Rothuizen wil de werkvloer delen 2ÓI zeeland Lijst slachtoffers oorlog completer nog sneller Kathedraal EÏJ Ook permanent wonen mag In Veerse Muze onze nieuwe naiaars- collectie is binnen! nr blauwe Ut winkel Jazzconcert Het kan écht... zaterdag 29 september 2012 JEANS CASUALS door Carla van de Merbel MIDDELBURG - René Hoebeke, de consul van de Oorlogsgravenstich ting voor de gemeente Middel burg, is ver klaar met zijn werk: hij maakte een indrukwekkend over zicht van de burgerslachtoffers en militaire slachtoffers die in de Tweede Wereldoorlog in de ge meente Middelburg vielen en van Middelburgers die elders door oor logsgeweld het leven lieten. Een oproep in april van dit jaar aan in woners om namen van deze slacht offers door te geven, leverde veel reacties op. Hoebeke inventariseer de ze en deed archiefonderzoek. Een concept van zijn overzicht is nu te vinden op de website van de gemeente en in de hal van het Stadskantoor. Een definitieve ver sie verschijn op 4 mei 2013. Het concept is al heel uitgebreid, maar toch ontbreken nog gege vens, zegt Hoebeke. „Er is nog meer informatie nodig." Die hoopt hij te krijgen van mensen die het overzicht bekijken en daar door aanvullende gegevens kun nen leveren. Hoebeke kreeg na de oproep tien tallen reacties van mensen die na men, verhalen en foto's doorga ven. „Het is belangrijk voor de fa milies van slachtoffers. Die stelden het zeer op prijs dat er aandacht voor kwam en zien het als erken ning. Het is ook belangrijk dat het goed wordt vastgelegd in het ar chief van de gemeente." Hoebeke hoopt dat het resultaat in Middelburg de Zeeuwse gemeen ten aanspoort die nog niet een goed overzicht hebben van de por- logsslachtoffers. De Oorlogsgraven stichting heeft in 2009 alle ge meenten in Nederland gevraagd een overzicht te maken van de bur gers die door beschieting of bom bardement om het leven zijn geko men. Middelburg besloot daarop een lijst van alle burgerslachtoffers én militaire slachtoffers in de Tweede Wereldoorlog te maken. Vooral van de burgerslachtoffers ontbraken gegevens. Deze lijst is nu een stuk completer. In het over zicht staan de slachtoffers in Mid delburg, Arnemuiden, Nieuw- en Sint Joosland en Sint Laurens apart vermeld. Voor de hele ge meente gaat het om: slachtoffers beschietingen: 193; verzetsslachtof- fers: 33; omgekomen dwangarbei ders 23; Joodse slachtoffers: 51. MIDDELBURG - In de serie optre dens georganiseerd door de Jazz Activiteiten Stichting Zeeland (JASZ) treedt morgen DD Hot 5 op in hotel Arneville in Middel burg. DD Hot 5 wordt gevormd door vijf muzikanten. Door het ontbreken van een trompet in de groep, heeft DD Hot 5 een eigen geluid. Aanvang 16.00 uur. Natuurlijk! We verhogen de snelheid van ons internet tot wel 160 Mbps! Daar bovenop krijg je een nog grotere mailbox.* Ontdek het zelf op zeelandnet.nl/abonnementen telandNet 'vanaf Internet Premium Peter Nijhofvan de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed noemt de graansilo's van graan- en veevoederbedrijven de 'kathedralen van het platteland'. Hij is blij dat de Middelburgse 'kathedraal' door hergebruik behouden blijft. De medewerkers van Rothuizen Architecten en Stedenbouwkun digen werken vanaf maandag in de voormalige graansilo aan de Kleverskerkseweg in Middel burg. Hun oude stek, de Stads- schuur in het centrum, is verla ten en wacht op een nieuwe huurder. door Emile Calon De oorspronkelijke plannen voor de in richting van de silo zijn wel aangepast door Rothuizen. Dat heeft alles te maken met de econo mische crisis die de bouwsector hard treft. Aanvankelijk ging de lei ding van Rothuizen ervan uit dat er met 35 medewerkers verhuisd zou worden naar de Kleverskerkse weg. Na twee ontslagrondes zijn er nog 25 medewerkers over die meegaan naar het gebouw bij de kruising tussen het Kanaal door Walcheren en de N57. De ruimte die het bedrijf nu 'over' heeft, wil het gaan verhuren aan anderen. Bestuurslid Ben Westen- - burger geeft aan dat die huurder met maximaal twintig mensen in dezelfde ruimte kan werken als de architecten en stedenbouwkundi gen. Hij verwacht en hoopt dat er dan een soort kruisbestuiving ont staat, zeker als de nieuwe huurders ook een creatief beroep uitoefe nen. „Als blijkt dat het werken in één ruim te niet mogelijk of wense lijk is, dan bestaat de mogelijkheid om een fysieke scheiding aan te brengen zodat de werkruimte echt gesplitst wordt." Volgens Westenburger wordt on derverhuur van een deel van de open werkvloer vaker toegepast in de Randstad en leidt het in de meeste gevallen tot een meerwaar- De 'nieuwe' silo de voor beide partijen. Bij' de in richting van het nieuwe pand is veel aandacht gegeven aan het creë ren van een goede werkplek, aldus Westenburger. Omdat er in een open ruimte gewerkt wordt, moest er wel voor worden gezorgd dat individuele werknemers geen last hebben van collega's die iets verderop overleggen. Volgens Wes tenburger wordt dat bereikt door boven de bureaus lampen te han gen die het omgevingsgeluid heel sterk absorberen. De silo is verbouwd volgens de me- Passief bouwen thode van het passief bouwen waardoor het een zeer energiezui nig is en het werkklimaat goed, al dus Westenburger. Het gebouw is extreem geïsoleerd en een speciaal apparaat meet de hoeveelheid CO2 in de lucht. Zodra het niveau te hoog wordt, wordt de lucht ver verst. Door middel van warmte pompen wordt de temperatuur in het gebouw geregeld. Westenburger geeft aan dat hij ver wacht dat bedrijven er steeds meer op gaan letten of kantoren wel een goed werkklimaat heb ben. Hij verwacht dan ook dat ver huurders van oude kantoorgebou wen met hun gebouwen blijven zitten en dat er vraag komt naar nieuwe en goede gebouwen als de economie weer aantrekt. Hij wijst erop dat er voor een architectenbu reau als Rothuizen mogelijk werkt ligt om oude kantoren te transfor- mèren in kantoren met een goed arbeidsklimaat. In de oorspronkelijke plannen was het de bedoeling om de openge- zaagde silo's ook te gebruiken als bibliotheek, vergaderruimte of louncheplek. Die plannen zijn voorlopig opgeborgen maar kun nen volgens Westenburger van stal worden gehaald zodra de eco nomie aantrekt en het beter gaat met de bouw. Een passief gebouw is extra goed geïsoleerd. De eerste winst zit in warmte die in het stookseizoen wordt vastgehouden. -) Passieve gebouwen zijn adememd. Door een bijzondere ventilatie-in- stallatie wordt steeds even veel ver se lucht ingebracht als vuile lucht wordt afgezogen. Daardoor kan de warmte van de verwarmde binnen- lucht in het stookseizoen worden overgedragen aan de binnenge brachte frisse buitenlucht. Een passief gebouw heeft grote ra men aan de zuidkant en veel klei nere ramen aan de noordkant, Een passief gebouw heeft ook in terne zonering. Dat wil zeggen dat ruimten waar warmte gewenst is, aan de zuidkant liggen. Ruimten die warmte produceren liggen aan de noordkant. KAMPERLAND - Het college van Noord-Beveland wil voorstellen om voor appartementencomplex Veerse Muze, dat gebouwd gaat worden aan de kóp van het Kam- perlandse havenkanaal, zowel per manent als recreatief wonen toe te staan. Daarvoor moet het bestem mingsplan gewijzigd worden. Tot nu toe was het complex van negen appartementen met een res taurant op de begane grond be doeld voor recreatief verblijf. Als er ook permanent gewoond mag worden, krijgt ontwikkelaar René Faasse meer kopers geïnteresseerd. Aangezien de dubbele woonbe stemming ook toegestaan is bij de achterliggende woningen aan de havenweg en in de aangrenzende parken Ruiterplaat en Schotsman, ziet het college geen belemmerin gen, zei wethouder Adrie van der Maas donderdag in de raad. Ontwikkelaar Faasse bevestigt dat inmiddels vijf appartementen zijn verkocht Drie kopers willen er permanent gaan wonen. Twee ko pers komen van Noord-Beveland en één van Walcheren. De bouwactiviteiten op de plaats waar het gesloopte restaurant d'Ouwe Veerstoep stond, gaan over enkele weken beginnen, zo dra de nieuwe bouwvergunning binnen is. Vandaag is het weer NVM Open Huizen Dag! Kijk op nvm.nl voor meer informatie en op funda.nl voor de deelnemende huizen. U bent van harte welkom!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26