18 Aardenburg wil traverse houden 'Geintjes' met social media vaak niet leuk CH :eeland Cyberpesten V I - - 1 Damme wil verbinding met Brugge almanak Begrafenis Kleinkoor zingt op het Podium van Zaamslag .5-20 oktober2012 donderdag 27 september 2012 ggBsg- 7/1 'Ribattuta Ensemble' Op zoek naar de Geheimen van Bach ontstaat een ontmoeting tussen het oude vertrouwde en het nieuwe onbekende. Bestnonde topwerken von Bach worden gecombineerd met nieuwe composities. Zondagmiddag 7 oktober, NH kerk Cadzand,. 15:00 uur, 17,50 Kaarten www.theaterverkoopzeeland.nl of 0900 33 000 33 Op locolie vonaf 1 uur voor aanvang, maar wel op basis van vol vol 'Muziek Zang uit verschillende stijlperiodes' door Frank Gijsel AARDENBURG - Nu de rondweg om Aardenburg zijn voltooiing nadert, willen de inwoners de traverse in de huidige staat handhaven. De noodzaak voor aanpassingen is niet aanwezig, zo bleek deze week tijdens een bijeenkomst van direct betrokkenen en de stadsraad. Wel zullen enkele aanpassingen bij supermarkt Ciooo in de Peurs- senstraat nodig zijn om de parkeer problemen op die plek aan te pak ken. Gevreesd wordt dat er toch nog sluipverkeer de Eedeweg in de richting van de grens zal blijven nemen. In die straat zal begin vol gend jaar een nieuwe riolering worden aangelegd, waarna de weg wordt voorzien van asfalt. Daar naast wordt er van uitgegaan dat veel landbouwverkeer zijn weg door de kern zal blijven zoeken. Het eerder ingediende voorstel om een vrachtwagenparkeerplaats aan te leggen bij de nieuwe rotonde aan de Draaibrugseweg is niet ge honoreerd. Dat betekent dat de parking bij het sportpark nog steeds dienst doet voor het parke ren van vrachtwagens. Die locatie wordt door de inwoners als onge wenst beschouwd. De stadsraad zal de wens voor verplaatsing nog maals indienen bij de provincie. Zorgen werden er ook geuit over de toekomst van de plaatselijke middenstand na het openstellen van de rondweg. Nu het aantal on dernemers afneemt, is het nemen van maatregelen nog harder nodig om bezoekers te lokken. Het aantrekkelijk maken van de toegangswegen bij de rotondes is een verlangen dat al meerdere ma len werd geuit. Maar de provincie staat het aanprijzen van de aan trekkelijkheden van een stadskern via verwijsborden langs de (provin ciale) rondweg niet toe. De stads raad beloofde nogmaals een po ging te wagen. Wellicht kunnen er borden op landbouwgronden wor den geplaatst. Onder voorwaarden is dat wel toegestaan. DAMME - Na burgemeester Dirk Bisschop van het Vlaamse stadje Damme ijvert nu ook de fractie van CD&V uit de Brugse gemeen teraad voor het verwijderen van de dam aan de Dampoort in Brug ge. Daarmee zou de Damse Vaart, het kanaal van Sluis naar Brugge, weer verbonden worden met het water rond Brugge. Nu eindigt het kanaal nog aan de rand van Brug ge. Door de verbinding zou Dam- Het was een pittig omaatje, die 92-jarige Goese. En omdat ze al had uitgemaakt dat ze ook niet het eeu wige leven had, wilde ze nog wel even met haar seniorenkroost de aan staande en ook onvermijdelijke be grafenis regelen. Eerst dood en dan begraven, bepaalde ze resoluut de volgorde. En koffie met cake hoeft niet, want 'nu ik nog leef, komen ze ook geen bakkie doen dus dan hoe ven ze ook niet meer te komen'. Een mooie steen oké, maar voor de rest graag vooral eenvoudig. „En wat voor muziek zou er nog gedraaid moeten worden?", informeerden de bejaarde koters. Iets van Mieke Tel- kamp of zo? „Muziek? Niks muziek. Da's nergens voor nodig", sprak ze beslist. „Ik hoor er toch niets van." Cyberpesten bestaat al zo lang er computers bestaan. De opkomst van social media, die op elke plaats en tijd ingezet kunnen worden, dwingt de leiding van De Rede om een (ge- dragsjprotocol voor het gebruik van al die media op te stellen. Medewerkers van Indigo waar schuwen de brugklassen van de Terneuzense scholengemeen schap De Rede woensdag en van daag, donderdag, voor de geva ren van social media. 'Stuur al leen berichten naar een select, zelfgekozen gezelschap'. door René Hoonhorst Een foto van een klasge noot bewerken, hem var kensoren geven en het re sultaat vervolgens rond- twitteren of op Facebook zetten... De meeste leerlingen van de 2 vm- bo-kaderklas van De Rede gruwen er van. Maar een paar scholieren zien geen probleem. „Het is ge woon een grapje, je weet dat het nep is. Het zal mij niet boeien", zegt een jongen onverschillig stoer. Jan de Vlieger van preven tie- en hulpverleningsinstantie In digo waarschuwt hem en al zijn klasgenoten dat 'anderen er aan ka pot gaan'. Niet alleen omdat ze op school en in de vriendenkring wor den uitgelachen. Maar vooral om dat 'iedereen' kan meegenieten en ze dus voor de hele wereld de schlemiel zijn. Om alle negentien leerlingen op één lijn te krijgen, lukt niet. Maar De Vlieger, en met hem docent Frank Barbé en afdelingsdirecteur Tonni Gubbens, hopen wel dat al le leerlingen over hun Facebook- en twittergedrag (gaan) nadenken. De scholieren begrepen in elk ge val dat sommige als geintjes be doelde tekstjes of foto's grote ge volgen kunnen hebben. Het recen te 'feestje in Haren' had hen al kunnen leren dat ze hun 'bood schappen' gecontroleerd - alleen aan vrienden en bekenden - de lucht in moeten sturen. Maar het is natuurlijk nog beter nog eens na te denken voordat fo to's of berichten op Facebook, Hy- ves of 1\vitter worden gezet. Want het is niet zo leuk als een ex-vriendje dat erotische plaatje na de romance wraakzuchtig,door stuurt of als iemand dat 'geinige filmpje' van die uitgelaten zater dagavond op YouTube dropt. Dat de nieuwe media kwaadwillen den de kans geven anoniem vuil te spuien, is een feit om even bij stil te staan. Ook als je twaalf, der tien bent, moet je er rekening mee houden dat misstappen 'levens lang' terug te vinden zijn voor on der anderen potentiële (za kenpartners en "werkgevers. Des te meer reden om de jeugd zo vroeg mogelijk bewust te maken van de gevaren en de risico's van activiteiten' op social media, vindt de leiding van de Terneuzense Ste delijke Scholengemeenschap De Rede. De Rede bestrijdt pestgedrag al veel langer, zegt afdelingsdirecteur vmbo-t, havo en vwo Tonni Gub bens. Leerlingen die elkaar zwart maken op social media worden ter r verantwoording geroepen. „De ouders worden er ook bij betrok ken om hen er op te wijzen dat ze in gesprek moeten blijven met hun kinderen en ook hun gedrag op social media moeten controle ren." Twee meisjes uit een brugklas ver- j telden hoe ze vroeger op de basis school zijn gepest. Betere voorbeel den over de ellende die kinderen elkaar aan kunnen doen, kon geen leraar of Indigo-medewerker hun klasgenoten geven. me bereikbaar worden voor jacht jes en dus een jachthaventje kun nen aanleggen. Overigens betekent het niet dat ook Sluis kan worden bereikt: er liggen verschillende la ge bruggen in de weg, en proble matischer nog, de sifon bij Oost- kerke. Daar wordt de vaart door kruist door het Leopoldskanaal en het Schïpdonkkanaal. Het plan ligt nu ter beoordeling bij het Brugse gemeentebestuur. Tip? redactie@pzc.nl Jan de Vlieger, medewerker Indigo. „Kinderen moeten er zich bewust van zijn dat plaatsen van een grap pig bedoelde foto of tekstje op het net grote gevolgen kan hebben." Tonni Gubbens, afdelingsdirecteur. „Ook ouders moeten er vaak nog op worden gewezen tot wat voor el lende 'geintjes' op Twitter of Face book kunnen leiden." Frank Barbé, docent Nederlands. „Fascinerend te zien hoe sterk de meningen van klasgenoten over ge varen van social media uit elkaar lig gen. Ik kom er in de les op terug." axeesesssss! 2as!»»MHi5S£ ZAAMSLAG - Ensemble Musica Cor dis, volgens kenners het 'mooiste kleinkoor van Zeeland', brengt za- - terdag 29 september het program ma 'Het leven verklankt' op het Po dium van Zaamslag. Het wordt een afwisselende voor stelling waarin het leven vanaf het ontstaan tot het einde bezongen wordt. Het geheel wordt omlijst met bijpassende beelden en ge dichten. Onder leiding van Hans Smout wordt het een afwisseling van luchtige en serieuze, oude en nieuwe muziekstukken uit diverse stijlperiodes. De voorstelling begint om 20.00 uur en de entree bedraagt 10 euro. Op zaterdag 29 september is het weer NVM Open Huizen Dag! Kijk op nvm.nl voor meer informatie en op funda.nl voor de deelnemende huizen. U bent van harte welkom! NVM VIDEO Communicantjes spaarden speelgoed voor de zieke kinderen in het zieken huis: www.pzc.nl/video KLASSENWERK Lees alle afleveringen van de rubriek Klassenwerk terug op de website www.pzc.nl/klassenwerk STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Zeeuwsch-Vlaanderen www.fesfivol-zvi.nl kerend WATER 6/10 'Belgische Kamer Filharmonie' Met Duitse romantiek Italiaanse levenskunst! Repertoire voor komerorkest uit de klassieke en de romantische periode in een ocfueel koder met verfrissende en vernieuwende interpretaties. Zaterdag 6 oktober, Basiliek Hulst, 20:00 uur, 25,- Kaarten: www lhealerverkoopzeclond.nl of 0900 33 000 33 Op locatie vonaf 1 uur voor oonvang, moor wel op basis van vol vol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 68