FC Twente: Van onzichtbaar clubje tot de grootste rivaal 361 sport Sneek kan zich opmaken Eur°Pa en VS Seliik »P in Ryder Cup voor komst Ajax en AZ Griekse hitte velt Giel Joziasse zaterdag 29 september 2012 door Koen de Vries MIDDELBURG/ATHENE - Hardloper Giel Joziasse heeft de finish van de Spartathlon niet gehaald. De vijf tigjarige atleet uit Goes was niet bestand tegen de hitte. Hij kreeg maagproblemen en moest na 68 ki lometer zijn nummer inleveren. In Griekenland kan het in septem ber nog behoorlijk heet zijn, maar de temperaturen die er nu heer sen, zijn ook voor dit land bijzon der. Bij de start van de Sparta thlon was het al ruim boven de 20 graden en om 11 uur wees de ther mometer 30 graden aan. In die vroege uren ging bij Joziasse alles nog volgens plan. De eerste 42 kilo meter legde hij af in 4 uur en 16 minuten, ruim binnen de plan ning. „Maar toen begon het al een beetje te borrelen", merkte de at leet van het Goese AV'56. „Het was al ruim boven de 30 graden en het blijkt dat ik daar niet tegen kan. Bij de 120 van Texel was het ook heel warm en toen moest ik na 70 kilometer opgeven met maagproblemen." Niet veel later moest Joziasse voor het eerst naar de kant om over te geven. „Ik heb een stukje gewan deld, ben daarna weer een stukje gaan joggen, maar het ging niet over. Het kaarsje ging langzaam uit. Bij de controlepost op het 68-kilometerpunt was het ge- beurd. Ik kwam er te laat aan en had nog maar één optie: m'n num mer inleveren en in het busje stap pen." Het was een bittere pil voor Joziasse, zijn vrouw, drie kinderen en de vriend van de oudste doch ter die Joziasse per camper volg den. „Het is een grote teleurstel ling. Aan de andere kant kan ik mezelf niets verwijten. Ik ben niet geschikt om te lopen bij dit soort temperaturen. Je kunt nog zo hard trainen, als het heet is kan ik dit niet Ik ben er niet voor ge bouwd." Joziasse was niet de enige die geveld werd door de hitte. Na het 82 kilometerpunt, dat de deel nemers binnen 9,5 uur moesten passeren, was de helft van de 335 deelnemers al uit wedstrijd. En dat terwijl de organisatie de marge in verband met de_hitte met nog 20 minuten had opgerekt. FC Twente eindigde afgelopen seizoen na 34 duels op de achtste plaats. Ajax werd kampioen. 'Ik heb niet het gevoel d West is, meer Ajax tegei veel meer een club van I Theo Janssen Dit weekeinde staat er één topper op het programma: Ajax tegen FC Twente, Al dagen wordt er aandacht aan de clash besteed en iedereen vindt het normaal. Toch is het opval lend, want iets meer dan vijfjaar geleden was Twente nog een middenmoter en keek niemand bij Ajax naar de Tuk kers om. Wat is er allemaal veranderd? Jan van Halst, Theo Janssen en trainer Steve McClaren vertellen. door Fardau Wagenaar Als FC Twente naar Am sterdam komt, is Ajax er niet zomaar meer ge rust op. De kleine club van weleer is een grote rivaal ge worden. Over vijf seizoenen geme ten is Ajax de best presterende club in de eredivisie, gevolgd door de Tukkers. Sinds 2 mei 2010 zijn, op de beker in 2012 na, alle prijzen verdeeld tussen Amsterdam en En schede. „De oude orde is doorbroken", vindt Jan van Halst, die voor beide clubs uitkwam en tot vorig jaar manager algemene zaken was bij FC Twente. „Het is niet meer Ajax, Feyenoord en PSV. FC Twente is erbij gekomen, sterker nog: Feye noord bungelt ergens onder de nieuwe top drie. De oude garde in Amsterdam ziet nog altijd Feye noord en PSV als belangrijkste te genstanders, de nieuwe generatie ziet Twente als grootste concur rent" Theo Janssen maakte vorig sei zoen na drie jaar Enschede de overstap naar Ajax. „De laatste ja ren draait het steeds om Ajax en FC Twente, dan kun je met recht spreken van een topper. Vorig jaar ging het minder in Enschede, maar kijk eens hoe ze er nu alweer voor staan? ICoploper, met een heel sterke selectie", aldus Janssen die sinds deze zomer in dienst is van Vitesse. FC Twente-trainer Steve McClaren wil het verhaal rondom de topper niet te veel opblazen: „De feiten vertellen dat we al een paar jaar met Ajax meestrijden in de top. Maar het wordt nu een beetje 'overgedramatiseerd', het is een mediahype. Ajax is altijd een 'big game' geweest voor Twente. Tien jaar geleden omdat het een grote tegenstander was, nu omdat het een rivaal is. Maar als je kijkt naar de geschiedenis en traditie van Ajax... Zij zijn als club al heel vol wassen, wij zijn kinderen, komen net kijken. 'We are crashing the party'." McClaren zat in mei 2008 verstopt in De Arena en zag zijn voorganger Fred Rut ten met Twente de play-offs win nen van Ajax. Niet lang daarna Theo Janssen werd bekend dat de Engelsman trainer van de Tukkers zou wor den. Het begin van een succesvolle periode. „Nee", zegt Van Halst, „achteraf gezien is het in het eer ste jaar van Rutten al begonnen. Destijds dachten we: Wat fantas tisch dat het zo goed gaat. Clubs als AZ en Roda JC draaiden ook wel eens een seizoen in de top mee. Maar waar zij niet verder kwamen, groeide Twente op alle fronten maar door en door en is het nu een topclub." McClaren: „Toen ik hier voor het eerst kwam, miste ik bij de spelers het ware geloof. We speelden die zomer tegen Arsenal, maar het team geloofde niet echt dat we konden winnen. Dat moest an ders. Door prijzen te winnen en succesvol te zijn, groeit het vertrou wen en kweek je een killersmenta- liteit." Janssen maakte de trainer vanaf ALKMAAR - Ajax en AZ moeten in de derde ronde van het toernooi om de KNVB-beker naar Sneek. Landskampioen Ajax treft hoofd klasser ONS Sneek, AZ speelt te gen topklasser Sneek Wit Zwart. Dat wees de loting donderdag avond laat in Alkmaar uit. Titelverdediger PSV treft in Eind hoven de amateurs van EHC, die derde staan in de hoofdklasse B waarin ook Goes acteert. Feye noord gaat op bezoek bij stadge noot XerxesDZB. De amateurs zul len voor het duel waarschijnlijk uitwijken naar het stadion van Sparta of Excelsior. Het weekend na het duel met Feyenoord speelt XerxesDZB in de hoofdklasse B in en tegen Hoek. Voor FC Twente rolde een thuis wedstrijd tegen FC Den Bosch uit de koker, Vitesse ontvangt de ama teurs van Staphorst en sc Heeren veen ontmoet Hollandia. De ze ven Nederlandse clubs die dit sei zoen .Europees actief zijn, konden in de derde ronde niet tegen el kaar loten. Er staan twee wedstrij den tussen clubs uit de eredivisie op het programma: FC Gronin- gen-ADO Den Haag en RKC Waal- wijk-PEC Zwolle. De wedstrijden worden op dinsdag 30 oktober, woensdag 31 oktober en donder dag 1 november gespeeld. De volledige loting voor de derde ronde: PSV-EHC, FC Twente-FC Den Bosch, Vitesse-Staphorst, Sneek Wit Zwart-AZ, XerxesDZB-Feyenoord, ONS Sneek-Ajax, sc Heerenveen-Hollandia, RKC Waalwijk-PEC Zwolle, ADO'20-FC Eindhoven,'Cambuur Leeuwarden-Tel star, De Graafschap-Go Ahead Eagles, FC Dordrecht-Scheveningen, FC Gronin- gen-ADO Den Haag, Rijnsburgse Boys- FC Emmen, Heracles Almelo-Sparta Rotterdam, NAC Breda-HBS. MEDINAH - De teams van Europa en de VS gaan na de eerste sessie van vier partijen gelijk op in de Ryder Cup. Het staat 2-2 na de foursomes op de Medinah Country Club nabij Chicago. Het Amerikaanse koppel Phil Mickelson/Keegan Bradley (foto) opende de score voor V die allereerste dag mee. „Voor het kampioenschap in 2010 groeide het vertrouwen onder de spelers al, maar na de titel telde Twente of ficieel mee in Nederland. Ik moet ook voorzitter Munsterman een compliment geven. Als er goede spelers gingen, werden er goede spelers gekocht, daardoor bleven we ons heel sterk voelen", zegt de speler die behalve de titel met Twente ook vorig jaar als Ajacied de schaal in handen kreeg. - Om echt volwassen te worden Heeft een club 'doorbraakwedstrij- den' nodig, vervolgt McClaren. „Ik denk bij ons aan zeges op Rennes (2008), Schalke (2008) en Marseil le (2009). Feyenoord en Ajax heb ben al honderd van die 'doorbraak- duels' gespeeld. FC Twente is snel opgekomen, het is nu zaak om dit voort te zetten en niet meer van de klif te vallen. We zijn dit sei zoen opnieuw begonnen met bou wen." Ze streden allebei in het shirt van Twente en Ajax. Van Halst speelde, vanaf 1990 in Enschede en maakte na negen jaar de over stap naar Amsterdam. „Toen ik nog bij Twente speelde, was Ajax een brug te ver. We hebben een keer van .ze gewonnen, dat was in 1992, in het Olympisch Stadion. We hebben een week lang de polo naise gelopen, nu schudden spe lers elkaar de hand na afloop. In die tijd moesten we echt boven onszelf uitstijgen om een keer te winnen, een week later verloor je dan van een veel mindere tegen stander. In mijn tijd bij Ajax speel de Twente geen rol. Of je nou naar de VS, de Noord-leren Rory Mcllroy en Graeme McDo well gaven daarna Europa een punt. Jason Dufner en Zach Johnson brachten vervolgens de thuisploeg weer aan de leiding, maar het Engelse duo Justin Rose/lan Poulter trok de stand weer gelijk, foto Charlie Riedel/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 36