'Grensgeval' blootgelegd 1843 22 Cursus Nu is het Genoeg! CJG's voeren campagne voor positief opvoeden Zoektocht beschermvrouw voor tunnelboor doet wenkbrauwen fronsen almanak Jong Langs de in Zeeuws-Vlaanderen 117 km lange landsgrens staan tussen Saefting- hepolder en het Zwin 97 grenspalen. 'Hier stond in de vrijdag 28 september 2012 zwjaswaMSttHSS door Raymond de Frel De zoektocht naar twee beschermvrouwen van de tunnelboor voor de Sluiskiltunnel doet nogal wat wenkbrauwen fronsen. De een vindt het fantastisch, niets mooier dan dit soort tradities. Maar er zijn ook criticasters, die de wedstrijd 'Boor zoekt vrouw' de grootst mogelijke onzin vin den. Tot 2i oktober mogen vrouwen uit Zeeuws-Vlaanderen zich via www.boorzoektvrouw.nl opge ven als kandidaat-bescherm vrouw. Daarna gaan zes genomi neerden de strijd met elkaar aan, in de hoop via de site van de PZC zoveel mogelijk publieksstemmen te vergaren. Het idee voor een be schermvrouw is overgewaaid uit Duitsland. Daar werd vaak voor moeilijke bouwprojecten de be scherming gevraagd van de heili ge Sint Barbara. Bij de oosterbu ren wordt de rol van bescherm vrouw vaak vervuld door hoogge plaatste vrouwen. De beschermvrouwen bij Sluiskil moeten goed met stoere mannen kunnen praten en van techniek houden. Ze mogen de boor dopen met een fles champagne. Daarna moeten de vrouwen nog een keer langs bij de tunnelwerkers. Ze drinken dan een bakje koffie met ze en luisteren naar de verhalen. Reageerder 'Moet 8c Chandon' moet cynisch lachen om dit soort berichten. „Begin nondeju ge woon aan die langverwachte tun nel van ons belastinggeld, na het lange ge jojo van de provincie voor de toestemming van de bouw van de Tunnel. Zorg dat de veiligheidsmaatregelen op en top zijn en dat alles zonder verdere ongelukken gebeurt. Als er al een fles champagne tegen de boor moet worden gegooid, vraag dan commissaris van de koningin Kar- la Peijs of een van de drie prinses jes. Dat zou niet meer als netjes zijn. En laat die andere flauwekul over een 'beschermvrouw' om de veiligheid van de werkers en het materiaal te waarborgen achter wege." Reageerder 'Axelaartje' vindt dat de beschermvrouwen uit de buurt moeten komen van de toe komstige tunnel. „De tunnelbo- ren van de Westerscheldetunnel hadden ook twee beschermvrou wen die uit de streek kwamen. Ik vind dat ze nu ook moeten kijken naar vrouwen die in de nabijgele gen Koegorspolder hebben ge woond. Die moesten immers uit eindelijk wijken voor de bouw van de tunnel." 'Martin' wil dat de keuze valt op 'gewone, sterke vrouwen zonder publieke functies'. „En niet op pu bliciteitsgeile politici als Patricia de Milliano of Petra de Boevere", deelt hij een kat uit op de website van de PZC. „Ilc zou mij kunnen voorstellen dat zij graag zouden willen. Dergelijke types moeten juist onmiddellijk worden afgewe zen." Reageerder 'nun oender' ver woordt dezelfde mening iets ge nuanceerder. „Er zijn nog genoeg meiden uit de regio die in de tech niek zitten. Ga daar onder ronse len en kies niet voor een politicus die er alles aan doet om maar in de publiciteit te komen. Zo zorg je ook eens voor promotie van vrouwen in dit ondergewaardeer de en onderbetaalde vakgebied." Reageer ook op artikelen op de website van de PZC. Post uw bijdrage on deraan een bericht. TERNEUZEN - Maatschappelijke op vang Zeeland en Maatschappelijk Werk Zeeuws-Vlaanderen en Wal cheren beginnen dinsdag in Zeeuws-Vlaanderen de cursus Nu is het genoeg! De cursus is be stemd voor vrouwen die slachtof fer zijn (geweest) van huiselijk ge weld. Er zijn tien bijeenkomsten waarin de deelnemers weerbaar der leren te worden. Tijdens ;de cursus praten de deelnemers in Het lukt die enthousiaste verslaggeef ster vaak in een mum van tijd haar gesprekspartner voor zich te winnen. Of dat nou een gesprek via de tele foon is of dat het face to face wordt gevoerd. Het ijs is meestal snel gebro ken. Blijkbaar weet zij de juiste toon te treffen. Meestal. Maar, niet altijd. Zo verliep laatst het telefoongesprek met een 8o-jarige dorpsbewoner wat stroejjes. De verslaggeefster wilde we ten hoe de man het vond dat in zijn doip een plantsoen naar hem wordt vernoemd. „Bent u echt 8o? U klinkt nog zo jong",onderbrak zij de lijn van het gesprekje. De man bevestig de zijn leeftijd. „Maar bent u ook niet een beetje doof of zo?", hield de ondérvraagster aan. Nee, hij was al leen een beetje verbaasd. door Henk Boot kleine groepen over onderwerpen als: Hoe is de verhouding met mijn partner? Hoe ga ik om met macht en onmacht? Hoe kan ik grenzen stellen? Hoe kan ik ge weld voorkomen? Uit onderzoek blijkt dat één op. de vijf vrouwen te maken heeft met huiselijk ge weld door de partner. Belangstel lenden kunnen voor meer infor matie of aanmelding bellen naar 0118-469917. Deelname is gratis. Tip? redactie@pzc.nl NIEUW-NAMEN - Ze zijn langs het nieuwe fietspad over de Konings- dijk tussen Nieuw-Namen en Clin- ge in geen velden of wegen meer te bekennen. De oude arduinen grenspalen, die daar ooit de over gangen tussen de twee koninkrij ken van Nederland en Belgié mar keerden. Maar iets wat zich aan het oog onttrekt, hoeft nog niet te zijn verdwenen. Dat ontdekte Richard Bleijenberg uit de Kouter. Hij groef er deze week eentje op. Naast de Konings- dijlc, op de grens tussen Nieuw-Na- men en Kieldrecht. Bleijenberg is 77 jaar. Gekend als beheerder van de Meester van der Heijdengroeve in zijn woonplaats. Begaan met de streek, onbezoldigd schorren- en slikkenexpert'en vol verhalen. Even eigenzinnig als wij len zijn schoonvader, Staf'de Ster ke' de Maaijer, hoofdpersoon in een biografie uit 2010 van journa list Paul de Schipper. Die Richard Bleijenberg dus. Hij verbaast zich al enige jaren over de afwezigheid van grenspalen in het gebied tussen Nieuw-Namen en Clinge. „Zondag zag ik mijn kans schoon. Bij de opening van het nieuwe fietspad hier over de Ko- ningsdijk heb ik mijn probleem aangekaart. Het zat vol politiekers uit Sint-Gillis-Waas, want in Bel gië zijn gemeenteraadsverkiezin gen", zegt amateur-archeoloog Bleijenberg. Gelukkig voor hem was ook burge meester Jan-Frans Mulder uit Hulst present. Ook met hem deel de hij zijn 'geheim'. Hoe dan ook: in de hoofden van de lokale nota belen aan weerszijden van de landsgrens zitten de grenspalen sinds zondag vooralsnog gebeiteld. Want wie met Bleijenberg-te ma ken krijgt, vergeet dat van zijn le ven niet. Hij spreidt een enthou siasme ten toon, waar- menig actie voerder een puntje aan kan zui gen. Dat gevoegd bij zijn sappig Kouterse tongval en zijn karakteris tieke verschijning, maakt een ont moeting met Richard welhaast on vergetelijk. Burgemeester Mulder van Hulst toont zich in elk geval geïnteresseerd. „Ik weet er het fij ne nog niet helemaal van, maar het lijkt me de moeite waard als we die palen weer een plaatsje langs de grens kunnen geven. Ze ker als ze er ook ooit echt gestaan hebben. Laten we zeggen: dat het probleem nu bekend is bij de men sen die het moeten weten". Overigens is zowel in ons land als in Belgïe tot 1977 vrij nauwgezet bijgehouden hoe het met de grens palen stond. Er waren zelfs grens overschrijdende verordeningen over het schouwen van palen en instructies hoe ermee om te gaan bij beschadiging of verdwijning. Naast de 369 officiële grenspalen zijn er nog tientallen tussenpalen en evenzovele grensstenen die ver wijzen naar de roerige geschiede nis in Zeeuws-Vlaanderen, vanaf de Tachtigjarige Oorlog. Richard Bleijenberg: 'schatgraver'. door Gertie De Boey TERNEUZEN - De drie Centra voor Jeugd en Gezin (CjG) in Sluis, Ter- neuzen en Hulst voeren van 1 tot en met 7 oktober samen de cam pagne 'Positief Opvoeden'. Het is dan namelijk de landelijke Week van de Opvoeding met als thema 'Luister eens naar me'. De centra willen ouders van kinderen van 0 tot en met 12 jaar laten ken nismaken met de voordelen van Positief Opvoeden, in de hoop dat zij .de methode zelf gaan gebrui ken. „De bedoeling is dat zij hun kinderen leren goed te communi ceren, respect te hebben voor ande- is het jaar waarin de officiële lands grens tussen Nederland en België tot in details is vastgelegd. NIEUW-NAMEN - „Ik weet nog dat hier in de oorlog bij de grenspaal een Duitse soldaat op wacht stond. Hier liep een landweggetje, een smokkelpaadje, van de Hulster- loostraat naar de Koningsdijk." Uit gerekend op die plek steekt Ri chard Bleijenberg zijn schop in de grond. Pal naast een provisorische afrit naar- het lager gelegen wei land. ren, problemen op te lossen en po sitief te denken", aldus een CJG- woordvoerder. In de Tipkrant, die wordt verspreid via basisscholen, peuterspeelzalen en kinderdagver blijven, staat hoe ze dit kunnen doen met de Triple P-methode. Dit Positief Pedagogisch Program ma is een methode die de opvoe ding van kinderen makkelijker kan maken. Ouders kunnen op www. positiefopvoeden.nl extra informa tie krijgen. De site blijft ook na de Week van de Opvoeding beschik baar. De campagne is ook de start van een intensievere samenwer king tussen de CJG's. pagina 26/27: Nelly weet altijd raad Zonder pijnstillers zou De Zeeuwse Kelder De Zeeuwse Kelder niet meer zijn. www.pzc.nl/zeeuwsekelder Oud-profvoetballer Remco van Keeken is nu een keldervoetballer! Lees op www.pzc.nl/zeeuwsekelder STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 124