binnenland 17 Inbrekersrisico is onzinnige term' NVM IISEEEI Kom vrijblijvend kijken: er is meer mogelijk dan u denkt! donderdag 27 september 2012 'Teevens uitspraken zijn ongenuanceerd en flagrant in strijd met de wet en de jurisprudentie' Strafpleiter Richard van der Weide DEN BOSCH - Volgens hoogleraar strafrecht Theo de Roos wekt staatssecretaris Fred Teeven met zijn uitspraken over geweld tegen inbrekers de verkeerde suggestie: „Zo van: burgers, ga er maar eens lekker tegenaan als je een inbreker treft. Onverstandig. Teeven had zich gewoon professioneler moe ten uitdrukken." Het is aan het Openbaar Ministe rie om vervolging in te stellen, stelt hij. „Teeven moet niet op voorhand al een oordeel implice ren." Met zijn statement kan Tee ven de burger 'uitnodigen' om er maar zonder meer op 'los te slaan', denkt ook advocaat en hoogleraar internationaal straf recht Geert-Jan Knoops. „Ongenuanceerd en flagrant in strijd met de wet en de jurispru dentie", noemt de Amsterdamse strafpleiter Richard van der Weide de uitspraken van Teeven. „Vol gens de Hoge Raad kun je je al leen met succes beroepen op nood weer of noodweerexces als je niet anders kon dan jezelf - of een an der - verdedigen. In Nederland geldt als hoofdregel: loop weg en doe niets. Bel 112, of ga onder je bed liggen. Er geldt een verbod op eigenrichting, het geweldsmonopo lie ligt bij de Staat. ]e mag alleen iets doen als je eigen leven of dat van anderen acuut gevaar loopt. In brekersrisico, zoals Teeven het noemt, is een onzinnige term, een non-term. Het is zo strak geregeld omdat er anders heel veel ongeluk ken gebeuren." Onderzoek moet uitwijzen of het eventuele geweld dat op de inbre ker in kwestie is toegepast propor tioneel is. Advocaat Van der Wei de wijst op de verschillen tussen noodweer en noodweerexces. „Noodweer komt neer op zelfver- dediging. Met een beroep daarop kun je bij de rechter vrijuitgaan. In het geval van noodweerexces ben je verder gegaan dan de noodzake lijke verdediging. Die is dan dus buiten proportie geweest, maar om begrijpelijke redenen." facebook.com/IMVMopenhuis Op zaterdag 29 september is het weer NVM Open Huizen Dag! Een mooie kans om geheel vrijblijvend binnen te kijken bij vele, vaak aantrekkelijk geprijsde huizen. Juist nu kan het interessant zijn om de overstap naar een grotere of leukere woning te maken. Bent u starter of huurder die wil kopen? Ook dan is er vaak meer mogelijk dan u nu wellicht denkt. Als u een leuk huis heeft gezien op de NVM Open Huizen Dag, schakel dan een NVM-'aankoopmakelaar in. Hij kan u nader informeren over huizen die u heeft bezocht, onderhandelingen voeren en u bij de aankoop ontzorgen. Kijk op nvm.nl voor meer informatie en op funda.nl voor de deelnemende huizen. Goed gevoel. NVM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7