i8zeelam De Stichting 'Een kans om het leven te ervaren' Fietspad veilig voor leerlingen van Pontes Vertraging aan werkzaamheden Hydrocracker 5-20 oktober2012 donderdag 27 september 2012 De stichting Diva Dietvorst heeft een website met informatie over Mara, haar ziekte, haar behandeling en de acties die lopen. De ouders van Mara houden er ook een weblog bij: www.divadietvorstnl door Frank van Cooten GOES - Langs het Vogelzangspad in Goes komt een vrijliggend fiets pad te liggen naar de nieuwe school voor het Goese Lyceum op De Weitjes. Dit fietspad gaat ver volgens achterlangs de brandweer kazerne en sluit aan op de nog aan te leggen rotonde Patijnweg/Oranjeweg. Onder deze rotonde komt een fietstunnel. Volgens wethouder Jo-Annes de Bat is dit de meest verkeersveilige oplossing voor de leerlingen. „Door fietsers en voetgangers op het Vogelzangspad te scheiden, ko men we ook tegemoet aan bezwa ren", zei hij woensdagavond tij dens een informatieavond over de drie projecten die onderdeel zijn van de ontwikkeling oostrand Goes: de nieuwe school, het ver nieuwen van de sportvoorzienin- gen op De Weitjes en het pas geo pende park De Mirakel. De planning is vrij strak. De offi ciële starthandeling van de nieuw bouw van de school is op 9 okto ber. De noodzakelijke heiwerk zaamheden duren twee weken. Voordat het heien begint contro leert de aannemer alle woningen rondom het bouwterrrein. De aannemer is overigens SMT uit Den Bosch, die ook betrokken was bij de nieuwbouw van het Ostrea Lyceum. „Omdat de aanbesteding meevalt overwegen we ook zonnepanelen te plaatsen op het dak van de school", zei wethouder De Bat De aanleg van de fietstunnel start in maart 2013 en de rotonde een maand later. De overige infrastruc tuur, zoals het fietspad, wordt aan gelegd tijdens de afbouw van de school. Bij de school komen op het huidi ge hondenuitlaatterrein 75 parkeer plaatsen ten behoeve van de school en de sportvoorzieningen. „Dat zijn er ruim voldoende maar parkeren in de wijk is bijvoorbeeld bij ouder- en informatieavonden niet te voorkomen. Maar dat ge beurt nu ook al." De nieuwe school wordt gebouwd voor 1550 leerlingen. Mara Dietvorst is twee. Ze heeft een levensbedreigende ziekte. Een dure behandeling in Ameri ka verdubbelt haar kansen om te overleven. De stichting Diva Dietvorst zamelt het benodigde geld in om die behandeling mo gelijk te maken. door Nadia Berkelder Mara is sterk, zegt haar oma Els. „Ze komt er iedere keer bovenop. Ze moet een enorm sterk lichaam hebben. Op het mo ment dat ze zich iets beter voelt is ze weer een meisje: dan wil ze kij ken, ze wil voorgelezen worden en spelen." Mara Dietvorst is de dochter van Bart en Noor. Bart komt oorspron kelijk uit Goes, zijn ouders wonen er nog, zelf woont hij nu met zijn gezin in Delft. 'Diva', noemen haar ouders Mara, omdat ze - hoe klein ze ook is - duidelijk een ei gen willetje heeft. Mara is ernstig ziek. Ze heeft neuroblastoom, een vorm van kanker die bij jonge kin deren voorkomt, maar niet vaak. Neuroblastoom is zeldzaam. In Ne derland krijgen 25 kinderen per jaar de ziekte. De kans om neuro blastoom te overleven is klein: twintig tot dertig procent. De be handeling in Amerika vergroot de kans met nog eens twintig tot der tig procent. Een half jaar geleden kreeg de fa milie het verschrikkelijke nieuws, na een hele tijd kwakkelen, dok tersbezoeken en nog meer kwakke len. „Mara had oorpijn en was steeds moe", vertelt haar oma. „Een keer toen wij met haar op stap waren, wilde ze niet lopen omdat ze pijn had. Ze kreeg dikke gelige ogen. De ene dokter zei: dat komt omdat ze erin wrijft. De an der zei dat het van een oorontste king kwam. Bart en Noor hadden het gevo.el dat er meer aan de hand was. Een kinderarts herken- Mara Dietvorst de de symptomen. Hij had eerder zo'n kindje gezien in Amsterdam." Een intensieve behandeling be gon: chemokuren, een bloedtrans fusie en vorige week nog een ope ratie. „We kregen slecht bericht na slecht bericht." Tot de dag nadat Mara twee jaar was geworden, in juni. „Na een scan bleek dat alle uitzaaiingen verdwenen waren, ook die in haar hoofd." En daar mee werd de behandeling in Ame rika een reële optie. „Dat doen ze alleen als er geen uitzaaiingen ■meer zijn", zegt Els. De zorgverzekering besloot na lang wikken en wegen de behande ling, die - voor buitenlanders - 340.000 euro kost, te vergoeden. „Het college van zorgverzekeraars heeft onlangs een negatief advies gegeven over de vergoeding van die behandeling", zegt Els. „Maar na overleg met de oncoloog die Mara behandelt, heeft de verzerke- raar besloten om het toch te ver goeden. Dat zegt denk ik wel iets over Mara's kansen. Als het besluit anders was geweest, hadden we een half miljoen euro moeten inza melen. Nu hebben we tachtigdui zend tot honderdduizend euro no dig." Dat lijkt een fors bedrag. Het geld is nodig om de kosten voor de reis en het verblijf in Philadelphia te betalen; de vliegtickets, een appar tement, een auto, eventuèel thuis zorg voor Mara, sondevoeding voor de tijd dat Mara niet opgeno men is en de vaste lasten van haar ouders Bart en Noor in Neder land. „De behandeling duurt een half jaar", vertelt Els. „Het begint met een behandeling, dan is ze even thuis, in Philadelphia dus, en Neuroblastoom dan gaat de behandeling weer ver der." Als er later geld over is, stort de stichting dat op de rekening van een vergelijkbaar goed doel, bena drukken Els en bestuurslid Menno Nagelhout van de stichting. „Ze gaan er geen vakantie van vieren. Elke euro wordt verantwoord. Ie dereen kan alles nalezen op de website." Intussen zijn er overal ac ties op touw gezet om het geld bij elkaar te sprokkelen: fietstochten, veilingen, speciale verkoopacties, Film by the Sea dat een deel van de opbrengst van de film 'Voor ik doodga' doneerde, een hartjesactie op scholen, een deel van de omzet van café La Strada in Goes; de lijst is eindeloos. „Er zijn kinderen die koekjes verkopen en 35 euro done ren", vertelt Els. „Dat vind ik zo ontroerend." De teller van de stich ting staat deze week op ruim 55.000 euro. De reis en de behandeling staan ge pland voor begin januari. Oma Els: „Vorige week is de tumor verwij derd. Deze week begint ze weer met chemotherapie, daarna wor den de stamcellen terug geplaatst en dan moet ze nog bestraald. Honderd dagen na het terugplaat sen van de stamcellen, begint nor maal gesproken dé behandeling in Philadelphia. We hebben echt de hoop dat ze een kans maakt om het te overleven. Ik vind dat een kindje dat zo klein is de kans moet hebben om te ervaren wat leven is. Om te genieten van het leven." Neuroblastoom is een vorm van kanker die vooral bij heel jonge kin deren voorkomt. De gemiddelde leeftijd waarop de diagnose wordt gesteld is twee jaar. Na het tiende jaar is de ziekte erg zeldzaam. De tumoren ontstaan vaak in de bijnieren. De ziekte ontstaat vermoedelijk al in de embryonale fase. Jaarlijks wordt deze vorm van kan- BORSSELE - De werkzaamheden aan de Hydrocracker van Zeeland Refinery hebben vertraging opgelo pen. In totaal moet ruim vijfhonderd kubieke meter katalysatormateri aal worden vervangen. Het verwij deren van het oude materiaal loopt niet zoals voorzien, waar door het werk later klaar is dan de geplande twee weken. De Hydrocracker wordt naar ver wachting begin oktober opgestart. Tijdens de opstart wordt als onder deel van de veiligheidspröcedure enige tijd gefakkeld. Naast licht- overlast kan dit soms ook voor ge luidsoverlast zorgen. ker bij ongeveer 25 kinderen in Nederland vastgesteld. In Zeeland kreeg de ziekte bekend heid door het Goese jongetje Jay- den die aan de ziekte leed. De stichting die zijn naam draagt zet zich nog steeds in voor onderzoek. De behandeling die Mara in Ameri ka krijgt, wordt waarschijnlijk vanaf volgend jaar ook in Nederland ge geven. Op zaterdag 29 september is het weer NVM Open Huizen Dag! Kijk op nvm.nl voor meer informatie en op funda.nl voor de deelnemende huizen. U bent van harte welkom! NVM 'Muziek Zang uil verschillende stijlperiodes' Zeeuwsch-Vldandei wwwiestivol-zv fcerendWATER 6/10 'Belgische Kamer Filharmonie' Mei Duilse romantiek Italiaanse levenskunst! Repertoire voor kamerorkest uit de klassieke en de romantische periode in een actueel koder met verfrissende en vernieuwende interpretaties. Zalerdag 6 oktober, Basiliek Hulst, 20:00 uur, 25,— Koorten: www.theaterverkoopzeelond nl of 0900 33 000 33 Op locatie vonof 1 uur voor aanvang, moor wel op basis von vol vol 7/10 'Ribattuta Ensemble' Op zoek naar de Geheimen van Bach ontstaat een ontmoeting tussen het oude vertrouwde en het nieuwe onbekende. Bestaande topwerken van Bach worden gecombineerd met nieuwe composities. Zondagmiddag 7 oktober, NH kerk Cadzand, 15:00 uur, 17,50 Kaarten: www.thealerverkoopzeelond.nl of 0900 33 000 33 Op locolie vanaf 1 uur voor oanvong, maar wel op basis van vol vol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62