ifl Betere kwaliteit van leven door hardlopen I 28 %5 UliHi fóT*MlKntGff& Jansen van Rosendaal legt zich nu alleen nog maar toe op waterpolo 16° m 15c Honkballers treffen Zuid-Korea op WBC KUSTMARATHONWEER door Peter Walraven, www.meteowailie.nl Japans getint Argos-Shimano niet naar China donderdag 27 september 2012 g* Ivar Jansen van Rosendaal: „Scoren doe ik meestal als ik hoogopspringend uit het water kan komen." foto Peter Nicolai door Aector Dooms TERNEUZEN - Het waterpolosei- zoen kan voor Ivar Jansen van Rosendaal niet snel genoeg be ginnen. „Ik begin nu echt de krie bels te krijgen", vertelt de twintig jarige Terneuzenaar in sportcen trum Vliegende Vaart voor één van de laatste trainingen van De Schelde. Zaterdag is het zover. Dan speelt De Schelde zijn eerste wedstrijd in de eerste klasse van het district zuid uit bij Horst. „Ik ben er klaar voor. We hebben na een waterpo- lotoernooi in Sint Niklaas, half au gustus, zes weken getraind." Hij heeft er zin in. „Ik ben samen met Mertijn Loof één van de weinige waterpoloërs die drie keer per week traint Dan wil je in het weekend graag een wedstrijd spe len. Ik kijk er echt naar uit. Ik merk dat ik op mijn niveau zit" Door een reorganisatie bij de KNZB werden aan het eind van het vorig seizoen de ploegen in de vierde klassen, die te vervallen kwamen, opgesplitst De beste 23 vierdeklassers in Nederland pro moveerden naar de derde klasse bond en de nummers 24 tot en met 54 keerden terug naar het dis trict, waar ook weer reserveteams in uitkomen. Behalve de reserve teams van De Warande en SBC-2000 maken tien standaard teams deel uit van de districtsklas se. Ook de Zeeuwse derby tegen De Stormvogel blijft intact. Ivar Jansen van Rosendaal begon op zijn zevende jaar met waterpo lo. Via het sterrenplan speelde hij in verschillende categorieën van de jeugdcompetities: pupillen, ads- piranten en jongens tot negentien jaar. Vanuit de jeugd drong hij vier jaar geleden samen met Bas van. Houwelingen, nu spelend bij PSV Eindhoven, door tot de eer ste selectie. Daarin heeft hij een basisplaats verworven. In eerste in stantie speelde hij op zaterdag thuisduels zowel bij de jeugd als de mannen. „Het is nog gekker ge weest, want ik heb tot twee jaar geleden nog een seizoen gevoet bald bij Spui. Op zaterdag speelde ik dan drie wedstrijden, maar de combinatie voetbal met waterpolo bleek geen goede keus. Je gebruikt bij het waterpolo andere spieren dan bij het voetballen." De Terneuzenaar komt op de flan ken het beste tot zijn recht. „Wat ik zo mooi vind aan waterpolo is de omschakeling van verdedigen naar aanval. Alles gebeurt in frac ties van seconden en je komt veel meer aan de bal dan bij het voet ballen. Verdedigen ligt me min der, maar dat wordt door anderen gecompenseerd. Niemand mag verzaken, want dan wordt het he le team benadeeld." Hij volgt een studie procestech niek op het ROC in Terneuzen. „Daardoor kan ik drie keer per week trainen. Op dinsdag en don derdag train ik samen met de jeugd. De meesten van onze selec tie kunnen alleen op vrijdag met de groep trainen." Trainer/spéler Bas Wesdorp lijkt de komende jaren over een vaste kern te kunnen beschikken. Al leen Tom van Duyn, die in Bra bant woont, is vertrokken. Cees van Houwelingen zal ooit een keer stoppen, maar voorlopig plakt de routinier er nog een sei zoen aan vast. Jansen van Rosend aal: „Cees is nog niet te missen. Hij heeft zo veel controle over de bal. Je kunt hem altijd aanspelen en is sterk in de opbouw. Als jon ge speler heb ik veel van hem op gestoken." Jonge spelers zullen ook dit sei zoen de selectie aanvullen. „Het verschil in niveau is wel groot. Daarom is het jammer dat we geen tweede team meer hebben." Zelf heeft Jansen van Rosendaal progressie gemaakt. „Ik ben balvas ter geworden. Ik maak graag aan vallende acties via de flanken om een ander in een gunstige positie aan te spelen. Scoren doe ik meest al als ik hoogopspringend uit het water kan komen." De kracht van De Schelde blijft de zwemsnelheid.„We spelen nog te wisselvallig. We moeten geconcen treerd blijven.- Dan is een plaats in de top drie haalbaar", verzekert de jongste waterpoloër van het man- nenteam. Selectie: trainerspeler Bas Wesdorp, Cees van Houwelingen, Edwin de Jong, Ivar Jansen van Rosendaal, Léon de Blaeij, Mertijn Loof, Niek Kampman, Sjoerd van der Hooft, Sven Schieman. Op hun shirts staat de tekst 'Dreamteam'. Bewust niet 'Diabetici'. De negen vrou wen die volgende week vrij dag meedoen aan de Ladies- run hebben allemaal suiker ziekte, maar hoeven daar niet zo nodig mee te koop te lopen. Wel willen ze graag een keer vertellen hoe belangrijk sport in hun le ven is (geworden). door Roeland van Vliet Ilse Schot noemt zichzelf a-sportief Ze heeft nooit iets met bewegen gehad. Maar de Vlissingse diabeti cus is er inmiddels van door drongen dat het voor haar heel be langrijk is. „Het is voor mij een manier om me weer lekkerder te voelen", ver- telt ze. „Mijn 'suiker' is altijd te hoog. Door hard te lopen, kan ik het omlaag brengen. Bijvoorbeeld van 18 naar 10. Een doorsnee ie mand heeft een bloedglucosewaar- de tussen de 6 en de 8. Maar voor mij is 10 al heel prettig. Dan voel ik me niet meer zo beroerd als daarvoor." Schot doet haar verhaal in Zoute- lande, voorafgaand aan een loop training met het 'Dreamteam'. Dat team, beslaande uit negen vrou wen met suikerziekte, is in april opgericht door Igna Becks, diabe- tesverpleegkundige in het ADRZ en een bekend gezicht in de Zeeuwse hardloopwereld. De Mid delburgse besloot met patiënten te gaan hardlopen, met de Ladiesrun van 5 oktober als concreet eind doel. In de loopgroep zitten voorname lijk vrouwen met diabetes type 1. Een enkeling heeft type 2. Becks: „Degenen met type 1, die al jong suikerziekte krijgen, hebben het probleem dat hun 'suiker' tijdens het sporten erg ontregeld kan ra ken. Sporten is wel heel goed voor hen, maar ze durven het mis schien niet als er geen begeleiding is. Met mij erbij voelen ze zich vei lig. Als er tijdens het hardlopen iets gebeurd - hun suiker kan heel snel omlaag schieten - kan ik hen helpen of adviseren." Voor de hardloopsters met type 2 staat Becks natuurlijk ook klaar. Die zijn aan de zware kant, heb ben te weinig bewogen en kam pen vaak met nog andere kwalen. „Hun hart is bijvoorbeeld niet altijd even sterk", vertelt ze. „En ook dan is het goed dat ik er bij ben." Schot, die type 2 heeft, benadrukt dat ze veel aan Becks te danken heeft. „Zij heeft mij - en ik denk al le loopsters - enorm gestimuleerd. Ik sportte nooit, maar zij heeft er wel voor gezorgd dat ik volgende week de Ladiesrun ga lopen. Dat ik dat ga doen is al een grote over winning voor mij." De twee vrouwen ontmoet ten elkaar in het ADRZ. Schot begon daar in no vember 2011 aan een insulineresis- tentieprogramma. De Vlissingse spoot voordien wel insuline om haar bloedglucosewaarde omlaag te brengen, maar het had bij haar RIJDAG15'OKTOBER* O «ZATE R DAGf6 0 KT O B E R BÖ ZONDAG/'OK-TOBER «2^ MIDDELBURG - Vandaag en volgen de week dinsdag, woensdag, don derdag, vrijdag en zaterdag voor spelt Peter Walraven het Zeeuwse Kustmarathonweer. Peter Walraven woont in Vrou wenpolder, is hobby-meteoroloog en voorspelt het weer ook op z'n eigen website, www.meteowal- lie.nl. Vaak met veel succes. Het weer is voor het publiek en de deelnemers aan de Kustmarathon van groot belang, zeker voor de lo pers van de marathon en de wan delmarathon. Wie herinnert zich niet de editie van 2009 met een westerstorm kracht acht? En de editie van vorig jaar, die gelopen werd bij tempera turen van bijna 30 graden en geen zuchtje wind? In beide gevallen was het behoorlijk afzien. Walraven geeft bij zijn eerste 'op treden' aan dat de leans dat zijn voorspelling niet (helemaal) uit komt nog redelijk groot is. Het duurt immers nog acht dagen voordat het Kustmarathonweek- end aanbreekt. Zoals het er nu naar uitziet, staan de deelnemers geen extreme om standigheden te wachten. Het lijkt wel een beetje op herfstweer. SAN FRANCISCO - De Nederlandse honkballers moeten het volgend jaar op de World Baseball Classic opnemen tegen onder meer Zuid-Korea. De Koreaanse honk- balploeg staat momenteel vierde op de wereldranglijst, twee plek ken boven Oranje. De ploeg van bondscoach Brian Farley treft in groep B verder Australië en een land uit de kwalificatie. De wed strijden vinden van 2 tot en met 5 maart plaats in de Taiwanese stad Taichung. De organisatie van de World Base ball Classic, die aan zijn derde edi tie toe is, maakte in San Francisco alle details van het evenement be kend. De groepswedstrijden wor den gespeeld in Taichung, Fukuo- lca (Japan), Phoenix (Verenigde Sta ten) en San Juan (Puerto Rico). De nummers één en twee van alle vier groepen gaan door naar de tweede ronde. Die wedstrijden vin den plaats in Miami en Tokio. De halve finales en de eindstrijd zijn van 17 tot en met 19 maart in San Francisco. Oranje bereikte in 2009 verras send de tweede ronde van het WBC, vooral dankzij twee knappe zeges op de Dominicaanse Repu bliek. Japan won het prestigieuze evenement dat jaar voor de twee de keer. PARIJS - De Nederlandse wieler ploeg Argos-Shimano start niet in de Ronde van Peking, die 9 okto ber begint. De ploeg heeft woens dag ingestemd met het verzoek van de organisatie om zich terug te trekken uit de vijfdaagse etappe koers, De spanningen tussen China en Ja pan rond het betwiste eigendom van een eilandengroep in de Oost- Chinese Zee ligt ten grondslag aan het besluit. Cosponsor Shimano is een Japans bedrijfi gespecialiseerd in fietsonderdelen. Argos-Shimano kreeg onlangs een wildcard voor de koers uit de World Tour.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 74