werken 13 Een meid in een ruige mannenwereld zaterdag 29 september 2012 Derdejaarsstudente Civiele Techniek Regilia Suk: „Ik vind het toch wel stoer dat ik die steiger gemaakt heb." foto Lex de Meester e gerenoveerde sluisdeur in het Dokje van Perry in 'i Vlissingen is waterdicht. Geen druppel komt er door- 1iasheen. Regilia Suk weet het zeker. Ze heeft de deur immers zelf getest. De 22-jarige studente Civiele Techniek aan de HZ is trots op het werk dat ze tijdens haar stage bij Van der Straaten heeft verricht. ,-,Dat is ook het mooie van het vak. Je werkt aan soms heel grote projecten mee. Als je dan later over een brug rijdt of over een snelweg, en je kunt zeggen: 'Hé, daar heb ik nog aan meegewerkt.' Dan geeft dat wel een kick." De Goese is derdejaarsstudent. Een meid in een mannenwe reld. Maar dat weerhield haar er niet van de studie te kie zen. „In het eerste jaar was ik zelfs het enige meisje op de hele opleiding. Maar ik vind dat als je iets leuk vindt, je het gewoon moet doen. Dan maakt het toch niet uit met wie je dat doet? Allemaal jongens... Nou en. Ik doe deze studie toch voor mezelf?" Een wiskundeknobbel heeft Regilia zeker. En ze is liefheb ber van natuurkunde. „Mijn vriend ging Civiele Techniek studeren, ik zag toen hoe leuk die studie eigenlijk was. En het heeft veel raakvlakken met wiskunde en natuurkunde." De opleiding aan de HZ omvat ook wegenbouw, maar is als onderdeel van de Delta Academy voornamelijk gericht op waterbouw. „Ik vind waterbouw ook veel interessanter dan wegenbouw", stelt Regilia. „Waterbouw is heel breed. Als je bijvoorbeeld aan een steigerconstructie werkt, moet je ook rekening houden met de kade, met damwanden, met grond mechanica. Bij dat laatste kijk je of de grond de belasting wel kan dragen. Verder heb je te maken met de eigenschap pen van het water en de golven." Tijdens de opleiding wordt verrassend genoeg ook aan dacht besteed aan maatschappelijk verantwoord onderne men. „Nou, zo vreemd is dat niet. Het wordt steeds belang rijker om het milieu niet te schaden en zo verantwoord mo gelijk te werken." De opleiding is praktijkgericht, zegt Regi lia. „Bij de meeste vakken hoort ook een praktijkproject. Zo hebben we een keer een ontwerp voor de A4 moeten ma ken." Alle facetten kwamen daarbij om de hoek kijken. „We moesten dus niet alleen aantonen of iets technisch wel mogelijk was, we moesten ook op de kosten letten en tege lijkertijd ervoor zorgen dat de weg door zo min mogelijk na tuur zou gaan en dat er zo min mogelijk huizen tegen de grond moesten." De studenten lopen ook minimaal twee keer stage van elk een halfjaar. „De praktijk is zo leerzaam", knikt de Goese. Ik heb een stalen steiger voor een watertaxi mogen ontwer pen. En nu hangt-ie er. Ik vind het toch wel stoer dat ik die steiger gemaakt heb." Heeft ze zich als meid in die ruige wereld van kranen, bok ken, damwanden, staal en beton extra moeten bewijzen? „Dat valt eigenlijk wel mee. In het begin keken ze wel even verbaasd op. Zo van: huh, wat doe jij hier? Maar ik ben al snel geaccepteerd." Regilia liet zich ook niets uit handen ne men. „De mannen waren wel bezorgd hoor. Dan vroegen ze: 'Moet ik even helpen.' Of 'Kom maar, ik til dat wel.' Maar ik kon dat heus zelf wel hoor. Dat is juist ook het leu ke, lekker van alles aanpakken." Wat kost het en wat levert het op? Het collegegeld bedraagt 1771 euro In het eerste jaar bedragen de extra studiekosten 650 euro. In de overige jaren ongeveer 450 euro per jaar. Voor de introductie en excursies moet je rekenen op zo'n 75 euro Als je bent afgestudeerd, mag je de titel Bachelor of Built Environment of de titel ingenieur (fng.) gebruiken Als projectleider civiele techniek kun je aan de slag in het bedrijfsleven en de overheid. Het startsalaris ligt rond de 2600 euro per maand en kan oplopen tot 6000 euro voor een zeer ervaren projectleider De vooruitzichten op een baan zijn op de wat langere termijn erg goed. Er is een groot tekort aan geschoold technisch personeel. De sector heeft wel last van de cri sis, dus op korte termijn is er wat minder aanbod Op dit moment zijn er in Zeeland drie vacatures Heeft u tips? Mail dan naar werken@pzc.nl Zie ook www.pzc.nl/werken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51