Blauw, blauw, alles Is blauw «eland 127 nog sneller Geen windmolens hoger dan vijftien meter in heel de gemeente Sluis Onderzoek naar College schiet met scherp Delta Ride for the Roses via tunnel Werkgroep kijkt naar veiligheid van zorgcentra Het kan écht... zaterdag 29 september 2012 VWGStSSZZtBOi De show van levende standbeelden duurt meestal vijf uur. Daarvan dienen de beelden zeker drie uur actief te zijn. Nou ja, actief... op hun sokkel te staan. Maar het is zwaar werk. Fenijn: „Het water stond in m'n laarzen." Levende standbeelden bewegen niet. Ja, wordt er een muntje in hun geldbakje geworpen, dan be danken ze. Maar meer niet. De aanpak van Rini Fenijn uit Nieuw- vliet is daarom revolutionair: hij leest als blauwe man poëzie voor uit een blauw boek. door Wilma Valk Alles is blauw aan het optreden van levend standbeeld Fenijn. Een blauwe man met blauwe gedach ten, kortom. Eerder dit jaar werd hij in Valkenburg Nederlands kam pioen Levend Standbeeld in de ca tegorie 'vernieuwd concept'. Zondag reist hij af naar Arnhem om deel te nemen aan het wereld kampioenschap Levende Stand beelden. Streekgenote Marisa La- perdrix reist mee. Ze neemt beel dig plaats in een drijvende schelp op een wensvijver. Fenijn: „Zij was de favoriet van de burgemees ter van Valkenburg en mag nu ook mee naar het WK in Arnhem. Ge weldig, ze glunderde gewoon. Haar grootste wens is vervuld." Zelf zorgt hij voor een baanbre kend optreden. Hij voegde een re volutionair element toe aan zijn act: „Poëzie. De meeste standbeel den maken alleen een gebaar als ze een muntstuk ontvangen. Maar een standbeeld dat praat? Dat was nog nooit gedaan. Bewegen mag, maar dit is helemaal nieuw. Ik draag zelfgeschreven gedichten voor." Vooraf schat hij het publiek in en daarop stemt hij zijn reper toire af. „Ik heb de gedichten geru briceerd, zodat ik ze makkelijk te rug kan vinden. Voor Arnhem heb ik ook poëzie in het Engels en Duits, want op zo'n WK komen liefhebbers uit heel Europa af." Ter illustratie één van de gedich ten: Kees is 'n struussen afkomstig uut Bresjes. Op school aolde die allenig maor zes jes. Die was alles vergeet'n, moest toch nie veel wet'n: vis zit in zee en bier zit in flesjes! Rini herinnert zich zijn eerste optreden als levend stand beeld nog goed. „Het was tijdens het dorpsfeest in Nieuwvliet. Ik spoot een grote sokkel helemaal goud en ging er als visser opzitten. Het was dertig graden en het wa ter stond in m'n laarzen. Een festi val duurt meestal van 13 tot 17 uur waarvan we zeker drie uur 'actief moeten zijn. Saai is het niet. Ik kijk naar de mensen en luister. Het vreemde is, dat ze over je gaan praten en gewoon vergeten dat je wel kunt horen! Dan ben je een echt standbeeld." Het schminken is een vak apart. „Het is de kunst je zo te schmin ken dat het dood materiaal lijkt en dat de kijkers gaan twijfelen. Ze weten dat er een mens staat, maar er kan natuurlijk ook een keer een echt standbeeld tussen staan..." De beeldenroute in Arnhem is zondag drie kilometer lang. Er wor den enkele honderdduizenden be zoekers verwacht. Fenijn: „Het le vend standbeeld is zo langzamer hand entertainment geworden. Bij een natuurgetrouw beeld kijkt ie dereen even vol bewondering toe, maar loopt vervolgens weer door. Ilc wil mensen boeien, vasthou den. Het begint een beetje op straattheater te lijken." De levende standbeelden Rini Fenijn en Marisa La- perdrix doen een gooi naar de wereldtitel. TERNEUZEN - De directie van de Westerscheldetunnel 'NV onder zoekt of het mogelijk is de Delta Ride for the Roses volgend jaar door de tunnel te laten rijden. Or ganisator Kees Bal van de benefiet toertocht voor Kwf-kankerbestrij- ding put daar hoop uit. „We heb ben onlangs een gesprek gehad en dat is prima verlopen." De tunneldirectie laat nu een vei ligheidsplan opstellen. Bal: „Het is nog niet honderd procent zeker, maar het ziet er goed uit." Voor 1 november komt er uitsluitsel van de kant van de tunnel, geeft Bal aan. Tunnelwoordvoerder Ingo de Moor houdt het voorzichtiger op 'tussen nu en twee maanden'. Hij bevestigt dat het verzoek in onder zoek is, waarbij veiligheid en be schikbaarheid van de tunnel be langrijke aandachtspunten zijn. De organisatie van de Ride die vanuit Goes verreden wordt, wil graag eens door de tunnel om een ande re route aan te kunnen bieden en ook om (nog) meer fietsers te trek ken. Het kan de eerste niet-profes- sionele fietstocht door de Wester scheldetunnel worden. TERNEUZEN - De drie gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen gaan de brandveiligheid in de regio bevor deren. Ze hebben daarvoor een re gionale werkgroep in het leven ge roepen, die zich in eerste instantie richt op de zorginstellingen. Tijdens een bijeenkomst, eerder deze week, werden vertegenwoor digers van vijftien instellingen geïnformeerd over alle mogelijke maatregelen die de veiligheid in de zorgcentra kunnen verhogen. De belangrijkste boodschap: uiterst alert zijn op risicovolle situaties en die direct aanpakken. Aan die bewustwording schort het nogal eens, bleek tijdens de infor matiebijeenkomst. Bevelvoerder J. Adriaensens van de brandweer Gent droeg daarvan tal van voor beelden aan. De brandweer voert het aantal inspecties van de centra de komende tijd op. HULST - „Niet geschoten is altijd mis", spoorde burgemeester Jan-Frans Mulder zijn wethouders aan, waarop het voltallig college van B en W gister middag de Hulster najaarskermis open schoot. Tot en met dinsdag 2 okto ber staat de Grote Markt vol met attracties. Traditionele, zoals de kinder molen, autoscooter, oliebollenkraam, schiettent en minicars. Maar ook spektakel. In de Breakdance kunnen durfals genieten van een enerverende snelheidsrit. De kermis gaat dagelijks rond 14.00 uur open. foto Peter Nicolai TERNEUZEN Viering vijftigjarig bestaan wsv Neusen De Terneuzense watersportvereni ging Neusen viert vandaag, zater dag, in De Brouwzaele aan de Haar- manweg 52-54 in Terneuzen het vijftigjarig bestaan met een recep tie van 17.00 tot 18.30 uur. Er wordt een jubileumboek gepresenteerd. Het jarige Neusen houdt ook een inzamelingsactie, voor de scouting groep Doorman in Terneuzen. DE KLINGE Lopen voor Tanzania bij Klingse boscross In het waterwingebied bij De Klin- ge vindt morgen, zondag, de vierde Klingse boscross plaats. Het start punt is aan de Hulststraat. De reek sen voor kinderen en jeugd begin nen om 13.30 uur, voor volwasse nen om 15.30 uur. De opbrengst is voor Tanzania. Inschrijven via: 00- 32.333.66248,00-32.377.05924 of veer- le.van.campenhoutl@telenet.be. Concert We've got the music fanfare Terhole Als voorproefje op haar jubileum jaar treedt fanfare Excelsior Terho le zaterdag 20 oktober op in de Ger- ardus Majella kerk in Terhole. Zij speelt haar concert We've got the music' samen met de coverband Tricity. De fanfare viert volgend jaar haar 110-jarig bestaan. Het concert begint om 19.30 uur, de toegang is gratis. /SEFfHtHJfiBURG Grote hobbymarkt In den Wijngaard In feestzaal In den Wijngaard aan de Smedekensbrugge 34 in Aarden burg is vandaag, zaterdag, van 11.00 tot 17.00 uur voor de tweede keer een hobbymarkt. Hobbyisten ver kopen en demonstreren hun crea ties, zoals bloemstukken, sieraden, kaarten en glas in lood. Ook zijn er diverse kraampjes met streekpro ducten en workshops. Natuurlijk! We verhogen de snelheid van ons internet tot wel 160 Mbps! Daar bovenop krijg je een nog grotere mailbox.* Ontdek het zelf op zeelandnet.nl/abonnementen ■jpZlelanriNet "vanaf Internet Premium door René Hoonhorst OOSTBURG - De kleinst mogelijke meerderheid van de Sluise ge meenteraad bepaalde donderdag avond dat in de hele gemeente ner gens meer windmolens hoger dan vijftien meter mogen worden op gericht. Onder de inwoners van Sluis is geen draagvlak voor windturbines. Bovendien kost windenenergie de burgers nog steeds geld. „We kun nen beter inzetten op andere alter natieve energiebronnen als zon- ne-energie, aardwarmte en water kracht", verwoordde Francois Ba- bijn het standpunt van de opposi tiepartijen plus D&T en CDA'er Ronald de Croock. WD, PvdA, D66 en de overige twee CDA'ers wilden de deur niet direct op slot gooien voor alle 'toe komstgerichte' initiatieven met windenergie. „De technische ont wikkeling schrijdt voort. Iets wat nu nog niet kan, is over een tijdje misschien wel mogelijk", betoog den de voorstanders. De WD probeerde via een motie nog steun te krijgen voor één windmolen bij Unitron. De turbi ne is puur bedoeld om proeven te doen en kost de gemeenschap geen geld. Als de gemeente vesti ging van een windturbine bij Unitron niet toestaat, loopt Sluis het risico een innovatief bedrijf met 63 medewerkers kwijt te ra ken, benadrukten de liberalen Phi lip Thomaes en Stan Lauret. De te genstanders van 'windmolens met een hogere tiphoogte dan vijftien meter' waren niet gevoelig voor de argumenten. Zij vrezen juist prece dentwerking. Als Unitron een ho gere windmolen mag bouwen, mo gen andere bedrijven dat later ook. Adri Rosendaal (Nieuw Gemeente belang): „Als Unitron proeven wil uitvoeren, kan dat met een beetje meer moeite ook wel met één van de hoge, al draaiende molens bij Hoofdplaat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 117