Brede school Oostburg komt Als je het ervaart, is uitleggen overbodig 28 vandE F# ïiam Terneuzen schrapt tot 2017 veertig tot vijftig volledige arbeidsplaatsen Van de Reepe: sinds 1903 een begrip in Zeeland! zaterdag 29 september 2012 Drieklank krijgt eigen nieuw gebouw door René Hoonhorst OOSTBURG - De drie basisscholen in Oostburg krijgen allen binnen twee jaar een nieuw onderkomen. Een grote meerderheid van de Slui- se gemeenteraad ging deze week akkoord met de bouw van een bre de school, waarin de katholieke Sint Bavo en de openbare Beren burcht onderdak vinden. De Drieklank krijgt een nieuw ge bouw op de plek van de huidige christelijke basisschool. Nieuw bouw is in beide gevallen goèdko- per dan renovatie van de bestaan de scholen, betoogde het college. Alle raadsfracties waren vooral blij dat de Sint Bavo nu uitzicht heeft op een nieuw schoolgebouw. De katholieke school wacht al langer dan een decennium, meer dan een schoolgeneratie, op een aan de ei sen des tijds aangepast onderko men. De Berenburcht, de kinder opvang, de peuterspeelzaal en het consultatiebureau krijgen ook een plaats in de brede school. Een aantal raadsleden had er wel moeite mee dat christelijke basis school De Drieklank niet in de bre de school wordt ondergebracht, maar een eigen nieuw gebouw krijgt. Wethouder Jan Schaalje dreigde tijdens een schorsing van de vergadering zelfs met opstap pen als zijn 'eigen' PvdA een amendement zou indienen om de Drieklank alsnog te dwingen ook naar de brede school te gaan. Niet alleen omdat een nieuwe Drie klank, die naar voorbeeld van de Europaschool in Zuidzande ko mende zomervakantie in zes we ken wordt opgetrokken, goedko per is. Maar vooral omdat integra tie van de christelijke school in het gebouw in het centrum minstens een half jaar vertraging op zou le veren. „Opnieuw uitstel van de bouw zou ik echt niet aan de scho len kunnen en willen verkopen", verklaarde Schaalje een dag later. De PvdA-fractie schrok van de bo ze reactie van Schaalje en besloot geen amendement in te dienen. Na de raadsvergadering werden de plooien tussen wethouder en frac tie snel gladgestreken, meldden Schaalje en fractievoorzitter Ro bert Evers gisteren onafhankelijk van elkaar. Evers: „We vinden het onterecht dat De Drieklank be loond wordt voor gebrek aan me dewerking. Maar voortgang van de brede school is belangrijker." In de ruime winkel van zo'n 140 m2 geven Evelien en Luud van Kuijk u in een rustige set ting een mooie presentatie. Duidelijk ingedeeld; Fashion, Timeless en Weiness voor de dames. De herenafdeling is ook zeer ruim van opzet en biedt een breed assortiment. Schoenmode van de Reepe is in 1903 opgericht door Cornelis van de Reepe. De firma van de Reepe bestond uit een schoenwinkel, een groothandel en een atelier voor bedrijfskleding waar vooral brandweerkleding gemaakt werd. Brandweerkleding werd toen niet gestikt maar gelijmd. Dhr. Van de Reepe was niet tevre den over de lijm en besloot deze zelf te gaan ontwikkelen. Zijn lijm werd erg goed verkocht. Hij maakte er een apart bedrijf van, wat al snel bekend werd als "de Bisonkit". Ook Evelien en Luud van Kuijk, de huidige eigenaren, houden van pionieren. Proberen elke keer weer met verrassende nieuwe merken te komen. Kijk naar de architectonische schoenen van United Nude of naar de heren schoenen van Harris of Magnan- ni. En natuurlijk worden de ver trouwde merken niet vergeten. Wolky, Gabor, van Bommel enz. De nieuwe najaarscollectie staat weer voor u gereed. Evelien - en Luud van Kuijk nodigen u van harte uit in hun vernieuwde winkel. SCHOENMODE Papegaaistraat 8, Goes www.vandereepe.nl In de rubriek De dag van staat wekelijks een dag uit het leven van een meer of minder bekende Zeeuws- Vlaming centraal. Vandaag bedevaartorganisatoren Mar leen en George Gernaert uit Terneuzen. Maria wil ons als een Moeder aan de hand nemen en naar haar Zoon lei den. Zij wéét dat wij in Jezus de ware innerlijke vrede, de echte vreugde, het geluk, leven en genezing kun nen vinden. Met deze inleiding proberen Mar leen (57) en George (61) Gernaert uit Terneuzen op hun folder over hun bedevaarten naar Medjugorje duidelijk te maken waarom er Ma- riaverschijningen zijn. Althans, waarom zij daarvan heilig over tuigd zijn. George: „Aan mensen die er nog nooit zijn geweest, is het niet uit te leggen. Aan mensen die het heb ben ervaren, hoefje het niet meer uit te leggen." Laten we het toch maar eens pro beren onder woorden te brengen. In de woonkamer van huize Ger naert klinkt rustgevende lofprij- zingsmuziek, op een kastje prijkt een afbeelding van paus Johannes Paulus II. Het moge duidelijk zijn: Marleen en George zijn katholiek. In 1999 namen kennissen hen voor het eerst mee naar het Bosni sche bergdorp* waar sinds 1981 de Heilige Maagd Maria verschijnt aan zes zieners. „Deze zieners krijgen van Maria in totaal tien geheimen (boodschap pen voor de wereld) mee", vertelt George. „Als ze die allemaal heeft prijsgegeven, stoppen de verschij ningen. Behalve op vaste momen door Raymond de Frel ten, zoals bijvoorbeeld verjaarda gen. En er is een zienster bij, Mirja- na, die elke tweede dag van de maand een verschijning krijgt. Daarvoor gaat ze altijd naar een vaste plek. Het is echt heel bijzon der om met tienduizend gelovigen op een berg te bidden tot de ver schijning begint." Op videokanaal Youtube zijn veel beelden te vinden van de verschij ningssessies met zienster Mirjana. Met een blik omhoog geeft ze aan dat ze Maria op haar netvlies heeft. Het bidden stopt, het wordt muisstil. Mirjana prevelt wat, knikt instemmend en soms bigge len er tranen over haar wangen. „Natuurlijk zijn er mensen die denken dat dit toneel is", zegt Mar leen. „Maar dat houd je toch geen dertig jaar vol? Als jij vrienden met mij wordt terwijl je het eigen lijk niet meent, dan val je toch heel snel door de mand?" De discussie 'waar of niet waar' wordt tot op het hoogste niveau gevoerd. Medjugorje is nog steeds geen er kend bedevaartsoord. George: „Meerdere commissies hebben de verschijningen niet kunnen bewij zen, maar ze hebben ook niet vast gesteld dat alles nep is. Nu is er weer een commissie in Rome die alles onderzoekt. We verwachten eind dit jaar een positieve uitslag. Er zijn daar immers al zoveel men sen bekeerd." Inmiddels zijn Marleen en George al meer dan twintig keer in Medju gorje geweest. En telkens ervaren ze bij terugkomst in Nederland de 'geestelijke armoede', die hier vol gens hen heerst. George: „De af braak van katholieke kerken en'de verdwijning van God uit het maat schappelijk leven is schrijnend. Maar ja, who cares..." George en Marleen dus. Sinds 2004 proberen zij mensen via hun non-profitbrganisatie Rejoice Rei zen in contact te brengen met het katholieke geloof Het echtpaar vaart daarmee tegen de stroom in. Waar het aantal katholieken in Ne derland onder meer als gevolg van schandalen dalende is, wordt hun geloof juist steeds sterker. Marleen: „Die schandalen maken het er niet makke lijker op. We hebben er weieens last van. Ach, er zullen ook wel mensen zijn die vinden dat wij zweverig doen, maar dat zeggen ze niet tegen ons. Wij heb ben dingen meegemaakt en ge voeld die we maar niet uitdragen. Je wordt dan al snel voor gek ver klaard. Dat je sommige dingen daarom maar niet vertelt, geeft wel aan hoe het met het katholieke ge loof in Nederland is gesteld." Toch is er ook veel interesse voor. Niet voor niets is de volgende reis naar Medjugorje met ruim vijftig mensen (in april/mei 2013) alweer volgeboekt. Met priester Hans Vergeer uit Zwijndrecht gaan de pelgrims (variërend van jonge ge zinnen tot ouderen) acht dagen naar het Bosnische 'oord van gena de' om dagelijks eucharistievierin gen bij te wonen en religieuze ex cursies te ondernemen. En om, niet in dé laatste plaats, een Maria- verschijning met Mirjana bij te wo nen. Zover is het nu nog niet, eerst wacht er nog een reis naar Israël. Ook die valt sinds kort onder de paraplu van Rejoice Reizen, al wordt het reisprogramma uit han den gegeven aan reisagentschap Is- ropa. www.rejoicreizen.nl Bedevaartorganisatoren Marleen en George Gernaert hebben thuis op zolder hun eigen 'kapelletje'. foto Mark Neelemans door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen moet de komende vier jaar be hoorlijk de tering naar de nering zetten. Voor 2013 was al rekening gehouden met een 'ombuiging' van bijna 1,8 miljoen euro. Door met name een lagere uitkering van de rijksoverheid korrit daar ruim 3,5 miljoen euro bij. Om het huishoudboekje toch rede lijk op orde te houden, stelt het college van B en W voor om flink te snijden in 'eigen vlees'. Tot en met 2016 wordt 2,3 miljoen bezui nigd op het ambtenarenapparaat. Dat komt erop neer, maakte wet houder Co van Schaik van financi ën vrijdag duidelijk, dat uiteinde lijk veertig a vijftig arbeidsplaatsen komen te vervallen, oftewel onge veer tien procent van het perso neelsbestand. Volgens Van Schaik is dit voor de helft op te vangen door natuurlijk verloop, door het vertrek van amb tenaren die met pensioen gaan of uit zichzelf overstappen naar een andere werkgever. De andere helft moet 'via een individuele aanpak' elders aan werk worden geholpen. Van Schaik vervyacht dat dit - on danks de onzekere economische si tuatie - mogelijk is zonder gedwon-" gen ontslagen. Veel organisaties die de gemeente Terneuzen subsidieert, zoals wel zijnsorganisatie Aan Z, de biblio- theek en culturele instelling Toon beeld, worden gekort. Bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen moet het in 2013 met 50.000 euro minder sub sidie doen, wat in 2014 oploopt tot 100.000 euro. Terneuzen steekt momenteel 1,3 miljoen per jaar in de bibliotheek. Toonbeeld wordt in 2014 voor het eerst aangeslagen voor 100.000 euro. Aan Z moet vol gend jaar al 50.000 euro aan subsi die inleveren. Een aantal investeringen wordt te ruggeschroefd of doorgeschoven. Het budget voor inrichting van het Gat van Axel (bij de Zeestraat) wordt gehalveerd. De invulling wordt versoberd. De eerste fase van de herinrichting van de veer haven in Terneuzen wordt doorge schoven van 2013 naar 2014. En de Laan van Othene wordt niet door getrokken. Othene krijgt een ont sluiting via een opgeknapte Drie weg, ten oosten van Othene. B en W stellen niet alleen bezuini gingen voor. Volgens Van Schaik valt er ook niet te ontkomen aan een lastenverhoging via het riool recht met 12,5 procent. Dit levert in 2013 zeven ton op. Van Schaik: „Het rioolrecht is dan nog niet kos tendekkend."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 118