Creatief met strijd onkruid 0 1,00 zeeland 23 Infrarood Levensloopbestendig en luxe huren in Mannee Eerste delen Lam Gods onderhanden Goes wil in 2015 archief hebben gedigitaliseerd Harde witte broodjes 4 stuks y^ficypti/s vrijdag 28 september 2012 De gemeente Borsele maakt gebruik van infrarood om onkruid in de open bare ruimte te bestrijden. Een infrarode straal detecteert alleen levend on kruid. Voordeel is dat minder gif wordt gebruikt. Gemeenten moeten van 'Euro pa' vanaf 2018 stoppen met het gebruik van gif voor de onkruid- bestrijding. „Zo lang er geen al ternatieven zijn vind ik dat een vrij ongenuanceerd besluit", zegt de Borselse wethouder Jan Zandee. door Frank van Cooten Ze zijn maar wat trots, de mannen van de buitendienst in 's-Gra- venpolder. Trots op het trekkertje dat op een zeer milieuvriendelijke ma nier onkruid in de openbare ruim te bestrijdt. Het apparaat maakt gebruik van in frarood. Deze infrarode straal de tecteert alleen levend onkruid. Hierdoor is meer dan de helft min der gif nodig. Er is ook een andere noviteit aan het wagentje te zien. Werd het gif voorheen in de twee watertanks gestopt, nu zit het gif in een apart tankje. Voordeel is het ontbreken van gif in het water dat is overge bleven na een ronde. „Wij passen momenteel het meest duur/ame onkruidbeheer toe", zegt wethouder Zandee. „Wij spui ten nog maar drie keer per jaar met pesticiden en binnen een week ruimt de veegmachine de rommel op om te voorkomen dat Een machine van de gemeente Bor sele detecteert via een infrarode straal alleen het levende onkruid. Hierdoor is veel minder gif nodig. foto Ronald den Dekker GENT - Eén van de grootste restau ratiewerken ter wereld begint vol gende week dinsdag in het Mu seum. voor Schone Kunsten in Gent: de restauratie van de eerste acht panelen van het veelluik Lam Gods van de gebroeders Hubert en Jan van Eyck. Een team van negen specialisten zal vijf jaar werken aan de panelen. Er is 1,2 miljoen euro mee gemoeid. De eerste panelen zijn half septem ber onder zware bewaking ver huisd van de Sint-Baafskathedraal in Gent naar het Museum voor Schone Kunsten. De restauratie vindt plaats in een glazen kooi, zodat het publiek het werk kan volgen. D«e sterk vergeel de vernislagen worden verwijderd. Het wereldberoemde schilder werk, bijna 600 jaar oud, zal daar door veel beter tot zijn recht ko men. door Luc Oggel GOES - In de Goese wijk Mannee komen vijftien luxe, levensloopbe- stendige huurappartementen. De bouw aan de Hilleweg is- deze week begonnen. De woningen zijn in opdracht van woningcorporatie RWS ontwik keld door projectbureau Marsaki. Architectenbureau Fierloos, even eens uit Goes, tekende voor het ontwerp De Nederlandse Bouw Unie (NBU) uit Etten-Leur zet het appartementencomplex neer. Naar verwachting kan het in het derde kwartaal van 2013 worden opgeleverd. De locatie van het appartementen gebouw op de hoek van de Hille weg en het Land van Straub is een centraal gelegen plek in de uitbrei dingswijk Mannee. De contouren van deze nieuwe wijk worden langzaamaan zichtbaar, want er wordt op het moment volop ge bouwd. Het appartementenge bouw bestaat uit vijf appartemen ten in drie bouwlagen. Naast de hoofdentree bevinden zich de ber gingen voor de woningen. De toe komstige bewoners kunnen parke ren op eigen terrein. Alle nieuwbouwwoningen in Man nee maken gebruik van een WKO-installatie. Dit is een milieu vriendelijke manier van verwar men en koelen, waarbij de warmte en koelte uit de grond wordt ge bruikt. De BAM is leverancier van de WKO-installatie in Mannee. De woningen op de begane grond krijgen een terras, de overige ap partementen een inpandige loggia. Geïnteresseerden voor de apparte menten kunnen zich inschrijven als woningzoekende op internet. www.rwsgoes.nl er snel weer onkruid komt Ook hebben we een kleine veegmachi ne die de plekken doet waar de grote machine niet bij kan. En we spuiten alleen als er binnen 48 uur geen regen valt" Zandee wil niet schoppen tegen Europa. „Wij zijn altijd bereid mee te denken over goede alterna tieven, maar die ken ik nog niet. Onze huidige methode is nog steeds de meest duurzame. Je kunt wel borstelen maar dat is. louter symptoombestrijding. Daarmee haal je de wortels van het onkruid niet weg. Gevolg is dat de borstel machine vaker moet rijden en dat is niet bepaald duurzaam te noe men." Het onkruid laten staan als meest milieuvriendelijke optie accepteert de ge meente Borsele niet. „Wij voelen ons verplicht onze openbare ruimte zo onkruidvrij te houden. Wij hebben ook een voor beeldfunctie richting onze inwo ners waarvan de meesten hun ei gen tuin ook keurig op orde heb ben. Ik denk dat dit ook de menta liteit is van onze inwoners. Noem het een plattelandsmentaliteit. De sociale controle in de dorpen is groot." Zandee vindt het daarom niet no dig in de algemene plaatselijke ver ordening de verplichting op te ne men dat inwoners hun eigen stoep je onkruidvrij moeten houden. „Nog even los van de vraag of dit wel kan. Je kunt het alleen aan de inwoners vragen. Net zoals je ze in de winter kunt vragen hun eigen stoepje ijs- en sneeuwvrij te hou den." GOES - Goes wil in 2015 naast het analoog archief (Gemeentearchief) ook een digitaal archief hebben dat via een website is te raadple gen. Dat staat in het visiedocu ment 'Van voorbodeboek naar e-depot' voor het Gemeentear chief. In 2015 werkt het Gemeentear chief volgens de visie nog steeds uit een fysiek gebouw, maar dat is kostbaar. Tijdens openingstijden moet personeel aanwezig zijn, bij voorkeur in dubbele bezetting in verband met beveiliging. Over drie jaar moet de website daarom de belangrijkste ingang zijn. In 2013 moet het gemeentearchief 22.500 euro bezuinigen. Het voorstel is om openingstijden te beperken en bibliotheekbeheer te minimalise ren. Ook wordt samenwerking met musea, bibliotheken en ande re gemeenten genoemd. VLISSINGEN Nep-glazenwasser vast voor oplichting Een 44-jarige man uit de gemeente Noord-Beveland is woensdagavond in Vlissingen aangehouden. De man zou de laatste maanden veel mensen hebben opgelicht op Wal cheren en Zuid-Beveland. Hij bood zich aan als glazenwasser, rekende vooraf af maar verdween vervol gens zonder de afgesproken dienst te verrichten. De man, die nu vast zit, bleek een groot aantal adressen in zijn bezit te hebben. De politie zoekt gedupeerden die geen aangif te hebben gedaan: 0900-8844. WISSENKERKE Avond uit voor mantelzorgers Noord-Beveland onthaalt de man telzorgers en vrijwilligers in de ge meente op woensdagavond 14 no vember in Zaal Onder de Toren in Wissenkerke. Mantelzorgers en vrijwilligers kun nen zich (laten) opgeven voor de avond tot en met 4 november via de gemeentelijke website of telefo nisch via het Steunpunt Vrijwilli gerswerk en Mantelzorg ten kanto re van het gemeentehuis: 0113-377377- ■sssszessss&yzssesi AMBACHTELIJKE KWALITEIT SINDS 1882 m mm Kiarinetweg 5 Middelburg T 0118 - 628 707 www.alkuplus.nl Bij ieder mens past een kunststof kozijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 115