Monumentenprijs voor De Weverij Water Natuurlijk bepleit breder onderzoek gifalg Voordracht i8l zeeland Nieuwe lichting van elf Zeeuwse wijkagenten Kibeo groeit in vijfjaar naar twintig vestigingen Köfc>s! I, ,5-20 oktober2012 mmm donderdag 27 september 2012 7/ 'Ribattuta Ensemble' Op zoek naar de Geheimen van Bach ontstaat een ontmoeting tussen het oude vertrouwde en het nieuwe onbekende. Bestaande topwerken von Bach worden gecombineerd met nieuwe composities. Zondagmiddag 7 oktober, NH kerk Cadzand, 15:00 uur, 17,50 Koarten: www.theoterverkoopzeeland.nl of 0900 33 000 33 Op locatie vanaf 1 uur voor aanvang, maar wel op basis von vol vol 'Muziek Zang uit verschillende stijlperiodes' door Piet Kleemans OUWERKERK - De waterschapsffac- tie Water Natuurlijk vindt dat bre der onderzoek gedaan moet wor den naar het bestrijden van giftige algen. Dat blijkt uit vragen van Wa ter Natuurlijk aan het dagelijkse be stuur van Waterschap Scheldestro- men. Aanleiding voor de vragen van Wa ter Natuurlijk is de verontreiniging van één van de kreken in Ouwer- kerk met de giftige algensoort Di- noflagellaat Alexandrium Ostenfel- dii. Het water van de kreek is on derzocht, de alg is met waterstof peroxide bestreden en de kwaliteit van het water wordt nauwlettend in de gaten gehouden. Water Natuurlijk vindt dat dat 'monitoren' moet worden uitge breid naar alle waterlopen 'waar van kan worden aangenomen dat hier verontreiniging zal worden aangetroffen die de groei van al gen in de hand zal werken.' Het is in de visie van Water Natuurlijk heel goed mogelijk dat ook in voor gaande jaren al giftige algen in Zeeuwse zoute binnenwateren zijn voorgekomen. „Binnenwate ren als'de kreken bij Ouwerkerk worden niet standaard bemon sterd. Het is tot nu toe onduidelijk of er (historische) onderzoeksresul taten van de situatie in Zeeland aangaande de aangetroffen algen zijn." De fractie pleit er verder voor niet alleen naar algen als blauwalg te kijken, maar binnenwateren te controleren op andere mogelijk ge vaarlijke algensoorten. Water Natuurlijk is nog niet hele maal gerust over de situatie rond Ouwerkerk. De fractie mist in de evaluatie van de bestrijding van de gifalg het zoeken naar de funda mentele oorzaken. „Het is raad zaam om deze oorzaken op te spo ren en ze door het nemen van pre ventieve maatregelen bij voorbaat uit te bannen." De commissie die genomineerden aandraagt voor de tweejaarljkse monumentenprijs be staat uit vier mensen met kennis en ervaring op het gebied van cultuurhistorie: Ab Ver schoor, Regina Op den Beek, Mia van der Horst en Alex Luijendijk. Stichting De Weverij heeft de tweejaarlijkse monumentenprijs van de gemeente Schouwen-Dui- veland gewonnen. De twee ande re nominaties betroffen de res tauratie van de Nieuwe Kerk in Zierikzee en de grafmonumen ten in de NH kerk in Dreischor. door Ali Pankow Om het belang van mo numenten voor inwo ners en bezoekers van de gemeente Schou- wen-Duiveland onder de aandacht te brengen, reikt het college van B W tweejaarlijks de gemeentelij ke monumentenprijs uit. Wethouder Wim Stouten maakte woensdagavond in het Stadhuis museum in Zierikzee de winnaar bekend. Hij benadrukte dat het col lege met deze prijs haar waarde ring uit voor het behoud en de wij ze van herstel van waardevolle oude panden of objecten. Stouten prees het particulier initia tief van de Stichting Renesse en woningbouwvereniging Zeeland door in het historische pand van de vroegere katoenweverij een gloednieuwe podiumvoorziening met ïoi stoelen te realiseren. „Een prachtige ontmoetingsruim te. Met die nieuwe bestemming wordt bovendien een stimulans ge geven aan de ontwikkeling van het cultuurplein", volgens de wet houder. Hij sprak ook zijn waarde ring uit voor de wijze van restaure ren waarbij de bijzondere Emy-spanten behouden bleven. Het dagelijks gemeentebestuur be paalt de winnaar uit een voor dracht van drie genomineerden. Die voordracht wordt gedaan door een commissie van vier inwoners, die kennis en ervaring hebben op het gebied van cultuurhistorie. „De prijs is nu voor de zesde keer uitgereikt. Het gaat om een bedrag van €2.269,00. Dat is gelijk aan de 5000 gulden in de tijd dat de Mo numentenprijs werd ingevoerd", 'De prijs is bedoeld als pluim op de hoed en als voorbeeld voor andere restauraties' zegt Michiel Verduijn, beleidsme dewerker monumenten bij de ge meente. Het kerkbestuur van de Ned. Her vormde gemeente in Dreischor werd genomineerd voor de restau ratie van de grafkapel van de Ge broeders Ockersse en Mr. Pieter Mogge in de Adriaanskerk. Speci fiek de enorme inzet van vrijwilli gers voor het behoud van de graf kapel met monumenten werd ge prezen. Hoewel de restauratie van de Nieu we Kerk in Zierikzee nog volop in gang is, behoorde ook de Stichting Oude Zeeuwse Kerken al tot de ge- nomineerden. De Nieuwe Kerk is beeldbepalend en vertegenwoor digt een belangrijke periode in de geschiedenis van Zierikzee. Na ve le jaren als 'Godshuis' gefungeerd te hebben is het gebouw nu nie't meer weg te denken als centrum g voor culturele activiteiten. De bijeenkomst in het-Stadhuis- museum werd omlijst met optre dens van het duo Da Capo en het koor Luscinia onder leiding van 3 Wim Boer. Ook leden van streek- drachtvereniging De Arke gaven ac te de presence. De restauratie van de Nieuwe Kerk is nog in volle gang. Op de foto het aanbrengen van nieuwe treden. De gerestaureerde grafmonumenten van de gebroeders Ockerse en Mr. Pieter Mogge in de Adriaanskerk. door Luc Oggel GOES - Een nieuwe lichting van elf Zeeuwse politiemensen is woens dag in Hotel Van der Valk in Goes begonnen aan hun opleiding tot wijkagent In totaal zijn er straks twintig wijkagenten werkzaam in de provincie. De wijkagenten in spe werken al bij de politie. Ze gaan invulling ge ven aan het zogeheten nieuwe wijkagentschap; dat houdt in dat ze feitelijk een spil worden tussen politie en netwerkpartners, zoals bijvoorbeeld woningbouwcorpora ties of het centrum voor geeste lijke gezondheidszorg Emergis. Een wijkagent verdiept zich speci fiek in de buurtproblematiek en gaat dus detaillistischer te werk dan een 'gewone' agent Ze heb ben vooral een signalerende func tie en zijn bruggenbouwers tussen hun eigen collega's en andere par tijen. Dat aspect spreekt Dennis Bodrij uit Middelburg aan. Hij is al acht jaar werkzaam bij de politie en wordt straks wijkagent voor Middelburg-centrum en -Noord, zijn collega Esther Verhage krijgt Zuid onder haar hoede. Ze zullen zich vooral bezighouden met aller lei vormen van overlast. Ook zul len de wijkagenten via Twitter la ten weten waar zij te vinden zijn. Het aantal wijkagenten wordt fase gewijs opgeschroefd. Het is uitein delijk de bedoeling dat er zo'n zes tig actief zijn, zegt hoofd politieza ken Zeeland Ronald Weydema. „Zij hebben vooral de taak om wijkproblemen niet te laten escale ren tot grotere problemen." door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Het is vandaag feest op alle vestigingen van Kibeo in de ge meente Schouwen-Duiveland. Op alle locaties komt de mascotte Yo- jo op visite. De kinderopvangorga nisatie viert namelijk dat ze vijf jaar actief zijn in de gemeente Schouwen-Duiveland. Kibeo startte vijf jaar geleden nog onder de oude naam Kinderop vang de Bevelanden drie locaties voor buitenschoolse opvang (bso's) op Schouwen-Duiveland. Daarna nam het aantal locaties in de gemeente volgens Kibeo een vlucht doordat op bijna elke Oba- se-school een bso-locatie werd geo pend. Het aantal vestigingen van Kibeo neemt nog steeds toe in de gemeente. Zo opent 23 oktober opent een peutergroep in Bruinis- se voor kinderen van twee en drie jaar. Ook in Oosterland, Kerkwer- ve, Dreischor en Brouwershaven start Kibeo binnenkort nieuwe peutergroepen. Daarnaast opent de organisatie na de jaarwisseling een kinderdagver blijf voor kinderen van nul tot vier jaar bij obs Binnen de Veste in Zie rikzee. In totaal telt Kibeo dan twintig locaties op het eiland waar kinderen tussen de nul en twaalf jaar terecht kunnen. Zccuvvsch-Vlaanderen www.festival- 'Belgische Kamer Filharmonie' Met Duitse romantiek Italiaanse levenskunst! Repertoire voor komerorkestuit de klassieke en de romantische periode in een actueel kader met verfrissende en vernieuwende interpretaties. Zaterdag 6 oktober, Basiliek Hulst, 20:00 uur, 25,— Koorten: www.lhealerverkoopzeeland.nl of 0900 33 000 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54