Financiële overdracht brandweer mislukt 16,5 vergeet d paraplu n in je Sabewa brengt belastingen samen D66 in Europarlement wil aandacht Thermphos Zeeuwse economie donderdag 27 september 2012 Veiligheidsregio Zeeland moet orde op zaken stellen door Marcel Modde MIDDELBURG - De Veiligheidsregio Zeeland krijgt een flinke veeg uit de pan van de eigen accountant Deloitte. Het bureau onderzocht de financiële overdracht van de ge meentelijke brandweertaken naar de VRZ. Het onderzoek was opge dragen door de nieuwe directeur Gerrie Ruis, die op augustus aan trad. De accountant concludeert dat aan de voornaamste eisen tot dusver onvoldoende invulling is gegeven. Volgens Deloitte is het 'voor de be- heerbaarheid van de VRZ essen tieel dat bestuur en management snel volledig grip krijgen' op de grotere organisatie. Het bureau ad viseert met klem dat het bestuur en management van de VRZ alle bevoegdheden en verantwoorde lijkheden in handen moet krijgen. De overdracht had januari dit jaar geleidelijk z'n beslag moeten krij gen, maar zou nu worden opge schoven naar 2013. Dan komt, zo als gepland, ook het gemeentelijk brandweerpersoneel over naar de veiligheidsregio. Bestuursvoorzitter Jan Lonink er kent dat het oorspronkelijke mars plan voor overheveling van de fi nanciële en bestuurlijke verant woordelijkheid achteraf te ambiti eus is gebleken. De datum van 1 ja nuari 2012 was volgens hem ten de le ook geprikt, om van het onder ling gekrakeel van de burgemees ters over de kostenverdeling af te zijn. „Het ging om een formele overdracht. Daarbij draaide het vooral om wie nu verantwoorde lijk is voor de budgetten. Als ik kijk naar mijn eigen gemeente Ter- neuzen, doen we zelf niks meer. Zijn er specifieke uitgaven voor de brandweer, dan sturen we die reke ning naar de veiligheidsregio." In tegenstelling tot wat was afge sproken, is de praktische bedrijfs voering van de brandweer tot dus ver echter bij de gemeenten achter gebleven. De tactische en operatio nele aansturing gebeurt al wel on der VRZ-vlag, aldus Lonink. Het bestuur besluit vandaag over het voorgestelde uitstel van de over dracht. watersportcentrum. Daar hoort ook een- onderzoek naar de aanleg van een getijdencentrale bij. Foodport Zeeland. De voedselpro- ducerende en-verwerkende bedrijven kunnen samen met logistiek en transport innoveren door logistiek en ketens in Nederland en daar buiten te ontwikkelen, Zeeland op de kaart te zetten als voedselhaven, onderwijs te verbeteren (Foodport Academy), producten te innoveren en tevergroenen (biobased). .Ai Nieuwe teelten/technieken in de landbouw. Bij, nieuwe teelten kan worden gedacht aan bijvoorbeeld stevia, als alternatieve gezonde zoetstof. Als het gaat om nieuwe techniek moet worden gedacht aan koeltechniek, energieopwek- DEN HAAG - D66-Europarlementa- riër Gerben-Jan Gerbrandy roept de Europese Commissie op maatre gelen te nemen om de enige pro ducent van fosfor in Europa, Thermphos uit Vlissingen, te be schermen tegen oneerlijke concur rentie. Thermphos vroeg maandag uitstel van betaling aan. „Het bedrijf lijdt aanmerkelijke schade door dum ping van witte fosfor uit Ka- zachstan, dat tegen spotprijzen op de markt komt. Thermphos is een koploper op de weg naar een groe ne economie en vervult een strate gische rol in de Europese voedsel productie. Dat mogen we niet fail liet laten gaan doordat bedrijven in andere landen zich niet aan de regels houden." In parlementaire vragen aan de Eu ropese Commissie benadrukt Ger brandy het belang van een Europe- king en zoetwaterconservering. Doel: betere (nieuwe) producten, kostenbe sparingen en hogere rendementen. Hl). Binnertdijkse aquacultuur. Een aantal projecten loopt al, bijvoorbeeld de Zeeuwse Tong in Colijnsplaat, Seafarm in Kamperland (energiezuinige tarbotkwekerij) en Roem van Yerseke in Yerseke (kweek mosselbroed). Een kustlaboratorium waar ondernemers dieren en planten kunnen kweken in een natuurlijke omgeving wordt voorbereid. Doel: sector uitbreiden en meer banen scheppen. Energie en Klimaat. Drie thema's vormen de speerpunten. Energiebesparing, bijvoorbeeld door restwarmte uit de industrie te gebruiken voor verwarming van woningen en bedrijfspanden. Energieopwekking is een tweede thema: overgang naar een koolstofarme economie. Tot slot bewustwording van overheden, bedrijven en burgers. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Inwoners van de ge meenten Goes, Borsele, Kapelle, Tholen, Hulst, Sluis, Terneuzen en Reimerswaal krijgen vanaf 2014 één biljet voor zowel belastingen van Waterschap Scheldestromen als hun gemeente in de bus. Dat kan door de oprichting van Sa bewa Zeeland. Goes, Borsele, Ka pelle en Tholen werkten al langer samen onder de naam Sabewa. Door de uitbreiding is de naam veranderd in Sabewa Zeeland. De nieuwe organisatie begint op 1 ok tober. In 2013 zullen inwoners al veranderingen zien, maar een jaar later is het formulier gecombi neerd. Jon Herselman, voorzitter van het bestuurlijk overleg Sabewa Zeeland zegt dat er efficiënter en klantvriendelijker wordt gewerkt. De belastingbetaler hoeft straks nog maar één keer kwijtschelding of gespreid betalen aan te vragen. De deelnemers besparen 1,5 mil joen euro. „De bezuinigingen zit ten in de formatie. Er zijn nu zo'n 60 tot 65 medewerkers betrokken bij de belastingen, straks zijn dat 20 tot 25 mensen minder. Dat is de eerlijke boodschap." Herselman had het liefst alle gemeenten bij Sa bewa Zeeland betrokken. „We zou den dan een besparing van grosso modo 2,5 miljoen euro realiseren. Ik denk dat de andere gemeenten niet achter kunnen blijven." se producent van fosfor. Fosfor en fosfaten zijn essentiële elementen van onder meer kunstmest en voe dingsmiddelen. Zonder fosfor zou de wereld hooguit 2 miljard men sen kunnen voeden. „Het is van groot belang om binnen de EU een producent van fosfor te heb ben: we willen niet volledig afhan kelijk zijn van landen buiten de EU", aldus Gerbrandy. D66 wil dan ook met spoed ophel dering over de klacht die Thermp hos al op 7 november vorig jaar bij de Commissie indiende, om in aanmerking te komen voor be scherming tegen dumping uit niet-EU-landen. „Hier bestaan Eu ropese regels voor, laten we ze dan ook gebruiken. De Europese Com missie kan voorlopige maatregelen nemen, zodat we niet hoeven te vrezen voor het voortbestaan van Thermphos", vindt Gerbrandy. miljoen euro steekt de provincie in de vernieu wing van de Zeeuwse economie. Dat geld is be doeld om concrete projecten aan te jagen. De provincie geeft met 16,5 miljoen euro economische innovatie een duwtje. Dat gaat vooral naar de 9 businesscases, waarin het bedrijfsleven zelf veel meer zal investeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23