'Een kans om het leven te ervaren' S3 241 zeeland De stichting Veiling en College houdt voet bij stuk in kwestie Lammers Verleng: je zomer I met Luxaflex® Outdoor! vrijdag 28 september 2012 De stichting Diva Dietvorst heeft een website met informatie over Mara, haar ziekte, haar behandeling en de acties die lopen. De ouders van Mara houden er ook een weblog bij: www.divadietvorst.nl. Mara Dietvorst is twee. Ze heeft een levensbedreigende ziekte. Een dure behandeling in Ameri ka verdubbelt haar kansen om te overleven. De stichting Diva Dietvorst zamelt het benodigde geld in om die behandeling mo gelijk te maken. door Nadia Berkelder Mara is sterk, zegt haar oma Els. „Ze komt er iedere keer bovenop. Ze moet een enorm sterk lichaam hebben. Op het mo ment dat ze zich iets beter voelt is ze weer een meisje: dan wil ze kij ken, ze wil voorgelezen worden en spelen." Mara Dietvorst is de dochter van Bart en Noor. Bart komt oorspron kelijk uit Goes, zijn ouders wonen er nog, zelf woont hij nu met zijn gezin in Delft. 'Diva', noemen haar ouders Mara, omdat ze - hoe klein ze ook is - duidelijk een ei gen willetje heeft Mara is ernstig ziek. Ze heeft neuroblastoom, een vorm van kanker die bij jonge kin deren voorkomt, maar niet vaak. Neuroblastoom is zeldzaam. In Ne derland krijgen 25 kinderen per jaar de ziekte. De kans om neuro blastoom te overleven is klein: twintig tot dertig procent. De be handeling in Amerika vergroot de kans met nog eens twintig tot der tig procent. Een half jaar geleden kreeg de fa milie het verschrikkelijke nieuws, na een hele tijd kwakkelen, dok tersbezoeken en nog meer kwakke len. „Mara had oorpijn en was steeds moe", vertelt haar oma. „Een keer toen wij met haar op stap waren, wilde ze niet lopen omdat ze pijn had. Ze kreeg dikke Op zaterdag 29 september is het weer NVSVI Open Huizen Dag! Kijk op nvm.nl voor meer informatie en op funda.nl voor de deelnemende huizen. U bent van harte welkom! Mara Dietvorst gelige ogen. De ene dokter zei: dat komt omdat ze erin wrijft. De an der zei dat het van een oorontste king kwam. Bart en Noor hadden het gevoel dat er meer aan de hand was. Een kinderarts herken de de symptomen. Hij had eerder zo'n kindje gezien in Amsterdam." Een intensieve behandeling be gon: chemokuren, een bloedtrans- fiisie en vorige week nog een ope ratie. „We kregen slecht bericht na slecht bericht." Tot de dag nadat Mara twee jaar was geworden, in juni. „Na een scan bleek dat alle uitzaaiingen verdwenen waren, ook die in haar hoofd." En daar mee werd de behandeling in Ame rika een reële optie. „Dat doen ze alleen als er geen uitzaaiingen meer zijn", zegt Els. De zorgverzekering besloot na lang wikken en wegen de behande ling, die - voor buitenlanders - 340.000 euro kost, te vergoeden. „Het college van zorgverzekeraars heeft onlangs een negatief advies gegeven over de vergoeding van die behandeling", zegt Els. „Maar na overleg met de oncoloog die Mara behandelt, heeft de verzerke- raar besloten om het toch te ver goeden. Dat zegt denk ik wel iets over Mara's kansen. Als het besluit anders was geweest, hadden we een half miljoen euro moeten inza melen. Nu hebben we tachtigdui zend tot honderdduizend euro no- dig." Dat lijkt een fors bedrag. Het geld is nodig om de kosten voor de reis en het verblijf in Philadelphia te door Theo Ciele MIDDELBURG - Het Middelburgs col lege blijft vinden dat cafetaria Lam mers de kleur van de gevel en de daarop geschilderde teksten moet wijzigen. B en W geven Lammers twee jaar de tijd om de gevel aan het Banckertplein aan te passen. De gemeenteraad eiste deze maand, naar aanleiding van de kwestie Lammers, dat er niet wordt opgetreden tegen overtre-" dingen van de regels voor wel stand zolang er geen nieuwe wel standsnota is vastgelegd. De raad stelde, in een door de VVD en LPM ingediende motie, dat de hui dige gemeentelijke richtlijnen in strijd zouden zijn met nieuwe lan delijke regels. Volgens B en W is hiervan geen sprake. De gemeente heeft ook-vol gens de nieuwe landelijke normen betalen; de vliegtickets, een appar tement, een auto, eventueel thuis zorg voor Mara, sondevoeding voor de tijd dat Mara niet opgeno men is en de vaste lasten van haar ouders Bart en Noor in Neder land. „De behandeling duurt een half jaar", vertelt Els. „Het begint met een behandeling, dan is ze even thuis, in Philadelphia dus, en dan gaat de behandeling weer ver der." Als er later geld over is, stort de stichting dat op de rekening van een vergelijkbaar goed doel, bena drukken Els en bestuurslid Menno Nagelhout van de stichting. „Ze gaan er geen vakantie van vieren. Elke euro wordt verantwoord. Ie dereen kan alles nalezen op de website." Intussen zijn er overal ac ties op touw gezet om het geld bij elkaar te sprokkelen: fietstochten, veilingen, speciale verkoopacties, Film by the Sea dat een deel van de opbrengst van de film 'Voor ik doodga' doneerde, een hartjesactie op scholen, een deel van de omzet van café La Strada in Goes; de lijst is eindeloos. „Er zijn kinderen die koekjes verkopen en 35 euro done ren", vertelt Els. „Dat vind ik zo ontroerend." De teller van de stich ting staat deze week op ruim 55.000 euro. De reis en de behandeling staan ge pland voor begin januari. Oma Els: „Vorige week is de tumor verwij derd. Deze week begint ze weer met chemotherapie, daarna wor den de stamcellen terug geplaatst en dan moet ze nog bestraald. Honderd dagen na het terugplaat sen van de stamcellen, begint nor maal gesproken de behandeling in Philadelphia. We hebben echt de hoop dat ze een kans maakt om het te overleven. Ik vind dat een kindje dat zo klein is de kans moet hebben om te ervaren wat leven is. Om te genieten van het leven." Neuroblastoom is een vorm van kanker die vooral bij heel jonge kinderen voorkomt. De gemiddel de leeftijd waarop de diagnose wordt gesteld is twee jaar. Na het tiende jaar is de ziekte erg zeld zaam. De tumoren ontstaan vaak in de bijnieren. De ziekte ontstaat vermoedelijk al in de embryonale fase. 9 Jaarlijks wordt deze vorm van kan ker bij ongeveer 25 kinderen in Nederland vastgesteld. 9 In Zeeland kreeg de ziekte bekend heid door het Goese jongetje Jay- den die aan de ziekte leed. De stichting die zijn naam draagt, zet zich nog steeds in voor onderzoek. O De behandeling die Mara in Ameri ka krijgt, wordt waarschijnlijk vanaf volgend jaar ook in Nederland ge geven. In Goes zijn de komende tijd twee grote evenementen om geld in te zamelen voor Mara: Auction for a Diva en Divapop. Morgen is in het HighLife café een LousieLicious feest, met een vei ling voor de stichting Diva Diet vorst: 'Auction for a Diva'. Er zijn onder meer weekendjes weg te winnen, etentjes, drank en kle- dingbonnen. De dj's die draaien zijn: Toubiana, Vergouw, Santos Suarez, Rachidzo en Mr. Manaoh. Een groot deel van de entree, 7,50 het recht in te grijpen als schilder werk 'in ernstige mate in strijd is met redelijke eisen van welstand'. De gevel van Lammers is met die eisen zelfs in 'zeer ernstige mate in strijd'. „Ons zijn geen omstandig heden gebleken om in dit geval af te zien van handhavend optre den", schrijft het dagelijks gemeen tebestuur aan de raad. Toch zal het college niet op stel en sprong een ambtenaar naar het Banckertplein sturen om Lam mers op te dragen zijn muur te schilderen. Deze week heeft het college besloten om de uitbaters van cafetaria Lammers twee jaar de tijd te gunnen om de zaak aan te passen. Lammers kan in die tijd ook de benodigde toestemming aanvragen. Zo krijgt de gemeenteraad formeel niet zijn zin, maar in de praktijk grotendeels wel. MAR 1008 BIJ AANKOOP VAN LUXAFLEX" OUTDOOR ZONWERING* Wonen, leven, genieten! Mooie cadeaus bij sfeervolle zonwering! 'Vraag naardeactievoorwaarden, Geldig van 6 augustus t/m 31 oktober 2012. PAC Zonweringen Marie Curieweg 15 4389 WB Vlissingen Tel. 0118-552010 www.paczonweringen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 78