A-typisch Zeeuws dorp op de grens met Brabant en België 281 zeeland Taxatie van oude boeken Auteur Jacques Vriens in Stenge Heinkenszand Zo blijf je altijd bij de les. Ook na de les. TAX F SHOPPEN! 19% korïin dp alles*! zaterdag 29 september 2012 door Lilian Dominicus Op doordeweekse avonden kun je ze door de ruiten van het dorpshuis in Ril land zien zitten: ar beidsmigranten die na een lange werkdag in de schoolbanken aan schuiven om de Nederlandse taal machtig te worden. „Twee keer in de week, van zeven tot tien uur", zegt dorpshuisbeheerder Marian ne Holland. Ze heeft diepe bewon dering voor deze mensen. „Sommi ge houden het niet tot het eind DE KRANT IN RILLAND vol. Die knikkebollen over de ta fels." Het is een beeld dat lang op het netvlies blijft hangen. En het zegt iets over de bevolkingssamenstel ling: hier wonen zeker zes verschil lende nationaliteiten naast elkaar. Rilland-Bath telde in 2011 3035 in woners, onder wie 1470 vrouwen en 1565 mannen. Op de totale bevolking is 10 pro cent westers allochtoon en 7 pro cent niet-westers allochtoon. O Arbeidsmigrantenzijn niet mee gerekend. In totaal zijn er 1280 huishou dens. Iets minder dan eenderde (31 procent) is eenpersoons huis houden, exact eenderde (33 pro cent) is tweepersoonshuishouden zonder kinderen en iets meer dan eenderde (36 procent) van de huis houdens heeft kinderen. Gemid deld telt een huishouden 2,4 per sonen. Er zijn meer personenauto's dan huishoudens: 1610 in totaal, of wel 1,3 per huishouden. Rilland telt vier basisscholen: cbs De Wiekslag, obs De Reigersberg, kbs De Horizon en rbs De Zand- baan. De gemiddelde afstand tot een school is 0,7 kilometer. De dichtstbijzijnde vmbo-opleiding is 5,2 kilometer verderop, voor havo/vwo moeten Rillanders 15,8 kilometer fietsen. De gemiddelde woningwaarde in 2011 was 191.000 euro. Zestig procent is koopwoning, veertig pro cent huur. Stichting R&B Wonen bezit 27 procent van de woningen. Het dichtstbijzijnde hospitaal is 16 kilometer verderop: het lievens- berg Ziekenhuis in Bergen op Zoom. Restaurants zijn met een lampje nog niet te vinden, wel is er een su permarkt, een dorpshuis en voor alsnog een bibliotheek. De af stand tot de dichtstbijzijnde bios coop is 16,7 kilometer ver. Bronnen: Centraal Bureau voor de Statistiek en Provinciale Zeeuwse Courant. Rilland heeft grote aantrekkingskracht op mensen van buitenaf Rillanders verzuchten wel eens dat het te veel is. Niet dat ze iets tegen die mensen hebben hoor, haasten ze erbij te zeggen. Maar de verhou dingen komen scheef te liggen. Op openbare basisschool De Reigers berg merken ze daar best wat van. „Het verloop is groot. Soms zijn kinderen na een paar jaar weer weg", verzucht juf Mirjam. Soms is er een taalprobleem. Toch heb je op een school minder te kampen met eventuele negatieve uitwassen van een multiculturele samenle ving dan op het dorp zelf, is de overtuiging van locatiedirecteur Fons Neelen. „De harmonie op een school is anders. Een a-typische Zeeuwse kern, zo beschrijft directeur Peter Bevers van Stichting R&B Wonen Ril land. „Er zit hier een relatief grote groep allochtonen, vergelijkbaar met de bevolkingssamenstelling in Bergen op Zoom. Het is ook een relatief groot dorp, dat gek genoeg groeipotentie heeft, met name als je je profileert voor senioren." Daar zet de woonstichting dan ook voor de toekomst op in. Het groeipotentieel zit ook in de nabijheid van uitvalswegen: met een minuut of twintig rijden zit je al in Metropolis, de mega-bios- coop van Antwerpen, of de ha vens. En ook Rotterdam of Breda zijn niet zo heel ver weg maar van af Rilland. Dat de huizenprijzen in België de afgelopen jaren aanzien lijk zijn gestegen, is te merken aan de immigratie vanuit Vlaanderen. Hier is de gemiddelde woningprijs 190.000 euro, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek over 2011. Opmerkelijk: er wo nen nu tachtig Vlamingen in Ril land, constateert Bevers. De nabijheid van de A58, het spoor, het water, Brabant en Bel gië heeft ook zijn nadelen. Zo moet de politie met enige regel maat beginnende housefeesten in het buitengebied beëindigen, is al tot twee keer toe gepoogd de pin automaat leeg te roven en zijn de bedrijventerreinen kwetsbaar. Ondanks alles is Rilland óók een dorp, waar nog sociale controle is en mensen elkaar groeten op straat. De Nazomerfair in de Sta- tionsbuurt is een goed voorbeeld van verbroedering. Hetzelfde geldt voor de biljartavonden. Dorpshuis beheerder Marianne Holland: „Ril land komt vaak nega'tief in het nieuws, maar daar kan het dorp niets aan doen. Zoveel gebeurt hier eigenlijk helemaal niet. Je kan hier echt veilig over straat". Lilian Dominicus zat in juni en sep tember iedere maandag in Rilland. Dit was de laatste ajlevering in de se rie, Lilian begint medio oktober bij de Wegener Persdienst (i.o.). Rilland-Bath in cijfers 't Klooster van Rilland, waar de, overwegend Portugese, arbeidsmigranten van De Jager Detachering wonen. Kom langs bij Amac. Dé Apple expert bij jou in de buurt. Amac A-.a-mac.nl Tel. 0900 - 1588 Bergen op Zoom Breda Middelburg Roosendaal GOES - Taxateur/veilinghouder Arie Molendijk uit Rotterdam schat woensdag 10 oktober tussen 13.00 tot 16.30 uur oude boeken, bijbels en handschriften op waar- mgBmasasimiaBsessBBSaamgastsssaaBSsasBESsa de bij het Van der Valk hotel in Goes. Molendijk is gespecialiseerd in geschiedenis, topografie, bijbels en theologie. Hij geeft ook advies over restauratie en verzekering. fSSSSSSS^:i!ZSBS8SSBmÊBimsmBtBsmmmamaB£ HEINKENSZAND - Auteur Jacques Vriens gaat op tournee door het hele land met zijn voorstelling 'Hoe verzint -ie het toch allemaal'. Op woensdag 10 oktober doet hij De Stenge in Heinkenszand aan. Het is een grappige, spannende en soms ontroerende voorstelling waarin hij toneel speelt, vertelt, zingt, voorleest en een dansje doet. Het gaat over zijn jeugd in het ho tel van zijn ouders en hoe hij meester en later schrijver werd. En het gaat natuurlijk om zijn eerste boek van 36 jaar geleden en hoe hij al die verhalen verzint. Verder besteedt hij aandacht aan zijn nieuwe boeken zoals 'Het ge heime weekboek van, groep acht' en 'Achtste-groepers huilen niet'. De voorstelling is voor kinderen vanaf 7 jaar en zijn om 13.30 en 16.00 uur. De Mac is krachtig, betrouwbaar en gebruiksvriendelijk. Ideaal dus voor je studie. Loop eens binnen bij Amac en laatje vertellen hoe je het nieuwe studiejaar goed kunt beginnen. Ontvang naast 6% studentenkorting tijdelijk een 70,- GiftCard bij een Mac. GOES M0DESTAD Vanaf maandag BTW verhoging, Opril Grote Markt 13,4461AK GOES j VOOR AL UW LINGERIE, ONDER- EN NACHTMODE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 110