De vele muzen en verleidsters van Rodin uil 115 donderdag 27 september 2012 op pad www.pzc.nl/uit KOOKEET! Brugge staat komend weekeinde in het teken van het culinaire eve nement KOOKEET! In een tenten dorp op de Markt laten 29 Brugse topkoks sterrengerechten proeven. In het Provinciaal Hof worden kookdemonstraties gegeven. Zon dag laat Jonnie Boer van De Li brije in Zwolle zijn kookkunsten zien in een eigen stand. Brugge, za. t/m ma. 11-21 uur. Lady Gaga Vijfvoudig Grammywinnares Lady Gaga staat komend weekeinde in het Sportpaleis in Antwerpen. Tij dens 'The Born This Way Ball' stelt ze haar jongste album voor en duikt ze in het repertoire van 'The Fame' en 'The Fame Mon ster'. De Britse rockers van The Darkness zijn de support-act. Sportpaleis Antwerpen, za. en zo. 19.30 uur. Orgelconcours T/m zaterdag 6 oktober 2012 wordt het eerste Internationale Orgelcon cours Breda voor jonge professio nele organisten gehouden. Elf deel nemers uit Engeland, Duitsland, Frankrijk, Rusland, Korea en Ne derland zijn geselecteerd. Twee nieuwe composities moeten ver plicht worden uitgevoerd. Voorrondes: 28 sept. t/m 5 okt; finale za. 6 okt.Grote Kerk Breda. Daan van Doorn De Middelburgse portretschilder Daan van Doorn exposeert in Knokke. Hij heeft daar onderdak gevonden in een galerie aan de boulevard. Van Doorn schildert portretten van muzikanten, schrij vers, captains of industry. Ook ko ningin Beatrix stond op zijn schil dersezel, net als oud-premier Jan Peter Balkenende. Za. en zo. 11-19 uur, Zeedijk 766 Knokke-Heist, tot 18 nov. Tori Amos Tori Amos, bekend van nummers als Cornflake Girl en Professional Widow, geeft maandag samen met het Metropole Orkest een concert in de Doelen in Rotterdam. Aanleiding is.het dertiende studio album van de 48-jarige Amos, ge naamd Gold Dust. De Amerikaan se brak in 1992 door en verkocht wereldwijd meer dan twaalf mil joen albums. Ma., 20.15 uur, Doelen Rotterdam door Vera Ros Het vrouwenlichaam was Auguste Rodins belangrijkste inspira tiebron. Singer Laren toont nu zijn erotische tekenin gen, en een aantal beeldhouw werken. Het is een overbekend beeld maar het blijft mooi: De Kus van Augus te Rodin. Het moment wanneer lippen elkaar net raken, werd prachtig gevangen door de beroem de Franse beeldhouwer (1840- 1917). Een gipsen Kus uit 1888-89 is nu te zien op de tentoonstelling 'Erotique Rodin' in Singer Laren, met veel bruiklenen uit het Musée Rodin in Parijs. Erotiek is duidelijk aanwezig in Rodins werk. In De Kus is het de erotische spanning van een verboden liefde. De figu ren zijn gebaseerd op de geliefden Paolo en Francesca uit Dante's Goddelijke Komedié. Ze werden betrapt door Francesca's verloofde en gedood. Overspelige en opgejaagde gelief den komen meer voor in Rodins beelden. Paolo en Francesca ston den ook model voor het prachtige Fugit Amor, een van zijn bekend ste werken. Een uitzondering op die tragische liefdeskoppels is dat in Eeuwige Lente. Rodins relatie met de beeldhouwster Camille Claudel zou hiervoor de inspiratie hebben geleverd. Een relatie die overigens dramatisch eindigde. De beelden vormen een moöie in leiding op Rodins vele, vaak ero tisch getinte tekeningen van vrou wen die de tentoonstelling bepa len. Deze naaktstudies vormen de basis voor zijn oeuvre en hebben kunstenaars als Matisse, Klimt en Schiele duidelijk beïnvloed. Nieuw was dat Rodin de achter grond wegliet, waardoor alle aan dacht ging naar de figuur en de li chaamsbeweging die hij wilde uit drukken. Zijn modellen zijn zowel muzen als verleidsters. Ze leunen achterover, zitten, liggen of zijn verstrengeld in elkaar - lesbische liefdesparen waren in het fin-de- siècle een populair artistiek thema. Dat gold ook voor de 'femmes fata- stuk vasthoudt. Anders dan haar meeste getekende seksegenoten straalt ze meer zelfbewustzijn uit, alsof ze zelf wel uitmaakt wanneer ze haar seksualiteit toont. Grappig dat het museum juist dit beeld voor de tentoonstellingsaffiche koos. 'Zijn dit werken van een geïnspi reerd genie of voyeur? U mag het zeggen', zegt een wandtekst in het museum. Maar dat is een versim- pelde tegenstelling. De artistieke genialiteit van de vernieuwer Ro din staat uiteraard niet meer ter discussie. Hij was ook de eerste kunstenaar die kijkend tekende, in een enkele lijn, zonder veel acht te slaan op het papier. Hij streelde zijn modellen als het ware met de ogen. Ze waren amper binnen of hij begon hen al te tekenen terwijl ze zich uitkleedden. Die spanning van beweging en onthulling zocht Rodin voortdurend. Het heeft on miskenbaar iets erotisch, al zit er natuurlijk een element van voyeu risme in. Voor Rodin was kunst uiteindelijk niets anders dan 'een vorm van seksueel genot'. Vrijmoediger zijn de tekeningen uit zijn 'geheim museum', die hij alleen aan geïnteresseerde insiders toonde en nu af en toe worden geëxposeerd. Vrouwen spreiden hierop voortdurend de benen om hun geslachtsdeel te tonen of be tasten. Tot vervelens toe bijna en het dreigt een beetje banaal te wor den. Zeker vergeleken met de sen sualiteit en krachtige emoties van sommige van Rodins sculpturen. Maar neem dan een kijkje op de kleine tentoonstelling 'Naakt op papier' in het museum. Hier han gen onder meer de geruchtmaken de liefdesparen van de Nederland se kunstenaar Aat Veldhoen uit de jaren zestig (hij werd aangeklaagd voor het verspreiden van pornogra fisch materiaal maar kwam er met een kleine geldboete vanaf). Veld- hoens lichamen zijn plastischer in beeld gebracht, compleet met exta tisch vertrokken gezichten. Dan zijn Rodins vluchtige lijnen toch veel subtieler. Erotique Rodin - in Singer Laren t/m 13 jan., di-zo 11-17 uur, cat €27,95. Beeld van Rodin. les' uit de bijbel of klassieke my thologie. Rodin geeft hen zelfs dierlijke trekjes, om hun gevaarlij ke aantrekkingskracht te onderstre- pen. Vrouwen zijn met slangen in de weer of hebben bokkenpoten. Curieus maar prachtig is een beeld je van een zittende vrouw met over elkaar geslagen bokkenpoo- tjes. Ze werpt het hoofd achter over en lijkt te schateren van ple zier. Alsof ze de toeschouwer uit lacht. Het beeldje is een welkome afwisseling op de nogal passieve, gewillig poserende vrouwen op de tekeningen. Een andere uitzonde ring is een tekening van een staan de naakte vrouw die een kleding Rodin en de liefde. Erotische tekening van Rodin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51