Voorzichtig optimisme over kantoren 21 zeeland 23.000 Beschermd gebied geen bedreiging WCT donderdag Zweer De krant 6 weken voor 18 euro! PZC donderdag 27 september 2012 tüiaaiaüigBWM door Willem van Dam Zo af en toe maken me vrouw Van Dam en ik een uitstapje. Dan gaan wij niet zo heel ver, want we zijn niet van die reizi gers. Zodra we de Grote Bosatlas openslaan, worden we al bekro pen door gevoelens van heimwee naar eigen huis en haard. Wel eens met de trein gereisd? Er waren tijden dat je gewoon bij een vriendelijke mevrouw of mijnheer die achter een loket ze telde, een kaartje van A. naar B. kon kopen. Tegenwoordig: geen loket te vinden. De loketmevrouw/mijnheer heeft plaats gemaakt voor een auto maat. Moet je 's proberen om daar een kaartje uit te toveren - daar moet je voor hebben gestudeerd. En als het eindelijk is gelukt en je sleept met je koffer over een toch tig perron, klinkt er plots uit een luidspreker een blikkerige stem die meldt dat de trein van A. naar B. twintig minuten vertraging heeft Twintig minuten, ja, ja, bijna drie kwartier zal je bedoe len! Vervolgens loop je de kans dat je COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc,nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 belandt in een coupé vol schreeu wende pubers die zelfs niet het fatsoen kunnen opbrengen hun in sneakers geschoeide voeten van de bank te tillen. En als er dan ook nog eens een chagrijnige conducteur ver schijnt, die je op blaffende toon toespreekt omdat je niet één-twee-drie je treinkaartje kunt tonen, is de lol er helemaal af. Een vliegtuig, nóg erger. Wel eens een paar uur in een vliegmachine gezeten temidden van een gezel schap luid kwebbelende ('Joehoe, José, we zitten hiehier') zonne- bankgebruinde mevrouwen die aan een Spaanse kust 'even lekker een echt zonnetje gaan pikken'? Nou, ik wel. Soms echter valt er niet te ontko men aan een reisje. Zo worden wij zaterdag op een feestje te Lis- serbroek verwacht. We hebben er een hotel geboekt En natuurlijk de beoordelingen gelezen die vori ge hotelgasten op internet hebben achtergelaten. „De zweer is pri ma", luidt één van de recensies. We kunnen niet wachten om naar Lisserbroek af te reizen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl is het maximum aantal Zeeuwse ba nen op kantoor in 2020. Daarna daalt deze werkgelegenheid. De kantorenmarkt in Zee land lijkt uit een dalletje te klimmen. Met name in Mid delburg is er beweging met de verhuizing van Scoop en de oplevering van het pand aan Het Groene Woud van de directie Ruimte, Milieu en Water van de provincie. door René Schrier en Cornelleke Blok Wie Zeeuwse ma kelaars spreekt die zich met'be drijfshuisves ting bezighou den, hoort voorzichtig positieve ge luiden. Er zit weer wat beweging in. En het beeld is positiever dan een halfjaar geleden. In Middelburg kan die ontwikke ling ook verklaard worden uit het feit dat enkele nieuwbouwplan- nen (Kamer van Koophandel, Woongoed, Rabobank en Delta) niet door zijn gegaan of in de ijs kast zijn gezet. Natuurlijk blijven er onverhuurba re panden jarenlang leeg staan. Maar dat zijn vooral kantoren die niet meer van deze tijd zijn. Ge bouwen met verdiepingen, maar zonder lift. Of de zogenaamde energieslorpers. Moderne kantoor gebouwen vinden op den duur wel een huurder, vertelt Jeroen Vis ser van Sinke Komejan te Middel burg, en hij noemt als voorbeeld de nieuwe kantoren aan het Park Veldzigt in Middelburg. Dit in te genstelling tot kantoren uit de ja ren zeventig, waarvan er bijvoor beeld in Vlissingen en Terneuzen enkele staan. Paul Fermont van Faasse en Fer- mont in Goes is ook voorzichtig optimistisch. Hij leidt dat af uit het feit dat de bedrijvenmarkt aan trekt. Hij doelt daarmee op be drijfshallen, showrooms en werk plaatsen. Als die aantrekken volgt de kantorenmarkt, is de ervaring van Fermont. Maar momenteel is volgens hem nog niet echt sprake van een actieve markt in de kanto rensector. Alleen de zorg en techni sche dienstverleners vormen daar op een uitzondering. Landelijk is de kantorenleegstand volgens Fermont zo'n 17 procent. In Zeeland schat hij de leegstand in deze sector op 10 tot 12 procent. Maar terugkijkend is hij nog niet zo pessimistisch: „Een half jaar ge leden was het duidelijk minder. Wat dat betreft lijkt er wat bewe ging te komen." Jeroen Visser heeft het over een grillige markt die al decennialang op en neer gaat. De sterkste pun ten in Zeeland zijn de gebieden in Goes en Vlissingen rond het spoor. De kantoren die daar staan vinden wel een bestemming. Daar trekt de markt dan ook wel een beetje dicht is de ervaring van Vis ser. Makelaar Jan de Dobbelaere uit Oostburg heeft een vijftal leeg staande kantoorpanden in porte feuille in de regio Sluis, waaronder de voormalige ABN-Amrobank in Oostburg en de voormalige Rabo bank in Aardenburg. Beide kan toorpanden staan al ongeveer drie" jaar leeg. „In het pand in Oostburg hebben honderd mensen gewerkt. Er zijn niet veel bedrijven die zo veel ruimte nodig hebben." Bekijk de video op www.pzc.nl. Het- voormalige GAK-kantoor in Goes (boven) staat ai sinds 2005 leeg. In het statige monumentale pand aan het Havenpark in Zierik zee (onder), waar voorheen een ac countantskantoor in zat, werken al twee jaar geen mensen meer. Sinds dien staat het te koop. foto's Ronald den Dekker en Sinke Komejan door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De uitbreiding van het beschermde natuurgebied in de Westerschelde heeft geen economi sche en financiële consequenties voor de zeevaart of het bedrijfsle ven. Ook zit het de eventuele aan leg van de Westerschelde Contai ner Terminal niet in de weg. Dat antwoordt staatssecretaris Henk Bleker op vragen van WD-Kamerlid Helma Lodders. De Raad van State bepaalde op 14 september dat het Rammekens- schor bij Ritthem ten onrechte geen beschermd Natura 2000 ge bied is. De Staat moet het er als nog aan toevoegen, anders volgt een dwangsom van 100 euro>per dag (maximum 15.000 euro). Ble ker geeft uitvoering aan die uit spraak, schrijft hij de Kamer. Hij wijst erop dat Nederland moet voldoen aan de internationale ver plichtingen die voortkomen uit de Vogel- en Habitatrichtlijn. Richtlij nen waaraan Nederland zich heeft gecommitteerd. De uitbreiding van het beschermde natuurgebied is nodig om alsnog aan die regels te voldoen, aldus Bleker. 1-Iet Ram- mekensschor moet worden be schermd, onder andere omdat het een leefgebied is van de grote stern. Overigens ligt het aanwezige zand- depot buiten de grens van het nieuwe beschermde gebied. Er is volgens Bleker dan ook geen spra ke van herstel van natuurwaarden of kosten daarvoor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2