Houd de vitaminen en ises... met Stip! i6| gezondheid zaterdag 29 september 2012 Meer medicijnbijwerkingen bij vrouwen Vrouwen hebben meer dan man nen kans dat medicijnen ernstige bijwerkingen veroorzaken. Dat is vooral het geval bij medicijnen te gen hart- en vaatziekten, zoals bloedverdunners. Bij vrouwen ver oorzaken deze tot wel vier maal vaker zulke ernstige bijwerkingen dat opname in het ziekenhuis no dig is. http://bit.ly/PWIOUt Methode om vroeggeboorte te voorspellen Vroegtijdige weeën leiden in on geveer één op de drie gevallen tot een bevalling. Met de aanwezig heid van twee eiwitten in het bloed van de zwangere plus de lengte van de baarmoederhals valt te voorspellen of de vroegtij dige weeën zullen doorzetten. Zij kunnen behandeld worden met medicijnen die de rijping van de longen van de baby bevorderen. Q http://bit.ly/Us4TPH Maag en darmen spelen een gro te rol in de gezondheid. Is er iets verstoord in het vermogen om be paalde vitamines op te nemen, dan kan dat vervelende gevolgen hebben. Alle vitamines en mine ralen moeten in evenwicht zijn, maar vooral vitamine B12 is be langrijk, door Rietje Krijnen Strikt vegetarisch eten, darm- of maagaandoeningen, bepaalde soorten antibiotica en alcoholis me: ze kunnen allemaal leiden tot een vitamine Bi2-tekort. De een merkt vooral vermoeidheid op. De an der wordt daarbij vergeetachtiger, krijgt last van tintelingen of een doof gevoel in de ledematen, haaruitval en kan zelfs de pressief worden. „Maar liefst tien jaar heb ik met allerlei toenemende klachten rondgelopen", ver telt Lucy Smit (50). „Ik merkte wel dat al les iets minder ging, maar die achteruit gang verliep zo langzaam dat je er niet echt een vinger op" kon leggen. Het is niet zo dat je van de ene op de andere dag doodmoe bent of hele bossen haar uit je hoofd haalt. Dat gaat allemaal gelei delijk." Smit is ruim vijftien jaar geleden met spoed geopereerd omdat ze leed aan colitis ulcerosa: een ernstige ontsteking van de dunne darm. De zieke dunne darm werd verwijderd en ze kreeg een ileostoma (kunstmatige uitgang waarbij ontlasting via de buik in speciaal opvang- materiaal belandt). „Na die herstelperiode ging het stapsge wijs weer beter met me. Dus na verloop van tijd zag ik mijn Maag-Lever-Darm arts (MDL-arts) ook niet meer. Na een paar jaar nam die vermoeidheid steeds meer toe. Uiteindelijk suggereerde ik bij mijn huisarts dat het misschien een Bi2-tekort kon zijn, maar dat wuifde hij weg. Letterlijk zei hij 'ach die hype rond om vitamine B12 neem ik niet zo se rieus'." In feite had haar direct na de operatie al verteld moeten worden dat haar lichaam door het ontbreken van een belangrijk deel van de dunne darm (het ileum) geen vitamine B12 meer kon opnemen., „Je hebt een voorraadje in je lever van pakweg twee tot drie jaar en daarna neemt het steeds verder af', legt Smit uit. „Tegenwoordig schijnen MDL-artsen er veel alerter op te zijn en krijg je met een al uitleg over eventuele tekorten die kunnen ontstaan. Als ik mensen spreek die een darmoperatie hebben gehad, zeg ik het toch altijd maar tegen hen. Ik ver baas me er nog steeds over dat velen het toch niet weten." Inmiddels krijgt Smit om de vier weken een injectie met vitamine B12 toege diend. Ze komt, vanwege de ontbreken de dunne darm, nooit meer van deze in jecties af. Dat geldt voor meer mensen die een chronisch Bi2-gebrek hebben. Dr. Ton Naber heeft als MDL-arts specifieke inte resse voor voeding. Voordat hij ging wer ken in het Tergooi Ziekenhuis in Hilver sum maakte hij deel uit van het thuis-pa- renterale-voedingsteam dat is verbonden aan de UMC St. Radboud in Nijmegen. Bij parenterale voeding wordt voeding via een slangetje direct in de bloedbaan toegediend, omdat de darmen de voe dingsstoffen niet meer voldoende kun nen opnemen. Het Bi2-tekort kent hij uit zijn dagelijkse praktijk maar al te goed. Ton Naber: „Bij mensen met een ileostoma kan een vita mine Bi2-tekort ontstaan, afhankelijk van de lengte van het ileum (dit is het laatste gedeelte van de dunne darm) dat verwijderd is. Een vitamine Bi2-tekort geldt overigens niet alleen voor de men sen met een ileostoma, maar ook voor patiënten die een maagoperatie hebben gehad." Vitamine B12 zit vooral in dierlijke pro ducten zoals melk, vlees, vleeswaren, vis en eieren. Omdat de vitamine groten deels wordt opgeslagen in de lever, was vroeger een leverextract of het eten van (dierlijke) lever een goede manier om te korten aan te vullen bij mensen die niet genoeg binnenkregen. Bij een goede op name van vitamine B12 speelt een aantal organen een belangrijke rol. In de maag Cruise ltahe-Braziliè****+ 18-daagse cruise per MSC Fantasia incl. vliegreis Schatten van de Middellandse Zee**"* 7- en 8-daagse cruises per Costa Pacifica incl. vliegreis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 16