3 Muzikaal festijn rond keus 'Nieuw Zeeuws Meisje Lameirinhas vangt de tijdgeest in zijn muziek donderdag 27 september 2012 podium www.pzc.nl/uit specifiek composities en bewerkin gen van folklegende Seeger nieuw leven in te blazen. Dat resulteerde in het album We shall overcome en in drie tournees, twee door Ameri ka en één door Europa. „Vooral het concert in Dublin heeft toen geweldige indruk gemaakt", me moreert De Klerk. Hij besloot in 2009 een Zeeuwse versie op te zetten van The Seeger Session Band. „Kleinschaliger dan Bruce Springsteen had gedaan. Ik dacht aan circa tien muzikanten, maar mensen die ik vroeg waren zo enthousiast en er kwamen ook spontane aanmeldingen. Iemand met een pedalsteelgitaar bijvoor beeld. Ik had zelf niet eens kunnen bedenken wie zo'n instrument in Zeeland bespeelde. We zijn met vijftien muzikanten begonnen in een bezetting gelijk aan die van het Springsteen-project." De Klerk klinkt nog steeds verrast als hij vertelt over wat de aansteke lijke mix van folk, country, gospel en akoestische rock te weeg brengt. Het publiek komt volledig los bij klassiekers als Pay my money down, If I should fall behind en My Oklaho ma home in uptempo arrangemen ten, afgewisseld met gevoelige nummers, waaronder uiteraard We shall overcome. „Tiet succes bleef ook niet tot Zee land beperkt. We kregen al vrij snel uitnodigingen voor jazzfesti vals in Breda en Helmond. En op een gegeven moment stapte Peter Boone met zijn muziekproductie- bedrijf in Domburg op ons af Hij boekt nationale en internationale optredens voor ons, zoals het Ska- gen Festival in Denemarken begin juli dit jaar. Die Denen gingen hele maal uit hun dak. Volgend jaar gaan we weer en wellicht zit er ook nog optreden in tijdens een festival bij Kopenhagen", vertelt de Klerk. Hij acht de tijd nu ook rijp voor een heuse theatertour. „Dat vergt weer heel wat anders dan spe len op een festival. In het theater kun je van grote tot kleine dingen laten zien." Volgens hem zal daarin ook het visuele aspect een belang rijke rol spelen. „Ik wil er niet te veel over vertellen. Het moet voor het publiek een beetje verrassend blijven, maar tijdens de theater show zal het tijdsbeeld van de cri sis toen en nu indringend worden neergezet. We projecten er ook beelden bij van onder meer Pete Seeger. Cor de Jonge, onze saxofo nist voert de regie van de perfor mance en trompetist Hans Note- baart zorgde voor de vormgeving." Vrijdag 28 september, Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur. Veere Concert Muziekpodium Zeeland: Vo caal Ensemble Trigon, spirituele muziek uit de middeleeuwen, m.n. Hildegard von Bingen Grote Kerk, 15.30 uur DINSDAG 2 OKTOBER Middelburg Paul de Leeuw met 'Poephoofd', Schouwburg, 20.00 uur (uitverkocht) WOENSDAG 3 OKTOBER Middelburg Optreden van Amina Figarova Sextet. Bezetting: Amina Figarova (piano, compo sities), Ernie Hammes (trompet), Bart Plat- teau (fluiten), Mare Mommaas (tenorsax), Jeroen Vierdag (bas) en Chris Strik (drums). Entree: 15/12 euro Schuttershof, Schuttershofstraat 1, 21.30 Terneuzen De Illusionist (try-out), Scheldetheater, 20.00 uur Kunstenaar Rem van den Bosch verheugt zich zeer op de verkiezing van het Nieuwe Zeeuwse Meisje zaterdaga vond in de Timmerfabriek in Vlis singen. „Het belooft een geweldige avond te worden. Alle modellen zijn daar bij aanwezig en zullen zich presen teren zoals ik ze gefotografeerd heb, dus zoals een Zeeuws Meisje er volgens ieder van hen uit moet zien. Dat betekent bijvoorbeeld dat er een meisje in schapenvel rond loopt en dat een andere kandidate een rondje op een Harley door de zaal maakt en zo dus nog veel meer", zegt Van den Bosch. Hij is initiatiefnemer van de zoektocht naar 'Het Nieuwe Zeeuwse Meisje' ter vervanging van wat hij noemt 'Het margarinetrutje' uit de recla me dat lange tijd het beeld van Zee land bepaalde. Alle deelneemsters manifesteren zich zaterdag op de catwalk. De presentatie is in han den van Escha Tanihatu en Dennis Weening. Verder zijn er optredens van DJ-Set Toxedo Bandido en van Hiphop/Streetdance- groep The Cool Corner. Commissaris van de Koningin Karla Peijs maakt rond 22.30 uur de winnares bekend. Zat. 29 sept., De Timmerfabriek, Vlissingen, 20.00 uur, toegang gratis, reserveren: www.nieuwzeeuwsmeisje.nl/reserveren Fernando Lameirinhas door René de Dreu Fernando Lameirinhas (Por tugal, 1944) is als muzikant meegedreven op tal van tijd gebonden muziekgenres. Hij treedt vrijdagavond samen met zijn broer Antonio Lameirinhas (bass) en Daniel Moraes(gitaar) op in Theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. Zijn voorliefde voor populaire, ei gentijdse muziek manifesteerde zich al snel nadat het gezin La meirinhas zich in 1959 - op de vlucht voor het dictatoriale Sala- zar regime - in het Belgische Charleroi had gevestigd. Fernan do en zijn 3 jaar jongere broer voelden zich als tieners meer aan- gétrokken tot de rock 'n roll dan tot de traditionele muziek uit Por tugal. De opleiding aan de muzie kacademie en het talent van bei de broers betaalde zich eind jaren zestig uit in de vorm van een we reldhit move onder de naam Jesse James. Dan is het inmiddels de Amerikaanse soul die de muzika le richting bepaalt. De muzikale zwerftocht brengt de broers via Engeland, de VS en Spanje halver wege de jaren zeventig naar Am sterdam. Als huisband van De Melkweg introduceren ze daar de 'wereldmuziek'. Voor Fernando is het een soort thuiskomst en een terugkeer naar de Portugese roots. Zijn broer Antonio is nog steeds van de partij en samen zor gen ze ervoor dat die roots de -klankkleuren van al hun muzika le omzwervingen in zich dragen. Ondanks die terugkeer naar de elementen van de Fado weet Fer nando Lameirinhas de tijdgeest in zijn muziek te vangen. Dan help het als onder meer Ray mond van het Groenenwoud, Stef Bos, Paul de Leeuw, Jacqueli ne Govaert, Blóf maar ook een keur aan jazzmuzikanten onder wie Eric Vloeimans hem uitno digen voor opnamen en optre dens. „Muziek is nooit een be wuste keus geweest, het kwam bijna instinctief als iets dat al bij mijn karakter paste. Dat begon dus in Portugal met de muziek cultuur die daar bij hoort. In Bel gië is er de eerste gitaar en daar hoorde voor mij de muziek van The Shadows en The Spotnicks bij. Bandjes en meegaan met de tijd en zo rolde ik in de soul, muziek van Wilson Picket, Sam Dave. Pas achteraf besef ik dat die muziek dicht bij de 'Saudade' van Portugal-ligt, muziek van en uit de ziel", vertelt Fernando. Hij dreef enige tijd mee op het suc ces, maar ervoer weldra het En gels, de taal van de popcultuur, als een leugen. Hij ontdekte via de nieuwe golf Braziliaanse muzi kanten dat zijn wortels voor hon derd procent in Portugal lagen. „Die ontdekking levert een schat kist aan mogelijkheden. Als ik uit die bron put gaan er nog steeds heel veel deuren open en dat voelt als een natuurlijke evolutie. Het zijn de contrasten in een mu ziekleven die je behoeden voor routine en dwingen die schatkist ten volle te benutten." In dat muzikale leven was het werk van de Portugese dichter Fernando Pessoa (1888 - 1935) al tijd een belangrijke reisgenoot. „Zijn gedichten prikkelen er iets mee toe doen. Als popmuzikant durfde ik dat niet aan, maar ik kon het niet loslaten en vond uit eindelijk een manier zijn gedich ten anders te lezen. Niet als een intellectuele uitdrukking, eerder als een mooie poëtische context voor mijn muziek. Ik gebruik zijn persoonlijkheid en zijn woorden en organiseer ze op mijn manier om hun kracht aan muziek te koppelen." 'Pessoa' is het project waar Fernando nu aan werkt met muzikanten uit verschillende gen res. Dertig schouwburgen legden het al vast. Een logische stap na het programma waar hij nu nog middenin zit 'Eterno'. Het gelijk namige album verscheen in 2011. Een ode aan het leven zelf, met vallen en opstaan, liefde en ver driet, nieuw leven en dood. Vrij. 28 sept. Theater De Wegwijzer in Nw-en St. Joosland, 20.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39