Hogere btw treft ook energienota 'Nu een product omprijzen van 9,99 euro naar donderdag 27 september 2012 10 euro en nog wat, dat doe je niet'. 11 Jelger Zee, Detailhandel Nederland 180 euro duurder uit Een Nederlands huishouden zal volgend jaar gemiddeld 180 euro duurder uit zijn door de btw- verhoging, zo verwacht het ING Economisch Bureau. De maatregel raakt naar verwach ting de hogere inkomens meer dan de lage en middeninkomens. Mensen die meer te besteden hebben geven meer geld uit aan producten en diensten waarvoor de btw-verhoging geldt. De btw gaat van 19 naar 21 pro cent, maar dat betekent niet dat de prijs 2 procent stijgt. Van de prijs in de winkel moet eerst 19 procent btw worden afgetrokken. Over die kale prijs wordt 21 pro cent geheven. Concreet betekent dit dat de prijs in de winkel 1,68 procent stijgt. ■3 Levensmiddelen, niet alcoholhou dende dranken, voedingssupple menten, water, agrarische goede ren (zoals pootgoed, zaden en stro), geneesmiddelen en hulpmid delen, kunst, verzamelvoorwerpen, antiek en boeken vallen niet onder de btw-verhoging. In 2001 is de btw ook omhoog ge gaan, toen van 17,5 naar 19 pro cent. De economische omstandig heden waren toen gunstiger dan nu. Ook is de voorbereidingstijd voor winkeliers ditmaal beduidend korter. illustratie Mark Reijntjens mode en sport, meent dat de btw-verhoging vooral modebedrij- ven 'rampzalig' zal uitpakken. „Toen de Kunduz-coalitie dit be sluit nam, had de modebranche al in het Verre Oosten en Oost-Euro pa de wintercollectie ingekocht. Dat was allemaal al uitonderhan deld. Modezaken gaan een moeilij ke winter tegemoet, terwijl ze nor maal in dat seizoen het grootste deel van hun winst binnenhalen. Winterkleding is doorgaans wat duurder dan zomerkleding." Kalshoven denkt dat de btw-verho ging geleidelijk aan binnen twee jaar op het bordje van de consu ment zal liggen. Sommige produc ten zullen meteen in prijs stijgen en daarom kan het gunstig zijn niet te wachten met dure sinter klaascadeaus, zegt hij. Te denken valt aan elektronica of sieraden. „Je moet natuurlijk oppassen met impulsaankopen, maar het kan de moeite waard zijn om de komen de dagen eens wat winkels binnen te gaan en te vergelijken." door Chris van Alem Ook stroom, gas en benzi ne ontkomen niet aan de btw-verhoging. De ener gienota wordt op jaarbasis circa 40 euro hoger door de verhoging van de btw. Bij energie en brandstof fen wordt de btw berekend over zowel de kale prijs van het pro duct, als over de energiebelasting en de accijns die erover geheven worden. Ook de transporttarieven voor stroom stijgen door aanpassing van de btw. De energiebelasting neemt een grote hap uit de jaarlijk se nota van het energiebedrijf Eén kilowattuur stroom kost nu 23 cent, waarvan 14 cent energiebelas ting. Over een kuub gas (61 cent) wordt momenteel 20 cent energie belasting betaald. De belasting op aardgas stijgt, los van de btw, vol gend jaar naar 22 cent per kuub. Al leen drinkwater ontkomt aan de btw-verhoging, omdat water on der het lage btw-tariefvan 6 pro cent valt. Voor benzine, diesel en lpg geldt dat de btw-verhoging ook telt voor de accijns op de brandstof De accijns op benzine bedraagt momenteel 73 cent per li ter. VOOR I NA 13,00 (p-m.) jl 3,21 (p.m;)! VOOR NA 169,00 171,84

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11