Schaalvergroting zorg onvermijdelijk IEDER KWARTIER €100.000 ZEEUWS-VLAANDEREN Normandische invasie in het klein aan Boslaan Axel Restauratie eerste delen Lam Gods Nog 3 dagen VRIJDAG 28 september 2012 21 'Groter worden om dienstverlening op kleine schaal te kunnen blijven aanbieden' door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Schaalvergroting slaat toe in de Zeeuws-Vlaamse zorgsec tor. ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen en Curamus maakten begin deze week bekend een partnerschap aan te gaan, met uitzicht op een fu sie. Ook de relatief kleine Stichting Ouderenzorg Kanaalzone (Soka) zint op samenwerking, met de in heel Zeeland actieve Stichting voor Regionale Zorgverlening (SVRZ). Het klinkt ietwat 'beangstigend', het samengaan van al die organisa ties. ZorgSaam, actiefin de zieken huis-, ouderen- en thuiszorg en het ambulancevervoer, heeft al een jaaromzet van niet minder dan 160 miljoen euro (2011) en ruim drieduizend medewerkers. Curamus dat is gespecialiseerd in de ouderen- en verpleeghuiszorg, draait zo'n dertig miljoen omzet en heeft meer dan zevenhonderd werknemers. Als ZorgSaam en Curamus samen gaan, gemikt wordt op 2015, ont staat een mega-zorginstelling. „Ja, voor Zeeuws-Vlaamse begrippen", reageert Paul Rademacher, voorzit ter van de Raad van Bestuur van ZorgSaam, „maar landelijk halen we waarschijnlijk nog niet eens de top vijftig. Bovendien, we zetten deze stap juist om zorg op kleine schaal, tot in de allerkleinste woon kernen, te kunnen blijven aanbie den." De zorg wacht grote veranderin gen die overigens al gaande zijn. De vroegere (lichte) ouderenzorg verdwijnt goeddeels. Thuiszorg komt ervoor in de plaats. Het ac cent komt veel meer op verpleeg huiszorg te liggen, de zwaardere zorg. „Op dat terrein kunnen we elkaar aanvullen", verklaart Rade macher het partnerschap tussen ZorgSaam en Curamus. „Curamus is sterk in verpleeghuiszorg en wij willen in onze wooncentra Coens- dike (Aardenburg) en Emmaus (IJ- zendijke) verpleeghuisafdelingen beginnen." Bennie Saman, directeur van de kleine 'concurrerende' Stichting Ouderenzorg Kanaalzone (Soka) met woonzorgcentra De Blide, 't Verlaet en Redoute, vindt het 'ver standig' dat ZorgSaam en Cura mus elkaar opzoeken. De omstan digheden - zoals alleen -nog zware zorg via de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten - dwingen vol gens Saman tot schaalvergroting. „Niet dat groot beter hoeft te zijn", tekent hij aan. Soka wérkt overi gens zelf voor verpleeghuiszorg al samen met de SVRZ. Een bunde ling Soka-SVRZ ligt voor de hand. Saman: „In Zeeuws-Vlaanderen zijn straks twee grote partijen over." Grensgeval blootgelegd 22 en 23 AXEL - Ze werken al twee weken en ze den ken nog tot eind oktober bezig te zijn, de me dewerkers van Bart-Line uit het Belgische Oostkamp. Met twee amfibievoertuigen met maaibalken ontdoen ze niet minder dan 68 ki lometer waterloop in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren van begroeisel. „Het is hard nodig", wijst Damien Dierickx op de bergen groen langs de Boslaan in Axel. Hij verwachtte vier, vijf kilo meter per dag te kunnen doen. „We komen hier niet verder dan drie kilometer." H4A Groen dat het werk uitvoert voor waterschap Scheldestromen, heeft Bart-Line ingehuurd als onderaannemer. H4A Groen zet waar mo gelijk kranen in om groen uit sloten en ande re waterlopen te verwijderen. Dat moet in heel de regio wel over duizend kilometer ge beuren om een goede waterafvoer te garande ren. Bart-Line doet de grotere watergangen met handige Truxor-amfibievoertuigen, een Zweeds fabrikaat met een Italiaanse motor. Dierickx: „We doen de Damsevaart elk jaar. Hopelijk mogen we hier volgend jaar ook te rugkomen." foto Mark Neelemans GENT - Eén van de grootste restau ratiewerken ter wereld begint vol gende week dinsdag in het Mu seum voor Schone Kunsten in Gent de restauratie van de eerste acht panelen van het veelluik Lam Gods van de gebroeders Hubert en Jan van Eyck. Een team van negen specialisten neemt de panelen on der handen. De werkzaamheden zullen vijfjaar duren. Er is 1,2 mil joen euro mee gemoeid. De eerste panelen zijn half septem ber onder zware bewaking ver huisd van de Sint-Baafskathedraal in hartje Gent naar het Museum voor Schone Kunsten. De restaura tie vindt plaats in een glazen kooi, zodat het publiek de werkzaamhe den kan volgen. De sterk vergeelde vernislagen worden eerst verwij derd. Het wereldberoemde schil derwerk, dat al bijna 600 jaar oud is en jaarlijks honderdduizenden bezoekers trekt, zal daardoor veel beter tot zijn recht komen. s": stantulotorij Gelukstrekking 1 oktober

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 123