Vliegveld wil nu harde baan 24 Proeflokaal Zeeland sniiui in Zware Plaatwerkerij Oud appelras Roem van Dekker blijkt bewaard rond Zaamslag Fietsers met de taxi tijdens werkzaamheden vrijdag 28 september 2012 Dubbel aantal helikopterbewegingen nodig Mét ervaring Nieuwe beheerder Agnita Wesdorp runde tot nog niet zo heel lang geleden het dorpshuis in Scharendijke, dat plat moest vanwege betonrot in de vloer. door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Zeeland Airport doet op zeer korte termijn een aan vraag voor het verharden van de start- en landingsbaan. De directie van vliegveld Midden-Zeeland in Arnemuiden wil bovendien een verdubbeling van het maximum aantal helikopterbewegingen van 400 naar 8oo per jaar. Volgens directeur Rob Gomers bach van Zeeland Airport gaan de aanvragen rond de jaarwisseling naar de provincie. Dat hangt af van het besluit dat Provinciale Sta ten vandaag, vrijdag, nemen of een milieu-effectrapportage (mer) nodig is voor de toekomstplannen van Zeeland Airport. Volgens Ge deputeerde Staten is zo'n mer niet nodig, omdat een verharding van de baan, uitbreiding van het aantal helikoptervluchten en aanpassing van de vliegroutes voor het milieu amper gevolgen zullen hebben. Als Provinciale Staten dat ook vin den, is de weg vrij voor de vergum ningaanvragen, beaamt Gomers bach. „Als PS vinden dat er wel een mer gemaakt moet worden, zullen we die aanvragen ook wel indienen, maar dan op een later moment" Volgens Gomersbach moet de start- en landingsbaan op Mid den-Zeeland een 'volwaardige as- faltbaan van een lichte construc tie' worden. „We willen met slecht weer kunnen blijven vlie gen vanaf Arnemuiden", bena drukt de vliegvelddirecteur. „Het gaat niet om meer vluchten, maar om zakelijke vluchten te kunnen faciliteren wanneer die nodig zijn, niet enkel als de gesteldheid van de baan dat toestaat." Midden-Zeeland heeft nu een gras- baan. Die is bij slecht weer te nat voor gebruik. Geld voor een ver harde baan heeft het vliegveld nog niet. De vraag om verdubbeling van het aantal helikoptervluchten komt voort uit de groei van het aantal vluchten dat bijvoorbeeld politie- en traumahelikopters naar Zee land maken. Zij komen dan ook re gelmatig naar Arnemuiden, onder meer om te tanken. De huidige grens van 400 vliegbewegingen voor helikopters blijkt al jaren net te krap. Gomersbach wil voor een groot aantal jaren uit de proble men zijn. Midden-Zeeland mag maximaal 45.000 starts en landin gen per jaar verzorgen. Momenteel zijn dat er 25.000. Gomersbach ver wacht geen toename. door Eugène Verstraeten ZAAMSLAG - Iedereen dacht dat het oude appelras Roem van Dekker was verdwenen, maar nu zijn er rondom Zaamslag toch nog twee fruitbomen met appels van dit ras gevonden. Dat is te danken aan het. project Oude Fruitrassen van Stich ting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ), waarbij vrijwilligers op zoek gaan naar oude Zeeuwse fruitras sen. Ze gaan erven langs waar nog oude hoogstamfruitbomen staan. Ook zijn er speciale determinatieda- gen waar eigenaren van oude fruit bomen hun vruchten kunnen la ten determineren. Dat kan bijvoor beeld zaterdag tijdens de Hoog- stamfruitdag op minicamping De Stropielekker aan de Axelsestraat 120 in Zaamslag. SLZ heeft inmiddels ervaring om een groot deel van de vruchten te kunnen thuisbrengen. Lukt dat niet dan worden de vruchten opge stuurd naar Nederlandse en Vlaam se deskundigen. De Roem van Dekker is een ras uit de jaren '50 en is destijds gekweekt door Antheunis Dekker uit Zaam slag, die in zijn boomgaard meerde re bomen van dat ras had. Hij lever de het fruit ook aan de veiling. 5ï®3<OS358S®BasKZ VLISSINGEN - In de Zware Plaatwer kerij in Vlissingen wordt zaterdag het smaakevenement ProefLokaal Zeeland gehouden. De hele dag kan het publiek kennismaken met ambachtelijk bereide streekproduc ten en hapjes en dranken uit bin nen- en buitenland. Er zijn ruim honderd verschillende proeVe- rijen. Verder worden kookshows gegeven, onder anderen door tv-kok René Pluijm en zijn er de monstraties, workshops en wed strijden. Voor de kinderen is er een aparte kids-kook-klie- der-hoek. Ook wordt de finale van SuperChef gehouden en is er de Zeeuwse Appeltaartbakwedstrijd. Nieuw tijdens deze tweede editie van ProefLokaal Zeeland is de kookboeken-ruil-o-theek. Bezoe kers kunnen hier een zelf meege bracht kookboek gratis ruilen voor een andere exemplaar. ProefLokaal Zeeland duurt van 10.00 tot 20.00 uur. Toegang is 5 euro; kinderen t/m 12 jaar gratis. Bezoekers kunnen vervolgens munten kopen voor de proeve- rijen. ProefLokaal Zeeland is onderdeel van de nationale Week van de Smaak, die van 29 september t/m 7 oktober wordt gehouden. zie ook www.proeflokaalzeeland.nl Op zaterdag 29 september is het weer NVM Open Huizen Dag! Kijk op nvm.nl voor meer informatie en op funda.nl voor de deelnemende huizen. U bent van harte welkom! NVM SINT PHILIPSLAND - Fietsers die tus sen donderdag 4 en 11 oktober de parallelweg langs de Zeelandweg West en Philipsdam tussen de Slaakdam en de Krammersluizen (N257) willen, worden vervoerd met een taxi. Door werkzaamheden is de paral lelweg afgesloten, een omleiding is alleen mogelijk over Brabant Trac toren worden over de hoofdrij baan geleid. Op de hoofdrijbaan geldt dan een snelheidsbeperking van zeventig kilometer per uur. Het overige langzaam verkeer kan in deze periode geen gebruik ma ken van de Zeelandweg West en Philipsdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 116