'De bedrijven moeten het doen' 221 zeeland Vergroening kost tijd Altijd de wind mee? Zeeuwse huisarts Van der Linde wint zaak tegen Nederlandse Staat molenaar V Negen businesscases voor vernieuwing donderdag 27 september 2012 'A/s we dit niet doen, loopt het hier nog harder terug. Je moet daarom ook je zorg vernieuwen. Goede zorg is ook een vestigingsvoorwaarde'. Gedeputeerde Ben de Reu Als regisseur en aanjager zal de provincie in haar nieuwe economische agenda vooral energie steken in zeven speerpunten. De mantra luidt: slim, groen en sociaal. door Frank Balkenende Het nieuwe economi sche programma dat tot 2015 loopt, sluit aan bij het topsecto- renbeleid van het Rijk en de Europese doelstellingen uit de EUaozo-agenda. Dat is ook de enige manier om geld uit Brus sel en Den Haag los te weken voor vernieuwende projecten waarin be drijfsleven en kennisinstituten sa menwerken. Duidelijke keuzes, concrète doelen en meetbare resultaten vormen de rode draad in de economische agenda. Dat is een omslag. Het pro fiel van Zeeland werd in Den Haag dikwijls als vaag betiteld. Wat wil len jullie nu precies? De provincie heeft gekozen voor een glashelder profiel. Gedeputeer de Ben de Reu (PvdA, economi sche zaken): „We hebben bedrij ven en instellingen gevraagd mee te denken. Welke keuzes moeten we maken? Daaruit kwam voort dat we ons moeten focussen op de sterke en unieke kanten van Zee land. Havens en logistiek bijvoor beeld, want Zeeland is de enige provincie met land in zee. Maar werk daarbij wel samen met je bu ren als dat de regio versterkt." De zeven 'topsectoren' waar de vernieuwing en groei moet plaats vinden zijn: Havens en industrie (biobased, maintenance, logistiek) Energie Zorg Vrijetijdseconomie Water Agrofood en landbouw Seafood, visserij, aquacultuur Binnen die zeven speerpunten worden negen businesscases (zie de graphic hiernaast) opgezet. Daarin werken bedrijven en ken nisinstituten aan concrete innova tieve projecten. Bijvoorbeeld de vergroening van de procesindus trie en teelt van groene grondstof fen of de winning daarvan uit rest stromen. Of onder het kopje 'ener gie': getijdenenergie, groen gas en zonne- en windenergie. Een aantal businesscases loopt al. Ze moeten leiden tot meer werkge legenheid en toegevoegde waarde. Binnen elke businesscase, die wordt getrokken door een bedrijf of groep bedrijven, is aandacht voor zes thema's. Dat zijn innova tie en iet, ondernemerschap, ar beidsmarkt, onderwijs en scho ling, promotie en acquisitie en ruimte voor bedrijvigheid. De 16,5 miljoen euro die de provin cie voor deze duurzame en innova tie agenda beschikbaar heeft, steekt ze vooral in de businessca ses. De Reu: „Dat lijkt niet zoveel geld, maar dat zal worden vermeer- voudigd door investeringen van be drijven en kennisinstellingen en Europese subsidies. De bedrijven moeten het uiteindelijk doen." De Reu denkt dat een 'slimme, groene en sociale aanpak' sommi ge bedrijven, maar vaak ook Zee land, als geheel een (bescheiden) voorsprong kan geven op andere landen en regio's. „Als we dit niet doen, loopt het hier nog harder terug. Je moet daarom ook je zorg vernieuwen. Goede zorg is één van de vesti gingsvoorwaarden." Zeeland, Rotterdam, Den Haag, West-Brabant en Oost-Vlaanderen vormen samen een cluster voor de bioba sed economy. Er is inmiddels een trainingscentrum voor industrieel personeel in Terneuzen (Bio Base Europe) en een proefcentrum in Gent. Er zijn daarnaast tientallen projecten in gang gezet, maar veel resultaten zijn nog niet te zien. Volgens gedeputeerde De Reu ge beurt er genoeg. „Er is 400 mil joen euro geïnvesteerd in Zuid west-Nederland, zowel in de che mie als de agrofood. Vergroening vergt echter veel technologische ontwikkeling en dat kost tijd." dïï)j Zeeland Care. Deze businesscase moet huisartsen- en ziekenhuis zorg innoveren, zodat er meer Zeeuwen in Zeeland worden behandeld en er meer patiënten van buiten de provincie hier een behandeling krijgen. De £kv Leisure Hotspots. Het uitbouwen ^5? van trekpleisters als de haven van Breskens en de Brouwersdam tot toplocaties. Breskens moet een maritieme belevenis worden, de Brouwersdam een trendsettend sportief strand- en s Voor dagelijks gebruik v. Tot 70 km actieradius mopelijk Er op uit zonder moe te worden Comfortabele zitting Auto trap ondersteuning Gratis thuisbezorgd Afgemonteerd afgeleverd Incl. bedieningsinstructie Bel direct 0341 - 27 40 40 voor gratis brochure! www.moieiiaaffielsen ni si'ccÏAiisr in nnstn door Ondine van der Vleuten BURGH-HAAMSTEDE - De Zeeuwse huisarts Hans van der Linde hoeft zijn uitlatingen over RIVM-top- man Roel Coutinho niet in te trek ken. Dat heeft de Middelburgse rechtbank gisteren besloten. Coutinho en de Nederlandse Staat hadden een rechtszaak aangespan nen tegen Van der Linde, naar aan leiding van uitspraken die hij in oktober 2011 op radio en tv deed. Die gingen over het nut van de griepprik en de beïnvloeding van artsen - zoals de deeltijdhoogle raar Coutinho - door de farmaceu tische industrie. Van der Linde had volgens de eisers gesteld dat het RIVM. en Coutinho zich bij de advisering over de influenzavacci- natie (mede) hadden laten leiden door zakelijke belangen. Coutinho en de Nederlandse Staat eisten dat Van der Linde zijn uitlatingen in trok. Van der Linde, zeiden zij, be schadigde met zijn uitspraken het aanzien en de autoriteit van het RIVM en topman Coutinho, en daarmee het vertrouwen van de bevolking in de griepprik. Van der Linde stelde dat de staat inbreuk maakte op de vrijheid van meningsuiting, alleen al door te dreigen met een rechtszaak. Hij bleef bij het standpunt dat er spra ke is van belangenverstrengeling, maar gaf toe dat hij niet kon beoor delen of Coutinho en het RTVM zich daadwerkelijk hebben laten leiden door zakelijke belangen. Van der Linde reageerde gisteren verheugd op de uitspraak, die vol gens hem ook een algemeen be lang dient: „Namelijk dat mensen vrijelijk kunnen zeggen dat er spra ke is van belangenverstrengeling." De rechtbank kende hem ook een schadevergoeding toe van 1600 eu ro, als tegemoetkoming in de advo- catenkosten. Een schijntje, aldus Van der Linde: „Als ik mij voor het Europees Hof beroepen had op mijn recht op vrijheid van me ningsuiting, had ik alle gemaakte kosten vergoed kunnen krijgen. Maar volgens het Nederlandse sys teem is het mogelijk dat je wordt aangeklaagd, wint, maar toch veel geld kwijt bent. Onrechtvaardig." De Zeeuwse huisarts hoopte op een volledige schadevergoeding zo dat hij de 1300 mensen die 60.000 euro bijeen brachten om hem in staat te stellen te procederen, kon terugbetalen. Van der Linde heeft nu een aanzienlijk deel van dat be drag nodig om zijn kosten te dek ken. De SP vraagt minister Schip pers (Volksgezondheid) om ophel dering over de gevolgen van de uit spraak. De provincie heeft na overleg met ondernemers, overheden, onderwijs-, kennis- en maatschappelijke instellingen de economische agenda 2013-2015 opgesteld. ^lNBiobased Economy. Dat is een economie die draait op groene grondstoffen en hergebruik van reststoffen zoals warmte, water en C02. De eerste stappen zijn gezet in chemie en de agrofoodsector. Volledige omschakeling duurt minstens dertig jaar. Containeroverslag op een >2* knooppunt van zee-en binnenvaart. Hiermee wil Zeeland inspelen op de wereldwijde groei van containervervoer. De provincie kan een draaischijf zijn tussen zeevaart en binnenvaart. Ook al komen plannen voor containerterminals momenteel niet van de grond, een haven die geen containerfaciliteiten biedt, heeft geen toekomst, stelt de provincie. recreatiesector speelt nadrukkelijk een rol in het zorgtoerisme. Recreatieve infrastructuur. Verbetering van bestaande routenetwerken inclusief informatievoor ziening voor wandelaars, fietsers en watersporters. Ook wordt bekeken hoe toeristen zich op een duurzame manier kunnen verplaatsen. Samen met de sector wordt onderzocht hoe de provincie aantrekkelijker valt te maken voor korte vakanties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66