[t weer rook buitenland 19 New Yorkers gruwen van anti-islamposter iLLEEN VANDAAG: Spaanse premier Rajoy onder grote druk Zanger Andy Williams (84) overleden SUPER STERREN DEALS r r donderdag 27 september 2012 'Het politieoptreden was excessief en disproportioneel' Spaanse oppositiepartij PSOE 11,5 foto Petros Giannakouris/AP meld. Het zijn de 'linkse autono men', in politietermen. Als er gela zer komt, beginnen zij, zegt poli tie. Nee, het is juist de politie die begint te slaan en als anarchist ver klede infiltranten met stenen laat gooien, zeggen critici van het poli tieoptreden. Een volle waterfles bonkt tegen een politieschild. „Weg met dat hek, stelletje rukkers!" Is dit het sein? Geen reactie. Dan ontploffen er snel achter elkaar vier vuurwerk- bommen voor hotel Grand Bretag- ne. De groep draait zich als één man om en begint te rennen. Naar de zwarte rookpluimen en de traangaswolk toe. Jammer voor de keurige laboranten die staken om dat ze al vijf maanden geen salaris hebben gehad. Zij krijgen op zo'n dag geen enkele aandacht. zie onze website:buitenland Bekijk videobeelden van de 24-uursstaking in Griekenland miljard euro is het bedrag aan bezuinigingen waartegen de betogers in Athene gisteren onder meer te hoop liepen door onze correspondent Pauline Blom CADIZ - De Spaanse premier Rajoy ligt van alle kanten onder vuur. Terwijl de Europese Commissie met smart wacht op de presentatie van structurele hervormingen, laaien de binnenlandse protesten steeds hoger op. Catalonië stuurt met vervroegde verkiezingen aan op onafhankelijkheid en in de stra ten van Madrid woedt een veld slag tussen betogers en politie. Europa wil vandaag een concreet stappenplan van Rajoy ontvangen. Om het begrotingstekort terug te dringen naar 3 procent in 2014. Maar terwijl de premier worstelt met economische vraagstukken, wordt op straat de roep om zijn af treden steeds luider. Voor gisteravond waren opnieuw acties aangekondigd rond het parle ment in Madrid. Een dag eerder ontaardde het aanvankelijk vreed zaam protest in een veldslag. Toen de ME onder meer met rubberko gels probeerde te voorkomen dat demonstranten het parlementsge bouw bereikten. De regering in Madrid neemt de zaak hoog op. De arrestanten worden aange klaagd wegens misdaden tegen de staat, waarop een gevangenisstraf staat tot maximaal een jaar. Het harde politieoptreden heeft echter ook een storm van kritiek losgemaakt. Uit een peiling blijkt dat 80 procent van de Spanjaarden het als onnodig hard beschouwt. „Het was excessief én disproportio neel", aldus de socialistische oppo sitiepartij PSOE. door onze correspondent Hanneke Keultjes NEW YORK - Richard Northcutt fronst de wenkbrauwen achter zijn hoornen brilmontuur. Hard op leest de zestiger de tekst op de poster voor: „In elke oorlog tussen de beschaafde mens en de wilde steun je de beschaafde mens. Steun Israël, versla jihad." Wéér fronst Northcutt zijn wenk brauwen. Dan steekt de New Yor ker van wal: „Dit is een metrosta tion. Dit is niet de plek voor poli tieke standpunten." Northcutt is in de avondspits on derweg naar huis na een bezoek aan de rechtbank als jurylid. „In mijn jury zat een moslim, een 'Dit ligt zo gevoelig, we zijn helemaal niet in oorlog met de islam' imam. Hij legde uit dat jihad niet altijd heilige oorlog betekent, maar een strijd tegen verleidingen en een zoektocht naar het ware ge loof. Ik ben vóór vrijheid van me ningsuiting, maar deze poster werkt misvattingen in de hand." Op het grote metrostation van Ti mes Square, waar acht metrolijnen samenkomen, is het altijd druk. Tussen de mensen die de Bijbel duiden en anderen die voorbijgan gers willen bekeren tot de Sciento logy Kerk hangen zoals altijd recla meposters die de nieuwste films en tv-series promoten. Sinds deze week hangt daar ook een bijzonde re poster tussen: een anti-jihadpos- ter. De reclame is een initiatief van Pamela Gelier, de Amerikaanse vriendin van PW-leider Geert Wilders die de American Freedom Defense Initiative runt. De New Yorkse transportautoriteit MTA deed de posters aanvankelijk in de ban, maar Geiler stapte met een beroep op de vrijheid van me ningsuiting succesvol naar de rech ter. De reclameruimte kost haar zesduizend dollar (4640 euro) voor een maand. Op sommige metrostations is de poster voorzien van een sticker met 'racistisch', maar die op Times Square bleef lang ongeschonden. Tot de Egyptisch-Amerikaanse ac- tivistejvlona Eltahawy de poster dinsdagavond met een spuitbus ro de verf te lijf ging. „Als deze poster vrijheid van meningsuiting is, is het bekladden dat ook", stelde ze volgens tabloid New York Post voor ze werd gearresteerd. De posters hangen nu op tien me trostations in Manhattan, eerder werden ze al op stadsbussen in San Francisco geplakt. Ook in de hoofdstad Washington zijn de pos ters gepland, maar daar heeft de transportautoriteit het plakken van .de plakkaten vanwege de ge voeligheid uitgesteld. Gelier stapt ook daar naar de rechter, zo stelde ze dinsdag. Die gevoeligheid begrijpt North cutt. „De posters gooien olie op het vuur dat al brandt dankzij de anti-islamfïlm." Hij had het beter gevonden als de boodschap was ge stopt bij 'steun Israël'. „Al vind ik persoonlijk dat de Amerikaanse re gering Israël genoeg steunt. Maar waarom moet de islam er nu weer bijgehaald worden?" Nora Campbell wandelde zoals bijna alle forenzen eerder op de dag langs de poster zonder dat de boodschap haar opviel. „Ik ben he lemaal voor vrijheid van menings uiting", zegt ze na het lezen van de tekst. „Maar alsjeblieft: niet hier. Dit is zo'n gevoelig onder werp. We zijn helemaal niet in oorlog met de islam. We moeten mensen niet tegen ons in het har nas jagen. Vooral niet in deze stad." BRANSON - De Amerikaanse zan ger Andy Williams is dinsdag op 84-jarige leeftijd overleden. Hij stierf in zijn woning in Missouri aan blaaskanker. Dat heeft zijn zaakwaarnemer gisteren bevestigd tegenover Amerikaanse media. Williams is vooral bekend van het nummer Moon River uit 1961, hoe wel dat nooit in de hitlijsten stond. Ook- de liedjes Can't Get Used To Losing You, Speak Softly Lo ve (uit de film The Godfather) en Can't Help Falling In Love (ge- coverd van Elvis Presley) werden populair. Ook maakte hij tal van kerstalbums en leende hij zijn war- me stem aan de kerstkraker The Most Wonderful Time of the Year. Williams had ook een eigen televi sieprogramma, The Andy Williams Show. Die werd met tussenpozen uitgezonden tussen 1959 en 1971, eerst op de zender CBS en later bij concurrent NBC. De zanger opende in 1992 zijn ei gen theater: The Moon River Thea- Andy Williams in november 1979 in een totaal uitverkocht Carré in Am sterdam. foto Ton Schutz/ANP tre in Branson, Missouri. Williams was aanhanger van de Republikei nen, maar dat stond vriendschap met de Kennedy's niet in de weg. In 1968 was hij aanwezig in een ho tel in Los Angeles toen Robert F. Kennedy daar werd doodgescho ten. Hij zong op de begrafenis van de Democratische politicus. De zanger begon zijn carrière al op jonge leeftijd. In het dorp Wall La ke in Iowa, waar hij opgroeide, zong hij met zijn drie broers in het kerkkoor. Toen hij maar 8 jaar oud was, vormde hij met hen het Williams Brothers Quartet. Ze tra den regelmatig op voor de lokale en later nationale radio. Door hun liedjes op de radio, trok ken ze de aandacht van Bing Cros by, de man van de enorme kerst hit White Christmas. De broers Williams namen met hem hun eerste plaat op. Het nummer Swinging on a Star werd een hit in 1944. In de jaren die volgden, traden de broers regel matig op in hun eigen land, maar ook in Londen. In 1951 gingen de broers ieder hun eigen (muzikale) weg. Andy Williams kreeg maar liefst 18 gouden en 3 platina-albums. U-ijlt vóór de voorwaarden op Www.experl.nl/supersrerrendeals IEDERE DAG VEEL EXTRA KORTING PAKKEN! LOOP NU BINNEN IN ÉÉN VAN ONZE 150 EXPERT WINKELS MET DEZE ADVERTENTIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9