toe roept mijn partner mij dan ook tot de orde." Hoe ziet jouw indeling van een werk dag eruit? „Ik heb behoorlijke vaste werktij den. Ik ben een vroege vogel en zit 's ochtends voor achten meest al al achter de laptop. Tussen tien en half elf is het tijd voor een pau ze. Ik drink koffie en blader vaak even door de krant Ergens tussen half een en half twee lunch ik. Dan zorg ik ervoor dat ik ook echt van mijn werkplek weg ga. Soms zit ik even in de tuin of doe wat ldeine boodschappen. Afhan kelijk van afspraken buiten de deur, werk ik daarna weer thuis door tot een uur of vijf." Zou je nog een hele week op kantoor kunnen werken? „Ik denk het niet Maar als ik weer in vaste dienst zou gaan wer ken, dan is toch waarschijnlijk weer een baan waarbij ik veel naar klanten moet Dan ga je naar een ldant, werkt alles uit en gaat weer naar de volgende klant. Dat kan prima vanuit huis." Zin om mee te doen aan deze ru briek? Stuur een mail naar geld@wegener.nl onder vermelding van 'Thuiswerken'. Daar zit je dan. Je vader of moe der is overleden, en jij erfde het ouderlijk huis. Je wilt het kwijt, maar er staat nu al maanden lang een bord in de tuin en je hebt nog geen serieuze kijker gezien, laat staan een koper. Het is crisis, zeker op de woningmarkt. Intussen weet je dat binnen kort de fiscus op dé stoep staat: je moet erf belasting betalen. Maar, waarvan? Wie een erfenis krijgt, moet daarover belas ting afdragen. Hoeveel, dat verschilt per si tuatie. Als je van je ouders erft, heb je (in 2012) een vrijstelling van 19.114 euro. Over al les wat je daarboven krijgt, moet je betalen: over de eerste 115.708 euro 10 procent, over het meerdere 20 procent. Bij een woning die 3 ton waard is, heb je het dan al gauw over zo'n 45 mille. Dat is een flink kapitaal. Niet iedereen kan dat zomaar op tafel leggen. Maar als je een huis erft, zijn dat soort bedragen ineens heel realistisch. En als er behalve dat huis weinig overblijft, waar moet je die erfbelas ting dan van betalen zolang dat bord maar in de tuin staat? Je zou er slapeloze nachten van krijgen. „Nou, zó erg is het niet", zegt Margo Groe- neveld. Samen met haar broer erfde ze het huis van haar vader. Het staat al anderhalf jaar te koop. „Onze onderlinge verstandhou ding is gelukkig goed en mijn vader had al les goed geregeld. Er is spaargeld om de erf belasting te^ kunnen betalen. Maar mijn si tuatie is tamelijk ingewikkeld. Ik heb een ei gen woning, gekocht in mijn studententijd, die is betaald met geld van mijn vader. Ik kan die lening pas afbetalen als het huis is verkocht." Eeuwig de tijd heb je niet, als je een huis erft. De Belastingdienst verwacht dat je bin nen acht maanden na het overlijden aangif- r te doet. Daarna is het een kwestie van we ken of maanden, maar uiteindelijk moet je eraan geloven: de acceptgiro voor de erfbe lasting valt op de mat. Wat te doen? Moet je een dure lening afslui ten om de fiscus te betalen? Of moet je.de erfenis zelfs weigeren? Zo'n vaart hoeft het niet te lopen. Je kunt uitstel van betaling vragen. En gezien het feit dat de huizenmarkt er op z'n zachtst ge zegd niet florissant voorstaat, krijg je dat in de meeste gevallen ook wel. De Belastingdienst geeft eigenlijk standaard een jaar uitstel als. de erfbelasting onder de 50.000 euro blijft. Moet jé meer betalen of wil je langer uitstel, dan eist de fiscus extra zekerheid via een hypotheekrecht op het huis. En het huis moet natuurlijk te koop blijven staan. Margo Groeneveld: „In mijn situatie is de be lastingaangifte een ingewikkeld verhaal. We krijgen gelukkig wel de tijd van de fiscus. En als het huis eenmaal is verkocht, komt het onder de streep wel goed." De kwestie is onlangs in de Tweede Kamer 'We krijgen gelukkig de tijd van de fiscus. Als het huis eenmaal is verkocht, komt het wel goed' aan de orde geweest. Staatssecretaris Frans Weekers van Financiën zei toen dat in de eerste helft van dit jaar ongeveer tweehon derd mensen bij de Belastingdienst hebben aangeklopt omdat zij zelfs twee jaar na over lijden het ouderlijk huis nog niet hadden verkocht. Omdat de fiscus ook wel ziet hoe de woningmarkt eraan toe is, gaat ze soepel om met verzoeken tot uitstel van betaling, zegt Weekers. En als je het huis uiteindelijk toch verkoopt, maar het brengt lang niet meer zo veel op? Dan heb je misschien wel een probleem. Want voor de hoogte van de erfbelasting is de WOZ-waarde van de woning doorslagge vend (natuurlijk wordt de hypotheekschuld daar nog van afgetrokken). Een huis dat is gewaardeerd op 3 ton en uit eindelijk voor 'maar' 2,5 ton van eigenaar wisselt, wordt een extra dure grap omdat de fiscus toch aanslaat tegen die hogere WOZ-waarde. Andersom geldt trouwens Rechterlijke macht ziet niet veel in sociale media Sociale media staan bij rechters niet bovenaan de agenda als het gaat om instrumenten voor het bevorderen van transparantie, meldt Emerce. Dat blijkt uit een onderzoek van de Wetenschappe lijk Raad voor het Regeringsbe leid. Voor individuele zaken kan communiceren via sociale media nuttig zijn volgens de rechters, bij voorbeeld door via YouTube uit leg te geven over een vonnis. Naam 'Peter' komt veel voor onder bestuursvoorzitters Helpt het je carrière als je een be paalde naam hebt, vraagt Manage ment Team zich af. Namen als Rodney, Maikel of Delano helpen niet: ze worden geassocieerd met een lagere sociale status. 'Peter' doet het wel goed. Dit is wereld wijd de meest voorkomende naam onder bestuursvoorzitters op Linkedln. (Op de foto: Peter Rietberg, bestuursvoorzitter van de Van Leeuwen Buizen Groep). Overheid begint campagne over stijgende AOW-leeftijd De leeftijd waarop iemand recht heeft op een AOW-uitkering, gaat vanaf 2013 geleidelijk omhoog. De overheid is hierover een campag ne begonnen die zich primair richt op mensen van 60 tot en mét 64 jaar. De campagne bestaat uit onder meer advertenties en ra diospotjes. Op www.rijksover- heid.nl/AOW kunnen mensen zelf berekenen per wanneer zij recht op AOW hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52