Steun en lof voor opvang vluchteling Van Buckingham Palace tot weeshuis zeeland Niet meer 22 Repair Café voor klusjes Antieke klokken, ansichtkaarten en postzegels doen het goed op internet vrijdag 28 september 2012 Gemeente worstelt met regels rijk door Piet Kleemans Lof aan het adres van Vluchtelin genwerk, kritiek op de overheid en angst voor invloed van bezuini gingen op de opvang van vluchte lingen. Er kwam een breed scala aan emoties voorbij tijdens het de bat over het lokale vluchtelingen beleid. Samenwerking. Dat woord viel in de volle theaterzaal van De Weve rij herhaaldelijk en met nadruk. Opvang van vluchtelingen is niet alleen de verantwoordelijkheid van de overheid en Vluchtelingen- Werk, maar van de hele samenle ving. „Gastvrijheid moet onze grondhouding zijn", was de om schrijving van vrijwilliger Ariene van Westen. Of die grondhouding er ook daad werkelijk is op Schouwen-Duive- land waagt Aad van der Wouden, voorzitter van de afdeling Schou- wen-Zierikzee van het Rode Kruis. „En daar heb ik zorg over." Voor wethouder Gilles Houteka mer gaat het om één ding: mede menselijkheid. Hij worstelt met de aan de gemeente van bovenaf op gelegde regels met betrekking tot huisvesting van statushouders. Ri gide regels in de visie van de wet houders, maar hij moet het er mee doen. En dat geeft: problemen. De aantal len die worden geëist haalt de ge meente op geen stukken na. „Wij vinden het als gemeente heel erg dat wij niet aan onze verplichtin gen kunnen voldoen. Dat is heel frustrerend." Vluchtelingenwerk vreest voor de mogelijke gevolgen van verande ring van de financiering. Nu is het de gemeente die dat voor een be langrijke deel doet, maar dat gaat in 2013 veranderen. In de visie van coördinator Schouwen-Duiveland MIDDELHARNIS - Kapotte apparaten in de huishouding, een defecte fiets of een spijkerbroek met een knoop eraf of een gat erin. Het zijn slechts enkele voorbeel den van klusjes die gedaan kun nen worden tijdens het Repair Ca fé, dat zaterdagochtend in het Diekhuus in Middelhamis wordt gehouden. Handige vrijwilligers zitten daar vanaf 10.00 uur gereed om allerlei klusjes uit te voeren. Tevens wordt er in het Diekhuus en op het plein een rommelmarkt gehouden en is er verkoop van streekproducten. 'We willen niet meer hapsnap, het moet in één keer goed. Dat scheelt uiteindelijk heel veel geld. Als dit allemaal achter de rug is, hoeven we er in feite 25 jaar niet meer aan te komen. Los natuurlijk van regulier onderhoud', zegt regent bouwzaken Pieter van Traa. van Vluchtelingenwerk Philome- ne Op 't Hof mag dat nooit ten koste gaan van de opvang van vluchtelingen en zij weet zich daar bij gesteund door 'haar' vrijwilli gers. Vrijwilliger Joop den Boer: „Je moet er als mens zijn als een vluchteling je nodig heeft." Van het idee dat de opvang van vluchte lingen op Schouwen-Duiveland in de toekomst mogelijk vanuit Goes geregeld zou worden gruwt Den Boer: „Dat lijkt mij ook uitermate inefficiënt." Den Boer krijgt steun van me de-vrijwilliger Van Westen: „Het gaat om de kwaliteit van de hulp verlening. Daar heb je gewoon een bepaald budget voor nodig." Rode Kruis-voorzitter Van der Wouden en Rotary-voorman Rolf Soesman laten zich in soortgelijke bewoor dingen uit Soesman vindt dat de gemeente wat dat betreft best an dere prioriteiten zou kunnen stel len. „Renovatie van een parkeerter rein kost ook een paar ton. En hier gaat het om mensen." Ook predikant Michiel de Zeeuw pleit vurig voor het duurzame steun aan Vluchtelingenwerk, maar hoopt ook dat Vluchtelingen- Werk en de gemeente het niet al leen hoeven te doen, maar dat ook andere eilanders een steentje bij dragen. Dat gebeurt in de praktijk vaak ook, volgens vrijwilliger Ma rianne Glerum: „Sommige status houders willen graag een televisie maar hebben dan geen geld meer voor een bank. Kom je een paar da gen later en dan staat er ineens een bankstel. Hebben de buren ge daan. Aardige buren zijn heel be langrijk." Ex-vluchteling Tamara: „Vluchte lingen moet je nooit afschrijven. Die hebben liefde en geduld no dig. Een vluchteling moet zich mens weten. En daarbij kan ieder een helpen." Ze zijn zeer zeldzaam: restaura teurs die gespecialiseerd zijn in het werken met goudleer. Over de hele wereld gaat het om een stuk of tien mensen. Eén daar van, Theo Sturge, is op dit mo ment aan het werk in het Burger weeshuis in Zierikzee. door Esme Soesman Zo sta je in Bucking ham Palace en zo sta je in de Regentenka mer van het Burger weeshuis in Zierikzee. Theo Sturge en Lilly Dell draaien hun hand voor zo'n switch in hun werk niet om. De twee Engelse res taurateurs wonen voor drie maan den in Zierikzee, om het waarde volle goudleerbehang in het monu mentale gebouw aan de Poststraat van de ondergang te redden. Al met al is de conditie van het goudleerbehang, dat waarschijnlijk een kleine 250 jaar geleden voor de Regentenkamer is gemaakt, he lemaal niet slecht Natuurlijk zijn de kleuren niet meer zo vlam mend als ze ooit zijn geweest maar alleen de gescheurde naden, kapotte ophanging en overige scheuren baren zorgen. De in de restauratie van historisch leer ge specialiseerde Sturge en de - voor alsnog breed georiënteerde - res taurateur Dell halen de repen één voor één van de wand, maken schoon, herstellen achterdoek en repareren scheuren. Uiteindelijk naaien ze, keurig gebruik makend van de gaatjes die al in het leer zit ten, de stroken weer aan elkaar. Monnikenwerk en dat ongeveer drie maanden lang. „Mensen zeg gen altijd dat ik veel geduld moet hebben, maar als er maar progres sie in zit. Zolang ik vooruitgang boek, ben ik blij", zegt Sturge. Die progressie zit er na een week werken nog altijd in. De eerste schoongemaakte en gerepareerde (vermoedelijk kalfsleren) strook zit alweer - en jawel, het verschil is 'Ik werk voor allerlei soorten mensen en aan zulke mooie dingen. Dat is echt een privilege' goed te zien - tegen de muur. Het goudleer wordt voorzichtig ge poetst met water, demonstreren Sturge en Dell ter plekke. Het her stel vindt (grofweg gezegd) plaats door platgemaakte stukken leer aan de achterzijde op breuken te lijmen. Een sobere aanpak dus. Het is niet zo dat je na afloop glim mend en nieuw ogend behang zult treffen. „Je moet er alleen iets aan doen als het écht nodig is, want door in te grijpen loop je ook het risico iets te beschadigen", licht Sturges de insteek toe. Blijft er in de regentenkamer ge noeg te arbeiden over. Na de aan pak van de muren volgt een - door T twee Nederlandse restauratrices uitgevoerde - opknapbeurt van het plafond. Voor Sturges en Dell zit de klus er dan weer op. Tot die tijd wordt er vooral van het tijde lijk verblijf in Zeeland genoten. Voor Sturge - wiens vrouw altijd meereist - is het de derde klus in j Nederland en hij doet het met veel plezier. „I love it. Ik werk voor mezelf, ik werk voor allerlei soor ten mensen én ik werk aan zulke mooie dingen. Dat is echt een pri vilege." Voorzichtig verwijdert Lilly de spijkertjes uit de muur Achter Theo Sturge zijn goed de loslatende naden en vanaf een steiger. verkleuringen te zien. door Esme Soesman KERKWERVE - Van winterhanden tot 'stoere kapstok' en van 'leuke hoekbank' tot paars gebreide jurk. Het is allemaal te koop of te krijg in... Kerkwerve. Dit dorp is door de handelssite Marktplaats.nl giste ren uitgeroepen tot 'handelshoofd stad' van Zeeland. Die titel is gebaseerd op cijfers"van het afgelopen half jaar. Van alle Zeeuwse plaatsen is er vanuit Kerk werve - in verhouding tot het aan tal inwoners - het meeste handel gedreven via Marktplaats.nl. On der meer door Marco Mol, bezoe ker van de site van het eerste uur. „Het is wisselend, maar ik heb nu ongeveer zes advertenties staan." Mol gebruikt de website zowel pri vé als zakelijk. Wat dat laatste be treft gaat het vooral om het (via be taalde advertenties) onder de aan dacht brengen van zijn bedrijf Kampeerboerderij Mol. Daarnaast probeert hij huis-, tuin-, en keu kenspulletjes die hij zelf niet meer gebruikt via internet te slijten. De ene keer is Mol daar fanatieker in dan de andere keer. En ook de resultaten zijn wisselend. „Dat kan bijvoorbeeld te maken hebben met het seizoen. Als het in de zo mer 40 graden is, ga je niet snel achter je computer zitten.-Of je moet op zoek naar een luchtbed zijn." Nog een uitkomst van het door Marktplaats.nl voor de zesde keer uitgevoerde onderzoek. „In de provincie Zeeland worden op vallend vaak antieke klokken, an sichtkaarten van Nederland en postzegels van Nederland aangebo- den", meldt de organisatie. De Kerkwervenaar heeft eveneens al van alles en nog wat verkocht. Zo als tegels, voertonnetjes en hek ken. Van dat laatste had Mol er zelf één nodig, waarna hij de rest van de partij weer heeft doorver kocht „Het is voor mij ook een stukje handel, maar je moet het rf leuk vinden. Dat wel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 104