Tijd heeft geen grip op damclub nog sneller 261 zeelai Man niet schuldig Regionale aan dood Spanjaard Eurosknis 2012 Asbest in 24 Schouwse basisscholen gevonden Onthulling van gedenkteken bij rotonde Hoveijn Schoongespoeld de opslag in Het kan écht zaterdag 29 september 2012 ia deelnemers aan door Emile Calon MIDDELBURG - Een einde aan bijna vier jaar hel. Zo reageerde volgens raadsman R. de Groot zijn Middel burgse cliënt (46) nadat hij te ho ren kreeg dat de rechtbank hem had vrijgesproken. De Meervoudige Kamer van de Middelburgse rechtbank vindt niet dat de man verantwoordelijk ge houden kan worden voor de dood van een Spaanse man die in de nacht van 19 januari 2009 op de A58 werd aangereden. De Middelburger had de Span jaard bij de parkeerplaats bij Arne- muiden uit zijn auto gezet omdat de man zich heel vervelend en ge vaarlijk gedroeg. Dë Spanjaard was eerder die avond ook al verwij derd uit een feesttent en uit de bus die hem naar huis zou bren gen. Daarop werd de Middelbur ger gebeld met de vraag de Span jaard naar huis te rijden. Twee weken geleden eiste officier van justitie M. Paapen een voor waardelijke taakstraf van 150 uur en een voorwaardelijke rijontzeg ging van een half jaar, omdat ze stelde dat de dood van de Span jaard het gevolg was van het han delen van de Middelburger. Vol gens haar had de Middelburger zijn zorgplicht geschonden. Nadat de man uit de auto was ge zet, was hij terug richting Goes gaan lopen en werd ruim een half uur later dodelijk aangereden. De Groot pleitte twee weken gele den al voor integrale vrijspraak. De rechtbank neemt dat verzoek over. Volgens de rechters is er geen direct verband tussen het uit de au to zetten en de dood van de Span jaard. KRUININGEN - Richard Grootjans uit Kruiningen en Anne de Bruij- ne uit Yerseke vertrekken dinsdag naar Spa-Francorchamps om voor ons land uit te komen tijdens Eu- roskills 2012. Dit zijn de Europese kampioen schappen voor beroepen. Richard is nationaal kampioen in het vak CAD tekenen en Anne is natio naal schoonmaakkampioen. Bei den nemen het van 4 tot en met 6 oktober op tegen vakgenoten uit zeven andere landen. Grootjans en De Bruijne maken deel uit van de 31 kandidaten in Team Nederland. Grootjans is 17 jaar en werkt bij VSS Machinebouw. De Bruijne is 21 jaar en werkt bij Hago Zorg. De Kruininger vindt het bedenken van nieuwe machines een hoogte punt van 'een van de mooiste be roepen ter wereld' en gaat voor goud. In Spa-Francorchamps strij den 460 kandidaten uit 27 landen in 44 beroepen. WISSENKERKE - Het gedenkteken voor de verkeersslachtoffers die ge vallen zijn bij de voormalige krui sing 'Hoveijn' in de Oost-West- weg bij Wissenkerke wordt vrijdag 26 oktober onthuld. Dat gebeurt bij de officiële ope ning van de rotonde die op de plaats is gebouwd van de voormali ge kruising van de Oost-Westweg en de Provincialeweg tussen Geers- dijk en Wissenkerke. Vermoede lijk door 'polderblindheid' in het open landschap en de hoge snelhe den die gereden werden op de 100 km/u-weg liepen daar veel aanrij dingen met auto's en fietsers fataal af Nu kunnen fietsers er gebruik maken van een vrijliggend fiets pad dat via de rotonde naar de twee dorpen voert. Gemeente Noord-Beveland en wegeigenaren provincie Zeeland en Waterschap Scheldestromen doen de onthulling gezamenlijk om 15.00 uur. Aanmelden voor het hele programma kan tot 15 ok tober via info@noord-beveland.nl. door Piet «leemans ZIERIKZEE - Op 24 van de 29 basis scholen op Schouwen-Düiveland is asbest aangetroffen. Dat blijkt uit onderzoek van Sanitas Milieu kundig Adviesbureau. Volgens wet houder Wim Stouten is er geen en kele reden tot paniek. Dat zegt ook directeur Clemens Pronk, plaatsvervangend directeur van de Christelijke onderwijskoe- pel Radar en directeur van bijzon dere basisschool De Schouw in Brouwershaven, één van de scho len waar asbest is aangetroffen. „Asbest is destijds vooral gebruikt in verwarmingshokken en dergelij In 's-Gravenpolder is vrijdag avond het veertigste Vierlinden Damtoernooi gehouden voor leerlingen van de drie basisscho len in het dorp. De herinnering aan de vier gekapte lindenbo- men aan de 's-Gravenpolderse- weg is nog steeds springlevend. door Frank van Cooten Het damtoernooi is een activiteit van de damvereniging PWG. Izak op 't Hof (79) is zo'n beetje het gezicht van de vereniging. De Kapellenaar van oorsprong was weliswaar lid van damvereniging Kapelle-Biezelinge van 1946 tot 1968 maar toen deze vereniging op hield te bestaan maakte hij de over stap naar 's-Gravenpolder. De geschiedenis van de vereniging en zeker ook van het Vierlinden Damtoernooi is terug te vinden in de voorraadkast van het dorps huis. In die kast zijn maar liefst ze ventig damklokken te vinden waarvan een aantal uit de jaren vijftig en zestig dateren. Die doen het nog steeds. Saillant detail is een Russisch exemplaar van 5 april 1962, aange schaft bij horlogemaker A.J. van Willigen in Kapelle. Tijdens het hoogtepunt van de Koude Oorlog dus. De damvereniging in 's-Gravenpol der is in december 1950 opgericht In die tijd stonden er nog vier lin den aan de 's-Gravenpolderseweg. Die had, althans volgens overleve ring, gravin Jacoba van Beieren be gin vijftiende eeuw laten planten. ke. Plaatsen waar kinderen niet ko men." Irina Klepper van de ouder raad van De Schouw sluit zich aan bij de woorden van Pronk. „Je wilt als ouder wel weten waar dat as best precies zit en of het gevaar op levert. Het zit vooral in plafonds en verwarmingshokken. Dat is toch wat anders dan dat het in de poppenhoek zit. We willen natuur lijk wel graag dat het op een ver antwoorde manier verwijderd wordt." De ouders zijn op de hoog te gesteld van de uitkomsten van het onderzoek. Klepper: „En als die vragen hebben kunnen ze ge woon even bij de directeur binnen lopen." De bomen zijn in 1968 gekapt. Toen werd duidelijk dat ze uit de zeventiende eeuw stamden. Dit was af te leiden aan het aantal jaar ringen, die zijn geteld. Om de herinnering aan deze bo men levend te houden besloot het bestuur van de vereniging de eer ste editie van het nieuwe damtoer nooi het Vierlinden Damtoernooi te noemen. En dat is bij de veertig ste editie van het toernooi dus nog steeds zo. „We hadden gehoopt dat de herin nering aan de bomen na 12,5 jaar nog springlevend zou zijn. Nou, dit streven hebben we met het veertig-jarig jubileum ruimschoots gehaald." Izak is nog steeds arbiter. Zelf spe len doet hij niet meer. Dat staat zijn gezondheid niet toe. „Maar scheidsrechteren doe ik nog steeds heel graag." Het lokaal in het dorpshuis was vrijdagmorgen door Izak al hele maal ingericht voor de wedstrij den. In totaal 32 kinderen van de drie basisscholen deden mee. De clubman pur sang heeft ook jaren lang damles gegeven op een van de drie scholen. De damvereniging wil kin deren door middel van het toernooi beter kennis laten maken met de damsport. „Je zou het wellicht niet denken anno 2012, maar er is nog steeds behoor lijk wat animo onder de jeugd om te dammen. We hadden vorig jaar weliswaar veertig deelnemers maar 32 vinden we ook een mooi aantal." De veertigste editie van het toer nooi is vrijdagavond geopend door wethouder Ad Schenk. Vandaag is het weer NVM Open Huizen Dag! Kijk op nvm.nl voor meer informatie en op funda.nl voor de deelnemende huizen. U bent van Ui harte welkom! NVM NEELTJE JANS - Het slot van de mosselzaadvangst: op weg naar de opslag bij Neeltje Jans worden de boeien van de mosselzaadinvanginstallaties (mzi's) nog eens schoongespoeld in de Oosterschelde, gesleept door de ZZ-7. Overal in de Oosterschelde en voor de Zeeuwse kust worden de mzi's opge ruimd, om te voorkomen dat er boeien en touwen losslaan in winterstor men. De mosselkwekers Schot bergen de hunne op bij de Zwaaikom in het Zierikzeese havenkanaal en bij de kwekerij en viswinkel op Neeltje Jans. i de mzi's weer teruggelegd. foto Joachim Schot Natuurlijk! We verhogen de snelheid van ons internet tot wel 160 Mbps! Daar bovenop krijg je een nog grotere mailbox.* Ontdek het zelf op zeelandnet.nl/abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 108